دکتر رضایی ارائه دهنده منابع تضمینی کنکور سراسری، ارشد و دکتری هنر

منابع کنکور هنر با ارائه مشاوره و برنامه ریزی

دکتر رضایی ارائه دهنده منابع تضمینی کنکور سراسری، ارشد و دکتری هنر

منابع کنکور هنر با ارائه مشاوره و برنامه ریزی

تصویر ثابت

اسلاید شو

دکتر رضایی ارائه دهنده منابع تضمینی کنکور سراسری، ارشد و دکتری هنر
گروه تالیفی دکتر رضایی(انتشارات هنگام هنر)، متشکل از برگزیدگان و فارغ التحصیلان رشته های هنری است. هر کدام از مولفان و مدرسان این گروه، خود از نفرات تک رقمی سالهای گذشته بوده و سالها در زمینه کنکور هنر سابقه تألیف و تدریس دارند. نتیجه این تخصص گرایی بیشترین رتبه تک رقمی در بین تمامی رشته های هنری از جمله سینما، ادبیات نمایشی، بازیگری، کارگردانی، رادیو، گرافیک، نقاشی، پژوهش هنر، هنر اسلامی، طراحی پارچه و لباس و ... است.

ویژگی بارز منابع ما، امکان مشاوره رایگان با مولفین کتب بعد از تهیه بسته های آموزشی است. مولفین و مدرسین ما هم در زمینه تئوری و هم در زمینه عملی اعم از بازیگری، فیلمسازی، طراحی، و ... فعالیت دارند.

دکتر مهدی رضایی؛ مدرس کنکور دکتری هنر و ناظر گروه تألیف و تدریس
مولف بیش از 40 مقاله از سال 1382 تا کنون و 6 کتاب علمی در حوزه اسطوره،هنر ایران، داستان و مولف کتب و جزوات کنکوری
دکتر نسا جودی؛ مولف کتب تاریخ هنر ایران، هنر و تمدن اسلامی، دانستنی های هنری، فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان
استاد معین محبعلیان؛ مدرس تافل و زبان عمومی و تخصصی کنکور هنر


سام ایزدی: کارشناس ارشد کارگردانی از دانشگاه هنر و مولف کتب دکتری تئاتر و ارشد کارگردانی
علی اکبر رنجبر: رتبه دو کنکور ارشد 96 و مولف کتاب مبانی نظری سینما و بررسی و نقد آثار سینمایی و مدرس کلاسهای حضوری
وحید رجبی: کارشناس ارشد سینمای دانشگاه تهران و دانشجوی دکتری هنر. مولف کتاب بررسی و نقد آثار سینمایی
اسماعیل سلیمی؛ مولف کتاب هنرهای دستی و سیر تحول آن
ندا لاهوتی: کارشناس ارشد دانشگاه هنر و مولف کتاب نقد هنری و ادبی
عسگر سوری؛ کارشناسی ارشد موسیقی دانشگاه تهران. مولف کتاب مبانی نظری موسیقی ایرانی


و ...


کانال تلگرامی ما
honarkonkur@

mehdirezaei.art آی دی اینستاگرام ما

تلفن مشاوره

۰۲۱۶۶۴۷۹۴۲۸

09109999644

پیوندها
بسته های آموزشی
پیوندهای روزانه

با تسلط بر مجموعه پنج جلدی ای که ما بهتون می دیم، می تونین رتبه تک رقمی کسب کنید. رتبه های تکرقمی سالهای گذشته ما، شاهدی است بر کیفیت منابع ما

 زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۱ : ۱۶ تا ۲۳ آذرماه - زمان برگزاری آزمون : ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

پاسخ به سئوال پرتکرار: با هر لیسانسی می توانید در کنکور ارشد رشته سینما شرکت نمایید. تمام افراد زیر که عکسشان به عنوان قبولی آمده است، لیسانسشون هنر نبوده است و توانسته اند با منابع تضمینی ما رتبه های تکرقمی کسب نموده و نهایتاَ در بهترین دانشگاهها پذیرفته شده اند. 

نکته : دانشگاه آزاد، کارشناسی ارشد سینما ندارد. 

اسامی برخی رتبه های زیر ۱۰۰ استفاده کنندگان منابع موسسه ما در کارشناسی ارشد رشته سینما ۴۰۰ 

توصیه می شود که برای اطلاع از اخبار کنکور و ... حتما در کانال تلگرامی ما عضو شوید. 

کانال تلگرامی ما honarkonkur@

اطلاعات کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما:

رشته سینما یکی از ۶ رشته موجود در کد رشته امتحانی 1357 کنکور کارشناسی ارشد سراسری است که مجموعه هنرهای نمایشی و سینما نام دارد. در دانشگاه آزاد رشته سینما در مقطع کارشناسی ارشد تا سال 1۴۰۰ نداشته است.

فارغ التحصیلان رشته ارشد سینما کارگردان سینما، منتقد و مدرس دانشگاه و مدارس می شوند. پس علاقمندان به کارگردانی در سینما باید رشته سینما را انتخاب نمایند. 

با هر لیسانسی می توانید در کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما شرکت نمایید و معمولاً هرساله 70 درصد پذیرفته شدگان نهایی رشته سینما، کارشناسی غیرهنر دارند. 

ثبت نام کنکور ارشد سینما در ۱۶ تا ۲۳ آذر ماه انجام می پذیرد و زمان برگزاری آزمون ۲۸ تا ۳۰  اردیبهشت ماه و زمان اعلام نتایج اولیه اواخر خردادماه است. کنکور سینما امتحان عملی ندارد و یکی از دلایل پذیرفته شدگان رشته های غیرهنری در این رشته این مساله است و همین مساله باعث بوجود آمدن این شایعه که قرار است آزمون عملی برای رشته سینما ایجاد کنند هر ساله وجود دارد که تا کنون عملی نشده است و تا یک دهه آینده هم عملی نخواهد شد.

کد 1357 به ترتیب شامل رشته های کارگردانی نمایش، سینما، ادبیات نمایشی، بازیگری، تهیه کنندگی تلویزیون (در چهار گرایش) و رادیو (شامل دو گرایش به نام تهیه کنندگی و نویسندگی است که تهیه کنندگیش بهتره) است. 

داوطلبین کنکور ارشد سینما باید کد رشته 1357 را انتخاب نمایند. این کد رشته دارای ۶ رشته است و هر رشته ای ضرایب خاصی داره و برای هر رشته ای فقط باید به درسهایی پاسخ بدین که در اون رشته ضریب دارند. مثلا برای ارشد سینما شما باید به دروس زبان عمومی و تخصصی ، فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان، مبانی نظری سینما، بررسی و نقد آثار سینمایی پاسخ دهد. جواب دادن به دروس دیگر ضرایب در رتبه رشته اصلی تون تاثیری نداره. دفترچه سئوالات این رشته 11 درس دارد که برای سینما باید به 4 درسی که ذکر شد پاسخ دهید. البته اگر وقت اضافه آوردین می تونین به دروس دیگر رشته ها هم پاسخ بدین. سالهای گذشته 90 درصد پذیرفته شدگان رشته های تهیه کنندگی و رادیو داوطلبین رشته سینما بوده اند که با پاسخ دادن به دروس این دو رشته در آنها پذیرفته شده اند. 

 دو ساعت برای پاسخ دادن به سئوالات فرصت دارید. برای اطلاع از نوع سئوالات دفترچه کنکور ارشد سینما را از فایل زیر دانلود نمایید. 

لینک دانلود مستقیم نمونه سئوالات کارشناسی ارشد سینما: دریافت

 ظرفیت پذیرش کنکور کارشناسی ارشد در گرایش سینما : پذیرش هر دانشگاه در روزانه، شبانه (شهریه تمام دوره حدود ۲۰ میلیون تومان) غیرانتفاعی(شهریه تمام دوره حدود ۲۲ میلیون)، پردیس(شهریه تمام دوره حدود 30 میلیون است) در جدول زیر آمده است. 

موسسه غیرانتفاعی پارس تهران در سال ۱۴۰۰ به این دانشگاهها اضافه شد. 

کیفیت دانشگاههای سینما برای انتخاب اولویت(بر اساس تجربه های رتبه های برتر سالهای گذشته)

1- دانشگاه تهران(تا رتبه 7)

2- دانشگاه هنر تهران(تا رتبه 20) پردیس دانشگاه هنر تا رتبه ۱۵0

3- دانشگاه تربیت مدرس(تا رتبه 26) پردیس دانشگاه مدرس تا رتبه ۱۵0

4- دانشگاه سوره(تا رتبه ۴۵)

۵- موسسه پارس تا رتبه ۲۰۰

۶- دانشگاه کمال الملک نوشهر(تا رتبه ۳00)

۷- دانشگاه سپهر اصفهان(تا رتبه ۳00)

برنامه درسی ارشد رشته سینما هم از فایل زیر قابل دانلود است

لینک دانلود مستقیم: دریافت

  • طراحان کنکور کارشناسی ارشد سینما:

طراحان سوالات کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما اساتید برجسته دانشگاه های تهران، هنر تهران،صدا و سیما و تربیت مدرس به شرح زیر هستند و بدون شک مطالعه تالیفات این اساتید بسیار مفید خواهد بود. 


1- محمد شهبا استاد سینما دانشگاه هنر
2- محسن هاشمی استاد سینما دانشگاه هنر
3- علی روحانی استاد سینما دانشگاه هنر
4- فرشاد فرشته حکمت استاد سینما دانشگاه تهران
5- محمد باقر قهرمانی استاد سینما دانشگاه تهران
6- احمد ضابطی جهرمی استاد سینما دانشگاه صدا و سیما
7- حسن بلخاری استاد سینما دانشگاه تهران

جدول ضرایب کنکور کارشناسی ارشد سینما و هنرهای نمایشی عبارت است از: 

 

انتشارات هنگام هنر(گروه تالیفی دکتر رضایی) برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما یک بسته آموزشی تدوین کرده است 

 و ما تضمین می دهیم که در حد رتبه تک رقمی در منابعی که ما به صورت بسته آموزشی در اختیارتون قرار می دهیم، سئوال مطرح خواهد شد. تصویر بسته آموزشی ما در زیر آمده است. 

 دروس و جزوات کارشناسی ارشد سینمای پیشنهادی ما عبارتند از: 

آدرس فروشگاه ما: تهران. م انقلاب. خ ۱۲ فروردین. نرسیده به خیابان شهدای ژاندارمری . مجتمع کتاب فروردین. طبقه همکف. واحد ۱۲ - تلفن ۶۴۴-۹۹۹۹-۰۹۱۰  و ۰۲۱۶۶۴۷۹۴۲۸

همانطور که در تصویر آمده است: ما برای هر درسی، یک کتاب درسنامه به شما می دهیم که صفر تا صد مطالب کنکور ارشد سینما را از پایین ترین سطح تا بالاترین سطح، با بیانی ساده و مفهومی به شما آموزش می دهد. در کنار این چهار جلد کتاب، یک کتاب تست هم در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که تست سالهای گذشته از سال ۱۳۸۱ تا کنون با پاسخ تشریحی است. یعنی حدود ۲۰ سال. که هزینه این پنج جلد ۹۸۰ هزار تومان است. 

مشاوره و ثبت سفارش فوری از طریق واتس اپ انتشارات

که فهرست مطالب این کتب را در لینک های زیر می توانید دانلود و مشاهده فرمایید. 

بعضی از داوطلبان مایل به شرکت در آزمونهای آزمایشی هستند. ما در سالهای گذشته برای داوطلبان رشته سینما، آزمون آزمایشی حضوری برگزار می کردیم. ولی به خاطر شیوع ویروس کرونا، برای کنکور ۱۴۰۱، آزمونهای آزمایشی خود را به صورت آنلاین برگزار خواهیم کرد که هزینه 7 مرحله آزمون آزمایشی آنلاین ۴۰۰ هزار تومان است. 

همچنین موسسه ما، در سالهای گذشته، کلاسهای آمادگی کنکور ارشد سینما به صورت حضوری برگزار می کرد که این کلاسها نیز برای کنکور ۱۴۰۱ به صورت آنلاین در نرم افزار اسکایپ برگزار خواهد شد و البته در سر کلاسها نیز همین مطالب کتبی که بهتون می دهیم تدریس می شود و همه کتب هم حفظی هستند و نیاز به کلاس نیست. کلاس برای کسانی مفید است که باید یه زور و اجباری پشت سرشان باشد که بهشون برنامه بده وگرنه تمام رشته های هنری، حفظی هستند و می توانید با خوندن کتب رتبه برتر کسب نمایید. اکثر داوطلبانی که کارنامه آن را در بالا قرار داده ایم، ساکن شهرستان بوده و فقط کتب را مطالعه کرده و در آزمونها شرکت نموده است. هزینه کلاس هر درس هم ۱۸۰۰ هزار تومان است. 

 

نحوه سفارش بسته آموزشی : مراجعه حضوری یا تماس با تلفن های مندرج در سایت(تلفن ۶۴۴-۹۹۹۹-۰۹۱۰  و ۰۲۱۶۶۴۷۹۴۲۸) یا سفارش از طریق واتس اپ خط ۶۴۴-۹۹۹۹-۰۹۱۰

آدرس خود را در واتس اپ، به خط تلفن شماره ۶۴۴-۹۹۹۹-۰۹۱۰ ارسال نمایید. اگر ساکن تهران باشید، بسته آموزشی ظرف نیم ساعت ، با پیک رایگان، به شما تحویل داده خواهد شد و بعد از تحویل، هزینه را واریز می کنید. ولی اگر ساکن شهرستان باشید، باید شماره کارت را از ادمین دریافت نمایید و بعد از واریز وجه، آدرس خود را ارسال نمایید تا براتون با پست رایگان ارسال شود. 
شماره کارت جهت واریز وجه : 

 ۶۰۳۷۶۹۷۵۳۶۵۴۹۹۱۵ به نام نسا جودی. بانک صادرات

آشنایی با دروس کارشناسی ارشد سینما

«زبان عمومی و تخصصی » با ضریب 2

در رشته سینما زبان بسیار تاثیرگذار است. و طبیعتاً کسی که در درس زبان تسلط بیشتری دارد راحتتر از پس آزمون برخواهد آمد ولی در سالهای مختلف داوطلبین بسیاری داشته ایم که رتبه تک رقمی آورده اند ولی زبان را سفید یا منفی زده اند. داوطلبینی که زبان انگلیسی ضعیفی دارند باید در درس فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان جبران نمایند 

لینک دانلود مستقیم نمونه جزوه زبان عمومی و تخصصی هنر : دریافت

« فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان » با ضریب 2 

لینک دانلود مستقیم جزوه نمونه درس فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان: دریافت

مبانی نظری سینما با ضریب 3 

درس مبانی نظری سینما برای کنکور ارشد سینما و ادبیات نمایشی درسی بسیار تعیین کننده است؛ این درس در مورد نظریه پردازان و نظریات مرتبط با سینما بوده و درسی مفهومی است که داوطلب باید با یک یا دوبار مطالعه روزنامه وار آن را فهمیده و سپس به مطالعه مفاهیم و حفظ نقل قولهای ذکر شده در کتاب بپردازد. کتاب زیر به شیوه ای ساده این مفاهیم را به شما آموزش می دهد.مولف کتاب، خود رتبه ۲ کنکور ارشد سال ۱۳۹۶ بوده است. 

لینک دانلود مستقیم جزوه نمونه درس مبانی نظری سینما: دریافت

بررسی و نقد آثار سینمائی با ضریب 3

این درس در ارتباط با تاریخ سینماست. یعنی فیلمهای تاریخ سینمای جهان و ایران را از اولین دستگاههای فیلمبرداری تا کنون مورد بررسی و نقد قرار داده و نقطه عطف های تاریخ سینما و مکاتب مختلف را بررسی و ویژگی های فیلمسازی هر مکتب و فیلمهای هر مکتب و کارگردانان مکاتب خاص یا مستقل را بررسی می کند. مولف کتاب خود از رتبه های تک رقمی سالهای گذشته و فارغ التحصیل رشته سینمای دانشگاه تهران بوده و کتاب زیر حاصل سالها پژوهش ایشان است.

لینک دانلود مستقیم نمونه جزوه درس بررسی و نقد آثار سینمایی: دریافت

در کنار مطالعه کتاب ما ، فیلمهای ذکرشده در کتاب را حتی الامکان ببینید. اگر هارد اکسترنال دارید ما این فیلمها را در اختیارتان خواهیم گذاشت

مجموعه سئوالات سالهای گذشته از اولین دوره تا آخرین دوره را هم می توانید از بسته آموزشی ما تهیه نمایید. معمولا سئوال تکراری زیادی در کنکور مطرح نخواهد شد ولی همانطور که می دانید تست زنی برای تثبیت دانسته ها بسیار مهم است.

 

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما تربیت مدرس

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما دانشگاه هنر تهران

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما سوره

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما سپهر اصفهان

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما پردیس هنر و تربیت مدرس

آخرین رتبه قبولی کارشناسی ارشد سینما کمال الملک نوشهر

بهترین منابع ارشد کارگردانی سینما

بهترین منابع کنکور ارشد هنر

بهترین کتاب بررسی و نقد آثار سینمایی

بهترین کتاب ویژه کنکور ارشد سینما

تعداد شرکت کنندگان آزمون ارشد کارگردانی سینما

تهیه منابع ارشد کارگردانی سینما

جدیدترین منابع ارشد کارگردانی سینما

خرید اینترنتی منابع ارشد کارگردانی سینما

خرید منابع ارشد کارگردانی سینما

خرید پستی منابع ارشد کارگردانی سینما

دانلود آزمون آزمایشی کنکور ارشد سینما

دانلود جزوه بررسی و نقد آثار سینمایی گروه تالیفی رضایی

دانلود جزوه زبان عمومی و تخصی رشته سینما

دانلود جزوه مبانی نظری سینما

دانلود سئوالات ارشد سینما

دانلود منابع ارشد سینما

دانلود نمونه کارنامه ارشد سینما

دانلود کتاب تاریخ سینما

دانلود کتاب زبان عمومی و تخصصی سینما

دانلود کتاب فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان ویژه کنکور ارشد سینما

دانلود کتاب مبانی نظری سینما

درصدهای رتبه برتر سینما

درصدهای رتبه تک رقمی سینما

درصدهای لازم برای قبولی در ارشد سینما

رتبه برتر ارشد سینما

رتبه لازم برای ارشد سینما دانشگاه هنر تهران

سفارش منابع ارشد کارگردانی سینما

فروش منابع ارشد کارگردانی سینما

فهرست منابع ارشد کارگردانی سینما

لیست منابع ارشد کارگردانی سینما

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته کارگردانی سینما

منابع ارشد سینما

منابع ارشد سینما پیام نور

منابع ارشد کارگردانی سینما

منابع ارشد کارگردانی سینما دانشگاه آزاد

منابع ارشد کارگردانی سینما دانشگاه تهران

منابع ارشد کارگردانی سینما دانشگاه سراسری

منابع ارشد کارگردانی سینما دولتی

منابع تضمینی ارشد سینما

منابع و ظرفیت ارشد سینما روزانه

منابع و ظرفیت ارشد سینما شبانه

منابع و ظرفیت ارشد سینما مجازی

منابع و ظرفیت ارشد سینما نوبت دوم

منابع و ظرفیت ارشد سینما پردیس خودگردان

نفرات برتر کنکور کارشناسی ارشد سینما

نمونه سئوالات آزمون عملی سینما

نمونه سوالات آزمون عملی ارشد سینما

نمونه سوالات مرحله دوم کارشناسی ارشد رشته سینما

نمونه سوالات پروژه عملی سینما ارشد

نمونه سوالات کارشناسی ارشد سینما

پاسخنامه کارشناسی ارشد سینما

پروژه عملی کارشناسی ارشد سینما

کامل ترین منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما 1400

کاملترین منابع ارشد سینما

کاملترین منابع ارشد کارگردانی سینما

کتاب تاریخ هنر برای کنکور کارشناسی ارشد سینما

کتاب تست کنکور ارشد سینما

کتاب راهنمای آزمون عملی ارشد سینما

کتاب زبان برای کنکور کارشناسی ارشد سینما

کتاب فرهنگ هنر برای کنکور کارشناسی ارشد سینما

کتاب های سینما دست دوم

کتاب کارشناسی ارشد سینما دانشگاه سراسری و آزاد

کلاس آمادگی کنکور کارشناسی ارشد سینما

کلاس آنلاین کنکور کارشناسی ارشد سینما

کلاس تضمینی کنکور سینما ارشد

کلاس خصوصی کارشناسی ارشد سینما

کلاس زبان تخصصی کارشناسی ارشد سینما

کلاس های کارشناسی ارشد سینما

کلاس کنکور ارشد سینما

کلاس کنکور کارشناسی ارشد رشته سینما

کلاس کنکور کارشناسی ارشد سینما

کلید سوالات کنکور کارشناسی ارشد سینما

کنکور عملی ارشد سینما

نظرات (۱۰۸۱)

سلام درمورد رشته طراحی داخلی مقطع ارشد توضیحاتی میفرمایید؟ 

آیا آزمون آزمایشی دارید؟ اگه دارید در چه سطحی هستن؟ آیا هزینش جدا از کتاب‌ها؟ 

آزمونهای عملی شامل چن تا سوال و به چه شکل برگزار میشه؟ 

تاثیر گذاری کلاس های آموزشی تا چه حد میباشد؟ 

 

تمامی کد رشته ها در یک دفترچه هستش؟

کسایی که رشته کارشناسی نامرتبط با منابع که فرمودین  چقدر میتونه تو کنکور هنر موفق باشه؟ 

تاریخ ثبت نام برای کنکور تمدید میشه ؟

برای قبولی دانشگاه هنر  گرایش ارتباط تصویری حداقل چه رتبه ای نیازه؟ 

مباحث ارشد هنر مفهومی یا صرفا حفظی؟ 

آیا سهمیه مناطق تو کارشناسی ارشد وجود داره؟ 

واسه زبان کتبی که دارید کفایت میکنه؟ 

زبان تو گرایش سینما چقدر تاثیر داره اگه نزنیم چقدر رتبه رد جابه جا میکنه؟ 

ارزش و اعتبار مدرک دانشگاه تهران بالاتر است یا دانشگاه هنر؟ 

 

۲۱ آذر ۰۰ ، ۱۲:۳۹ غزاله سلیمی

برای زبان تخصوصی بهتر کدوم کتابارو بخونم!!

منابع شما زبان عمومی رو کامل پوشش میده برای ارشد ؟

۲۱ آذر ۰۰ ، ۱۰:۵۶ غزاله سلیمی

امکانش هست همزمان هم کنکور سینما و هم کنکور طراحی صحنه داد؟!

چند درصد باید دروس تخصصی زد ؟؟

چقدر باید بخونم برای قبولی در دانشگاه تهران؟

۲۱ آذر ۰۰ ، ۱۰:۱۸ زهره حیدریان

در کنکور هنر رقابت در کدون رشته ها بیشتره ؟ چه مقدار زمان برای مطالعه منابعتون حداقل نیازه ؟ 

۲۱ آذر ۰۰ ، ۱۰:۱۴ غزاله سلیمی

 منابع کنکور طراحی صحنه چندتا کتاب هستش؟!

برای کنکورارشد بازیگری باید فیلم هم دید؟؟

۲۱ آذر ۰۰ ، ۱۰:۰۰ زهره حیدریان

شما برای زبان منابعی ندارید ؟ چه کتابهایی رو پیشنهاد میدین ؟ 

برای کسی که پایه اش صفره بهتره از کدوم منبع شروع کنه ؟؟

10 سوال :

1_ تاریخ دقیق کنکور انیمیشن و کنکور طراحی صنعتی کیه؟

2_ منابع زبان تخصصی برای کنکور رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

3_ کدوم موسسه ها یا دانشگاه ها تعهد استخدام دارن بعد از اتمام درس؟

4_ در مورد کلاس های عملی موسسه های مختلف هم میشه اطلاعات بذارید؟

5_ چجوری میشه برای امریه اقدام کرد از طریق ارشد؟

6_ 3 تا از سایت ها یا مجله یا کتاب برای طراحی کاراکتر معرفی می کنید؟

7_ کنکور عملی انیمیشن چه تاریخیه؟

8_ جایی برای کارآمئزی در مورد رشته های مختلف معرفی میکنید؟

9_ آیا سهمیه مناطق در کنکور ارشد وجود داره؟

10_ رشته سینما برای ارشد شامل چه شغل هایی میشه؟

پاسخ:
سلام

این، یک پرسش محسوب می شود
۲۱ آذر ۰۰ ، ۰۰:۰۳ زهره حیدریان

درکنار رشته سینما اگر فرصت شد بهتره کدوم رشته هارو بزنیم ؟ 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۳:۵۶ غزاله سلیمی

از لیسانس معماری میشه رشته طراحی صحنه رفت؟!

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۳:۵۶ زهره حیدریان

ایا تست زنی تنها با توجه به تایم باقی مونده تا کنکور امسال کافیه ؟ 

برای سراسری تهران درصد های هر درس چقدر باشد باشن تو ازمون ازمایشی ؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۳:۴۸ زهره حیدریان

آزمون عملی چقدر تاثیرگذار تو رتبه؟ 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۳:۲۸ غزاله سلیمی

چه دانشگاههایی رشته طراحی صحنه میپذیرن؟!

برای ارشد فقط تسلط بر روی منابع کافیه یا اینکه باید در کنارش بعضی از کتاب های مرجع هم مطالعه کرد؟؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۳:۰۶ غزاله سلیمی

منابعتون چند درصد کنکورو پوشش میده

برای آزمون عملی ، کلاس حضوری هم برگزار میکنید؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۵۸ غزاله سلیمی

ایا منابع کنکور سینما با منابع کنکور طراحی صحنه مشترک هستن

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۴۴ پروانه طاهری موسوی

سوال ۱ 

چرا دکترای فرش نداریم ؟ 

۲- چه ضمانتی هست که سال آینده تمام ارشد های هنر بتوانند در دکترای پژوهش هنر امکان شرکت داشته باشند ؟ 

۳_ چرا ارشد ادبیات نمایشی زیر مجموعه ای از ادبیات فارسی نیست و با بالعکس؟ 😏

۴_ چرا می‌توان با هر رشته ای در هر ارشدی شرکت کرد اما برای دکترا شرط تجانس رشته گذاشته اند ؟ 😒

۵ _ اگر من در انتخاب رشته ی اصلی یا شناور در مقطع ارشد فقط شناور انتخاب کنم ، آیا شانس پذیرش پایین می آید؟ 😶

۶_ کدام رشته مرتبط با تجربه هنرمندان خوشنویس و فارغ‌التحصیلان انجمن خوشنویسان میباشد ؟ 🙄

۷_ کدامیک از دانشگاه های خارج از کشور دکترای فرش می‌دهند  ؟ قبلا ژاپن و ایتالیا را شنیده بودم ؟ 

۸_ به نظر شما گروه سنی بالای ۵۰ سال شانس تحصیل موفق در مقطع ارشد را خواهند داشت ؟ 🥴

۹_ در مورد گرایش پژوهش فرش در مقطع ارشد بیشتر توضیح دهید ! 😬

۱۰ _ من اگر برنده ی شما اعلام شدم ! لطفا منابع کنکور ارشد فرش را به من بدهید بی اندازه ممنون و خوشحال میشم !😀😇🙏🙏🙏

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۴۱ پروانه طاهری موسوی

سوال ۱ 

چرا دکترای فرش نداریم ؟ 

۲- چه ضمانتی هست که سال آینده تمام ارشد های هنر بتوانند در دکترای پژوهش هنر امکان شرکت داشته باشند ؟ 

۳_ چرا ارشد ادبیات نمایشی زیر مجموعه ای از ادبیات فارسی نیست و با بالعکس؟ 😏

۴_ چرا می‌توان با هر رشته ای در هر ارشدی شرکت کرد اما برای دکترا شرط تجانس رشته گذاشته اند ؟ 😒

۵ _ اگر من در انتخاب رشته ی اصلی یا شناور در مقطع ارشد فقط شناور انتخاب کنم ، آیا شانس پذیرش پایین می آید؟ 😶

۶_ کدام رشته مرتبط با تجربه هنرمندان خوشنویس و فارغ‌التحصیلان انجمن خوشنویسان میباشد ؟ 🙄

۷_ کدامیک از دانشگاه های خارج از کشور دکترای فرش می‌دهند  ؟ قبلا ژاپن و ایتالیا را شنیده بودم ؟ 

۸_ به نظر شما گروه سنی بالای ۵۰ سال شانس تحصیل موفق در مقطع ارشد را خواهند داشت ؟ 🥴

۹_ در مورد گرایش پژوهش فرش در مقطع ارشد بیشتر توضیح دهید ! 😬

۱۰ _ من اگر برنده ی شما اعلام شدم ! لطفا منابع کنکور ارشد فرش را به من بدهید بی اندازه ممنون و خوشحال میشم !😀😇🙏🙏🙏

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۳۸ زهره حیدریان

بدون تسط به زبان آیا هنوز شانسی برای قبولی هست ؟ 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۳۳ غزاله سلیمی


چطوری میتونم تهیه کنم 

 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۲۸ پروانه طاهری موسوی

سوال ۱ 

چرا دکترای فرش نداریم ؟ 

سلام درباره با کنکور ارشد یه سوالی داشتم مبنی براینکه کسی که لیسانس غیر مرتبط مثلا عمران داره چقدر تایم باید بزاره برای رتبه برتر شدن?

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۲۱ غزاله سلیمی

منابع کنکور سینما چیه 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۱۵ غزاله سلیمی

 

ازمون ازمایشی هم دارید؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۰۴ زهره حیدریان

آزمون های ازمایشی هم به صورت حضوری ممکنه برگزار کنین با کمتر شدن شیوع کرونا ؟ 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۲:۰۳ روهان رضایی

و سوال آخرم اینه با توجه به اینکه بسیار مشتاقم برای ادامه تحصیل هنر و از منابع شما هم اطمینان کامل دارم تنها دغدغه م رویکرد مملکته که بک گراند روشنی در رشته های هنری  نداشته و تجربه نشان داده هر مسیری که تراکم متقاضی داره در آینده خواهد سوخت. میشه تردیدم رو پاسخگو باشید 

تاثیر آزمون های عملی هنر چقدره؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۵۶ روهان رضایی

چرا در سالهای اخیر رقابت در رشته های هنری سخت تر شده و رویکرد آکادمیک مورد استقلاله با اینکه مهارت خارج دانشگاه هم دست یافتنیه؟ 

با ارشد سینما میشه فیلم ساخت؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۵۰ روهان رضایی

لطفا اعتبار دانشگاه ها رو روی رشته مجسمه سازی بررسی نمایید و اینکه آیا در کشور رشته قابل پیشرفتی هست؟ 

بین دانشگاه تهران ودانشگاه هنر رنکینک کدوم بالاتر در رشته سینما؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۴۲ روهان رضایی

امکانش هست رشته مرمت ابنیه رو با رشته مرمت آثار مقایسه کنید به لحاظ اعتبار و فرصت های مطالعاتی 

شما برایه رشته های مصاحبه دار بسته یا کتاب دارین که کمکمون کنه ؟

چرا رشته چهره پردازی ارشد نداره؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۳۶ روهان رضایی

اگر از همین الان با منابع شما شروع کنیم به کنکور امسال میرسیم؟

چجوری برنامه ریزی کنیم و چقدر برایه هر کتاب وقت بزاریم؟

میشه با ارشد پژوهش هنر اپلای کرد؟

چه رشته ای از هنر بازار کار خوبی دارد و میشه باهاش درامد داشت؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۳۲ روهان رضایی

اگر امکانش هست خواهشاً فرصت های اشتغال و ادامه تحصیل رو بر اساس رشته های هنری خارج از کشور رتبه بندی کنید 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۳۰ زهره حیدریان

تست زنی و خوندن منابع شما کافی هستش؟ چقدر تضمینیه ؟ 

اعتبار رشته پژوهش هنر تو دنیا چقدره؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۲۶ روهان رضایی

برای کدام رشته هنری شانس  اپلای کردن و پذیرفته شدن بیشتر است؟ 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۲۳ غزاله سلیمی


چقدر طول میکشه با این منابع رتبه خوب بیارم 

 

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۲۳ روهان رضایی

امکانش هست دانشگاه های هنر رو با رشته های هنری که قوی هستن معرفی کنید 

رشته سینما برایه پذیرفته شدن دانشگاه تهران باید چقدر زمان بزارم ؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۱۷ روهان رضایی

برای رشته های غیر مرتبط تنها مطالعه مجموعه کتاب های شما کافیه؟

واقعا نمیدونم چه سوالی بپرسم سوال زیاده ولی اونقدر وقت کمه ک اومدم فقط شانسمو امتحان کنم و برم سر درسم ولی امیدوارم بتونم برنده بشم که واقعا بهش نیاز دارم ... (:

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۱۴ روهان رضایی

با توجه به اطلاعاتتان رقابت در کدام رشته هنری آسانتر است؟ 

برایه کنکور ارشد کتابا ومنابع رو بخونیم کافیه یا حتما کنارش کلاس بریم؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۱:۰۴ زهره حیدریان

بهترین انتشارات کتاب های کنکور هنر کدام است ؟

تو بسته اموزشیتون تست کنکور هم هست؟

برای اینکه عضو هیئت علمی دانشکده هنر شیم باید از کارشناسی تا دکترا رشته های مرتبط بخونیم؟

برایه کنکور کارشناسی ارشد رشته شناور هم شرکت کنیم یا تمام تمرکز رو روی رشته اصلی بزاریم؟

درمورد کنکور هنر منابع خیلی زیادهست و کتاب ها بسیارگرون قیمت هستن خوشبختانه موسسه هنگام هنراین مشکلو حل کردن و ی پکیج عالی تهیه کردن ک باعث شده هزینه ها خیلی کم و داوطلب از سردرگمی دربیاد 💙

کتاب فرهنگ وهنر ایران وجهان برایه کد۱۳۵۷ با کد ۱۳۵۹ یکه یا باهم فرق دارند؟

آیا منطقیه تو کنکور هنر هم تو رشته اصلی هم رشته شناور شرکت کنیم؟

برایه سینما کنکور ارشد باید از کدوم کتاب تاریخ بخونیم؟

اگه رتبه تک رقمی بیاریم هم تو رشته اصلی هم شناور هنر میشه دوتاشو باهم خوند؟

سلام وقتتون بخیر ایا دانشگاه ازاد رشته سینما رو داره؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۰:۲۵ زهره حیدریان

من تازگی تصمیم به دادن کنکور هنر کردم ، منابع کنکور هنر چیه؟ از کجا میتونم تهیه کنم 

بهترین اساتید هنر تو کدوم دانشگاه هستند؟

۲۰ آذر ۰۰ ، ۲۰:۰۹ مه‌تا دارائی

پژوهش هنر، راه پی بردن سرچشمه زیبایی‌ها

دروس هنر بیشتر مفهومیه یا حفظی؟

۲۱ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۶ محمد امین ابوالحسنی

۷۶ نما تا سینما

 

۲۰ دی ۹۸ ، ۲۱:۴۲ قدریه ملکی

 نقد تخیلی متعلق به گاستون باشلار است.

۲۰ دی ۹۸ ، ۲۱:۳۸ قدریه ملکی

فارسنامه متعلق به ابن بلخی است.

۲۰ دی ۹۸ ، ۲۱:۳۴ قدریه ملکی

محمد مدبر مکتب قهوه خانه است.

۲۰ دی ۹۸ ، ۲۱:۳۰ قدریه ملکی

پیکرنگاری درباری از آغاز دوره قاجار شکل گرفت.

۲۰ دی ۹۸ ، ۲۱:۲۷ قدریه ملکی

دروازه شیران مربوط به تمدن میسن است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۶ فاطمه محمودی درانی

ریشه‌شناسی واژه شات به روزهای اولیه تولید فیلم با دوربین هندلی دستی ‏(en)‏ بازمی‌گردد. این دوربین قدیمی عملکردی شبیه به مسلسل‌های هندلی زمان خود داشت که با چرخاندن دستگیره یا هندل شلیک می‌کرد. به همین دلیل این کار (فیلمبرداری) به shooting یعنی شلیک و هر نما به shot یعنی گلوله معروف شد.[۲]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۶ فاطمه محمودی درانی

ریشه‌شناسی واژه شات به روزهای اولیه تولید فیلم با دوربین هندلی دستی ‏(en)‏ بازمی‌گردد. این دوربین قدیمی عملکردی شبیه به مسلسل‌های هندلی زمان خود داشت که با چرخاندن دستگیره یا هندل شلیک می‌کرد. به همین دلیل این کار (فیلمبرداری) به shooting یعنی شلیک و هر نما به shot یعنی گلوله معروف شد.[۲]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۶ فاطمه محمودی درانی

نما یا پلان یا شات از نظر فنی عبارت است از تصویر یا تصاویری که در یک زمان ممتد کار دوربین یعنی از زمان به کار افتادن دوربین تا متوقف شدن آن روی نوار فیلم ثبت شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۵ فاطمه محمودی درانی

فیلمنامه[۱] یا سناریو (به فرانسوی: Scénario) داستانی است که همراه با توضیح صحنه‌ها برای ساخت فیلم نوشته می‌شود. به نویسندهٔ فیلمنامه، فیلمنامه‌نویس می‌گویند. عناصر فیلمنامه از داستان و شخصیت‌ها، صحنه‌ها، سکانس‌ها، پرده‌ها، موسیقی، مکان‌ها و … تشکیل شده‌اند. یک فیلمنامه یا اسکریپت، یک اثر نوشته شده توسط فیلمنامه‌نویس برای یک فیلم، برنامه تلویزیونی یا بازی ویدیویی است. این سریال‌ها می توانند کارهای اصلی یا سازگاری از قطعات موجود در نوشتن باشند. در آنها، جنبش، اعمال، بیان و گفت و گوهای شخصیت‌ها نیز نقل شده است. فیلمنامه‌ای که برای تلویزیون نوشته شده است نیز به عنوان یک نمایش تلویزیونی شناخته شده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۴ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌سازی (که در منابع دانشگاهی به تولید فیلم نیز اشاره دارد) به فرایند ساخت فیلم گفته می‌شود که با توجه به یک روایت، ایده یا سفارش اولیه، مستلزم طی کردن مراحل مجزایی از قبیل فیلم‌نامه‌نویسی، انتخاب هنریشگان، فیلم‌برداری، تدوین و اکران محصول نهایی به مخاطبان است. فیلم‌سازی به طور معمول نیازمند همکاری افراد زیادی است و از تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های سینمایی متنوعی استفاده می‌کند که ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول انجامد. فیلم‌سازی در گسترهٔ وسیعی از مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مناطق مختلف جهان نقش دارد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۴ فاطمه محمودی درانی

صنعت فیلم (به انگلیسی: Film industry) به محدوده گسترده‌ای از فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌های سوددهی اقتصادی در زمینه فیلم‌سازی گفته می‌شود. این موضوع خود از موضوعاتی چون استودیوهای فیلم‌سازی، فیلم‌برداری، فیلم‌سازی، نویسندگی، کارگردانی، تهیه‌کنندگی و سایر عوامل تولید فیلم آغاز و در موضوعات دیگری چون جشنواره‌ها، توزیع فیلم و تبلیغات تجاری ادامه می‌یابد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۴ فاطمه محمودی درانی

 گاهی قسمتی از یک سریال موفق را به عنوان یک فیلم با یک نام اختصاصی در سینما ها اکران می کنند که معمولا از ترکیب دو تا از بهترین قسمت ها ایجاد می شود، البته این نوع تقریباً منسوخ شده است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۳ فاطمه محمودی درانی

دوین‌گر کار تدوین را با این فیلم آغاز می‌کند. او با نظر کارگردان، بهترین برداشت‌ها را انتخاب می‌کند و الگوی صدای فیلم را با تصویر هم‌گاه می‌کند. این نسخه از فیلم که اولین نسخه تدوین شده فیلم، برای رسیدن به شکل نهایی آن است، اصطلاحاً راف کات (Rough Cut)، نامیده می‌شود. البته این نسخه را نسخه تدوین شده فیلم‌ساز هم می‌نامند، چون کم و بیش حاوی دیدگاه فیلم‌ساز از فیلم است و هنوز چندان مورد مداخله کس دیگری قرار نگرفته‌است.[

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۳ فاطمه محمودی درانی

له فیلم ها فیلم هایی هستند که مخصوص پخش از شبکه های تلویزیونی ساخته می شوند و یک شبکه تلویزیونی هزینه های تولید آن را به عهده می گیرد. در تله فیلم به موضوع، بیشتر از جلوه های تصویری اهمیت داده می شود و بودجه آن بسیار محدود است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۲ فاطمه محمودی درانی

معمولاً تدوین از همان مرحله فیلم‌برداری آغاز می‌شود، به این ترتیب که، تدوین‌گر، فیلم‌هایی را که هر روز گرفته می‌شود (راش) را در اختیار می‌گیرد و با مشورت کارگردان، آن تکه فیلم‌ها را سر هم می‌کند. وقتی فیلم‌برداری به پایان رسید، تدوین‌گر فیلمی در دست دارد که به صورت خام‌دستانه و خالی از ظرافت، تنها روند رویدادهای فیلم را تعقیب می‌کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۱ فاطمه محمودی درانی

پرده سینما همان اوج و فرودهای تخیل خودمان را باز می‌تاباند؛ تخیلی که از واقعیتی تغذیه می‌کند که قرار است جایگزین آن گردد. یعنی داستان فیلم از تجربه‌ای زاده می‌شود که تخیل ما از آن فراتر می‌رود؛ ولی آنچه که روی پرده تخیلی است باید همان فشردگی مکانی و فضایی امر واقعی را داشته باشد.

— آندره بازن، [۲]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۱ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌ها هم‌چنین محصولاتی هستند که توسط فرهنگ‌های مشخص تولید شده و آن فرهنگ‌ها را منعکس کرده و همچنین از آن‌ها تأثیر می‌پذیرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۱ فاطمه محمودی درانی

ز نظر بیش‌تر افراد فیلم از انواع مهم هنر به‌شمار می‌آید. فیلم‌ها قابلیت سرگرم کردن، آموزش، روشنگری و الهام بخشیدن به بیننده را دارند. عوامل دیداری سینما، نیاز به هیچ نوع ترجمه‌ای ندارد و قدرت ارتباطات جهانی را به یک محصول تصویر متحرک می‌بخشند. هر فیلم قابلیت جذب مخاطبان جهانی را دارد به‌خصوص اگر از تکنیک‌های دوبله یا زیرنویس که گفتار را ترجمه می‌سازد، بهره جسته باشد. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۰ فاطمه محمودی درانی

ر اثر پدیده‌ای به نام ماندگاری تصویر که بر اثر آن یک منظره برای کسری از ثانیه پس از بین رفتن آن در حفظ می‌کنند، چشمک‌های بین تصاویر، قابل رویت نیستند. هم‌چنین عامل ارتباط عامل دیگری است که باعث مشاهده تصاویر متحرک می‌گردد. این اثر روانی به نام حرکت بتا معروف است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۰ فاطمه محمودی درانی

شیوه تلفیق صدا و تصویر هم، تأثیر بسیار مهمی بر تماشاگر دارد. برای مثال قابل شنیدن بودن یا نبودن گفت و گوها، ارائه موسیقی در لحظه‌ای خاص از فیلم، بالا و پایین شدن حجم صداها، به گوش رسیدن صدای محیط و همه و همه معنای خاصی می‌آفرینند و احساسات تماشاگر را به سمتی هدایت می‌کنند.[۱]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۱۰ فاطمه محمودی درانی

ا تدوین می‌توان روایتی را به صورت مداوم و سیال بیان کرد. تدوین زمان و مکان را فشرده می‌کند، عناصر متفاوت و پراکنده را مورد تأکید قرار می‌دهد و کنار هم می‌گذارد و آن‌ها را چنان مرتب می‌کند که الگوهای معنایی خاصی ایجاد کنند. تدوین در ضمن، به نوعی واکنش تماشاگران را، شکل می‌دهد. برای مثال ارائه یک رشته نماهای کوتاه که به سرعت به یکدیگر برش می‌خورند، می‌تواند حس هیجان، حادثه و انتظار را در تماشاگر ایجاد کند، در حالی که نماهای طولانی آرامش بخش هستند، بر عنصر دراماتیک صحنه تأکید دارند و تماشاگر را با شخصیت‌ها فیلم بیشتر درگیر می‌کنند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۹ فاطمه محمودی درانی

پس از انقلاب بلشویکی در روسیه، فیلم به عنوان هنر اول از سوی رهبران آن کشور معرفی شد. لنین اعلام کرد: «از نظر ما فیلم بالاترین هنر است.» رهبران انقلاب به قدرت تبلیغی فیلم پی برده بودند و از این رو نسل جدیدی از فیلمسازان روسی پا به عرصه گذاشتند که با فیلم نه به عنوان شعبده و سرگرمی و برای کسب سود بلکه مانند یک پدیده علمی و تجربی و در جهت تبلیغات ایدیولوژیک برخورد می‌کردند. از این رو جنبشی از فیلمسازان نو پا در شوروی شکل گرفت که تنها جنبش سینمایی دوران سینمای صامت بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۹ فاطمه محمودی درانی

یشه این نام در این واقعیت است که فیلم عکاسی به‌طور تاریخی عنصر اساسی رسانه ضبط و پخش تصاویر متحرک به حساب می‌آمده‌است. تولید فیلم‌ها از طریق ضبط تصویر مردم و اشیاء واقعی با دوربین یا به وجود آوردن آن‌ها از طریق تکنیک‌های انیمیشن یا جلوه‌های ویژه است. فیلم‌ها از مجموعه‌ای از قاب‌های انفرادی تشکیل شده‌اند که زمانی که به سرعت و پشت سرهم نمایش داده می‌شوند، توهم حرکت را در بیننده بوجود می‌آورند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۸ فاطمه محمودی درانی

ر سال ۱۹۰۳ ادوین اس پورتر فیلم‌ساز آمریکایی فیلم «سرقت بزرگ قطار» را می‌سازد که قدم بزرگی در شکل‌گیری زبان امروزی سینما و فن تدوین فیلم است. فیلم دربارهٔ سرقت یک قطار توسط چند راهزن و کشته شدن آن‌ها در پایان کار است. در این فیلم پورتر به خوبی توانسته با استفاده از تقطیع نماها و پیوند آن‌ها یک داستان را به صورت سینمایی بیان کند. در این فیلم برای اولین‌بار از مونتاژ موازی دو اتفاق دور از هم استفاده شده‌است. ما شاهدیم که اطلاعات مربوط به روایت ذره ذره و با ظرافت به بیننده منتقل می‌شود. فیلم با یک صحنه داخلی از دفتر تلگراف خانه شروع می‌شود. مأمور تلگراف توسط سارقان مضروب می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۸ فاطمه محمودی درانی

یلم (به انگلیسی: Film) اصطلاحی است که به‌طور عام شامل تصاویر و عکس های متحرک و همچنین زمینه می‌گردد. فیلم در لغت به معنی “نوار باریک” است و از آن جایی که برای اولین بار تصاویر متحرک روی فیلم ها ثبت می شدند و به این وسیله نمایش داده می شدند، این نام روی تصاویر متحرک ماند، البته امروز خود کلمه «فیلم» به طور تخصصی فقط به تصاویر متحرکی گفته می شود که در سینما نمایش داده می شوند، اگر همین فیلم ها پس از آن که دوره اکرانشان تمام شود از تلویزیون پخش شوند، به آن ها «فیلم سینمایی» می گویند و اگر از ابتدا فیلمی را مختص تلویزیون بسازند و ربطی به سینما نداشته باشد، به آن ها «تله فیلم» می گویند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۸ فاطمه محمودی درانی

این ترتیب تداوم این دو نما و ارتباط مکانی و زمانی آن‌ها (هر چند در واقعیت به گونه دیگری بوده باشد) به بیننده القا می‌شود. دو سال بعد جیمز ویلیامسون اسکاتلندی در فیلم‌اش برای اولین بار از نمای مقابل (ریورز شات) استفاده می‌کند. در نمای اول فیلم دروازه‌ای را از خارج نشان می‌دهد که به آن حمله شده و در نمای بعد به درون می‌رود و همان دروازه را در حالی که به آن حمله شده‌است از زاویه مقابل نشان می‌دهد. در سال ۱۹۰۲ ژرژ ملی‌یس فرانسوی فیلم «سفری به ماه» بر اساس داستان مشهور ژول ورن را می‌سازد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۷ فاطمه محمودی درانی

در دهه‌های بعد به تدریج فیلم تبدیل به وسیله‌ای برای بیان داستان؛ جذب و سرگرمی مردم و نیز ابزاری توانمند برای بیان ویژه هنری خالقان آن شد. اولین بار رابرت پاول فیلمساز بریتانیایی در سال ۱۸۹۸ در فیلم کوتاه یک دقیقه‌ای از بیش از یک نما استفاده کرد. این فیلم که در نزدیکی یک نمایشگاه هنری می‌گذرد با نمای خارجی بازیگران در حال خوردن غذا و ورود به نمایشگاه شروع می‌شود و این نما به نمای این زوج در داخل نمایشگاه پیوند می‌خورد. از توالی و پیوند این دو نما بیننده این‌طور برداشت می‌کند که این دو وارد نمایشگاه شده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۷ فاطمه محمودی درانی

یلم‌های اولیه تاریخ سینما عموماً کوتاه بودند. تصاویر متحرک مستند و ضبط شده در یک برداشت؛ در قاب‌هایی ثابت و از اتفاقات روزمره؛ که طول زمان آن‌ها دقیقاً به اندازه زمان اتفاقی بود که افتاده بود. فیلم‌سازان در آن زمان نه نیازی به کوتاه کردن و برش فیلم داشتند و نه نیازی به ایجاد هیجان؛ حرکت و بیان افکار و دیدگاه‌های شخصی خود در فیلم حس می‌کردند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۷ فرهاد قاسمی

 

▪️پل میان دانستن و رسیدن                  تمرین است. پل میان تازه کار بودن و حرفه ای شدن  زمان است.

▪️یاسوجیرو ازو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۶ فاطمه محمودی درانی

دوین فیلم (انگلیسی: Film editing) یکی از مراحل آخر فیلم‌سازی است که در پس‌تولید فیلم انجام می‌شود و طی آن از انتخاب و پیوند نماهای موجود در فیلم خام (footage) و تبدیل آن‌ها به سکانس برای رسیدن به فیلم نهایی بهره گرفته می‌شود. در دنیای فیلم «تدوین» همان نقش ذهن را در واقعیت به عهده دارد. بدین معنی که آنچه پنهان است، آشکار می‌کند و آنچه آشکار است اما نیازی به دیدن آن نیست، پنهان؛ یعنی انتخابِ بهترین تصویر برای دیدن.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۶ فاطمه محمودی درانی

 نقش ذهن را در واقعیت به عهده دارد. بدین معنی که آنچه پنهان است، آشکار می‌کند و آنچه آشکار است اما نیازی به دیدن آن نیست، پنهان؛ یعنی انتخابِ بهترین تصویر برای دیدن.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۴ فاطمه محمودی درانی

دوین فیلم (انگلیسی: Film editing) یکی از مراحل آخر فیلم‌سازی است که در پس‌تولید فیلم انجام می‌شود و طی آن از انتخاب و پیوند نماهای موجود در فیلم خام (footage) و تبدیل آن‌ها به سکانس برای رسیدن به فیلم نهایی بهره گرفته می‌شود. در دنیای فیلم «تدوین» همان نقش ذهن را در واقعیت به عهده دارد. بدین معنی که آنچه پنهان است، آشکار می‌کند و آنچه آشکار است اما نیازی به دیدن آن نیست، پنهان؛ یعنی انتخابِ بهترین تصویر برای دیدن.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۴ فاطمه محمودی درانی

سناریست های اتحاد جماهیر شوروی سابق، مونتاژ را یکی از مهم‌ترین اصول زیبایی شناختی فیلم‌ها می‌دانستند. لف کولشوف فیلمساز روسی، مونتاژ را از اصول و پایه‌های اصلی سینما می‌دانست. او معتقد بود، زمانی که نمادها در مونتاژ به همدیگر متصل می‌شوند، کمپوزیسیونی به مانند سایر آثار هنری به وجود می آید. سرگئی آیزنشتاین هم از این ایده بهره جست و در عین حال معتقد بود که دیالکتیک یکی از مهم‌ترین عناصر در مونتاژ است. از نظر آیزنشتاین، دو تصویر که با یکدیگر در تضاد هستند، با برش به یکدیگر پیوند خورده که در نتیجه آن یک ناهمخوانی شکل می‌گیرد که هدفش تحریک تماشاگر فیلم است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۴ فرهاد قاسمی

 

▪️در دوران بازی‌گری‌ام در دو فیلم مهم بازی کردم که هر دو را با کیشلوفسکی کار کردم. بیست‌وچهار سالم بود که در زندگی دوگانه‌ی ورونیکا بازی کردم. وقتی برای اولین‌بار کیشلوفسکی را دیدم و درباره‌ی زندگی دوگانه‌ی ورونیکا حرف زد از او پرسیدم که چرا می‌خواهد این نقش سخت را به من بدهد؟ برایم توضیح داد که دلیل اصلی‌اش چشم‌های من است. گفت جوری نگاه می‌کنم که تماشاگر قانع می‌شود. یکی دو ماه گذشت و بعد فیلم‌نامه را برایم فرستاد. یک‌روزه خواندمش. عجیب‌ترین فیلم‌نامه‌ای بود که خوانده بودم. هنوز هم همین‌طور است. به او تلفن کردم و گفتم: من باید شما را ببینم. گفت: «چی شده؟ گفتم این دختر چرا این‌قدر آدمِ عجیبی‌ست؟ چرا گاهی همه‌چی را از توی آن توپ پلاستیکی می‌بیند؟ کیشلوفسکی گفت: تا حالا از این توپ‌ها نداشته‌ای؟ معلوم است نداشته‌ای، وگرنه تو هم ترجیح می‌دادی دنیا را از توی این توپ‌ها ببینی. گفتم: چرا باید دستش را بکشد روی تنه‌ی درخت؟ گفت: تا حالا دستت را روی بدنه‌ی هیچ درختی نکشیده‌ای؟ معلوم است نکشیده‌ای. درخت آدم را آرام می‌کند. خیلی آرام. آرامشی که در درخت هست توی وجود هیچ آدمی نیست.

▪️ایرن ژاکوب

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۳ فاطمه محمودی درانی

آرتور نایت، منتقد و تاریخ‌نگار سینما ریشه پیشرفت مونتاژ هالیوود را در تدوینگری آیزنشتاین اینگونه ریشه یابی می‌کند:

کلمه مونتاژ برای مشخص کردن برش تند و مشخص و تکان دهنده‌ای که آیزنشتاین در فیلمهایش به کار می‌برد استفاده می‌شود. این شیوه در حال حاضر به صورت «مونتاژ سکانس بندی شده» در فیلم‌های هالیوودی به صورت نمایش‌های دوگانه محو شونده، بالا آمدن سکانس خواندن یک خواننده اپرا، ویرانی یک هواپیما، ساختمان یا شهر استفاده می‌شود تا در آن تداوم زمانی احساس شود

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۲ فاطمه محمودی درانی

در ابتدای پیدایش، به این تکنیک که برای حذف و مرتب کردن سکانس‌ها مورد استفاده قرار گرفت، مونتاژ یا اتصال و حذف بخش‌هایی از فیلم‌های گفته می‌شد؛ ولی بعدها تدوین فیلم به معنای ایجاد ساختار مفهومی فیلم و مونتاژ به درست نمودن فیزیکی فیلم گفته شد. به فرد مونتاژکننده «مونتور» و به فرد تدوین‌کننده «تدوینگر» گفته می‌شود و ممکن است در یک فیلم، این دو کار به صورت مجزا و توسط دو نفر انجام شوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۱ فاطمه محمودی درانی

این عمل غالباً برای این صورت می‌گیرد تا گذر زمان در فیلم به ذهن خطور کند، البته در موارد خاصی مثل نظریه مونتاژ شوروی از مونتاژ برای تولید اشاره‌های معنایی و تداعی معنا استفاده می‌شود. از دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰، مونتاژ سکانس بندی شده به صورت موزیک و یک سری از جلوه‌های مجازی خاص نشان داده می‌شد (مثل محو کردن، دیزالو، دو نیم کردن پرده و نمایش دوگانه یا سه‌گانه). این کار در اکثر موارد در آن دوره توسط فردی غیر از کارگردان یا تدوین‌گر فیلم انجام می‌شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۱ فاطمه محمودی درانی

مونتاژ (به فرانسوی: Montage-séquence) تکنیکی در ایجاد فیلم است که یک سری تصاویر را به صورت فشرده و در یک قطعه زمانی، مکانی و اطلاعاتی مرتبط و به صورت پیوسته در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۰ فاطمه محمودی درانی

فوتوریسم ایتالیا (سینما) (به ایتالیایی: Cinema futurista) جنبشی در سینمای ایتالیا بود که از سال ۱۹۱۶ آغاز شد و تا سال ۱۹۱۹ ادامه یافت. این جنبش متأثر از فوتوریسم هنری ایتالیا بوده و جنبش فرمالیستی سینمای شوروی و فیلمسازانی چون لف کولشف، ژیگا ورتوف، سرگئی آیزنشتاین، وسولود پودفکین و الکساندر داوژنکو و همچنین اکسپرسیونیسم آلمان را تحت تأثیر خود قرار داد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۰ زهرا شریف زاده
آوانگارد[۱] (به فرانسوی: avant-garde) یا پیشرو به هنرمندان یا آثاری به ویژه در حیطه هنر، گفته می‌شود که ماهیتی تجربی، رادیکال یا نوآورانه دارند و در یک دوره معین، پیشروترین اسلوب‌ها یا مضامین را در آثارشان استفاده کرده‌اند و اغلب بانی جنبش‌های نو بوده‌اند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۷:۰۰ فاطمه محمودی درانی

. کسانی چون اندی وارهول، استن براکیج و کنت انگر بعدها به جنبش سینمای زیرزمینی آمریکا پیوستند. فیلمسازان این جنبش بسیاری از قراردادهای سینمای رسمی آمریکا تا آن زمان را نقض کردند و سینمایی به شدت شورشی و عصیانگر پدید آوردند. فیلم‌های سینمای زیرزمینی یا موضوعاتی چون وضعیت سیاهان، همجنس‌خواهان و اقلیت‌های اجتماعی را در کانون خود قرار دادند یا به شکلی افراطی به فرم‌های تازه روی آوردند. فرم‌هایی که به شکلی متداول به معنا و محتوایی مشخص ارجاع نمی‌داد.[۱]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۹ فاطمه محمودی درانی

سینمای زیرزمینی (به انگلیسی: Underground film) جنبشی سینمایی بود که از دل جنبشی اجتماعی به نام نسل بیت (Beat Generation) در آمریکا پدید آمد. این جنبش که نخستین بار در نیویورک و سان فرانسیسکو پا گرفته بود را نخستین بار بنا به روایتی مانی فربر و بنا به روایتی دیگر استن وندربیک به نام جنبش سینمای زیرزمینی خواند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۹ فاطمه محمودی درانی

ریچاردسون فیلم‌های با خشم به عقب نگاه کن (۱۹۵۸)، یک نوک زبان عسل (۱۹۶۱) و تنهایی دونده دوی استقامت (۱۹۶۲) را کارگردانی کرد. رایز نیز در همین راستا فیلم شنبه‌شب و صبح یکشنبه (۱۹۶۰) و اندرسون فیلم‌های این زندگی ورزشی (۱۹۶۳) و اگر.... (۱۹۶۹) را ساختند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۹ فرهاد قاسمی

+ بعضی جاهای دنیا از سنگ ساخته نشدن،
جایی که کسی نمیتونه بهش حتی دست بزنه،
اون مال خودته...
- در مورد چی حرف میزنی؟
+ امید ...

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۸ زهراشریف زاده
در بیشتر کشورها نقاشی کردن یا کشیدن هر علامت و تصویری بر روی دیوارها یا املاک متعلق به افراد بدون جلب رضایت آنان کاری غیرمجاز و جرمی دارای پیگرد قانونی به‌شمار می‌آید
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۸ فاطمه محمودی درانی

سینمای آزاد تأثیر بسیاری بر موج نوی سینمای انگلستان در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ داشت. تمامی بنیان‌گذاران این سبک به جز مازتی، اقدام به ساخت فیلم‌هایی در راستای جنبش موج نوی سینمای انگلستان کردند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۸ فاطمه محمودی درانی

لیندسی اندرسن، کارل رایز، تونی ریچاردسون و لورنزا مازتی از بنیان‌گذاران این جنبش بودند. هرچند بعدها لیندسی اندرسن از به‌کار بردن کلمه جنبش برای این حرکت خودداری کرد. این حرکت در سال ۱۹۵۶ با اکران سه فیلم کوتاه در تئاتر فیلم نشنال لندن آغاز شد. این برنامه به‌قدری موفقیت‌آمیز بود که پیش از تصمیم بنیان‌گذاران برای پایان مجموعه، پنج برنامهٔ دیگر زیر پرچم سینمای آزاد تولید شدند. آخرین رویداد مربوط به این واقعه در سال ۱۹۵۹ اتفاق افتاد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ فاطمه محمودی درانی

سینمای آزاد[۱] (انگلیسی: Free Cinema) یک جنبش فیلم مستند در انگلستان بود که در اواسط دهه ۱۹۵۰ شکل گرفت. عبارت آزاد به مفهوم نبود تبلیغات سیاسی و اهداف صرفاً تجاری در این آثار به‌کار برده می‌شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ زهرا شریف زاده

ساخت‌گرایی یا کانستراکتیویسم (به انگلیسی: Constructivism) شیوه‌ای از معماری مدرن است که در اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۲۰ میلادی و اوایل دهه ۳۰ شکوفا شد. در این شیوه، بر نمایاندن و برجسته کردن شکل‌های هندسی و انتزاعی و خطوط رابط و اجزای سازنده تأکید می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ فرهاد قاسمی

یه شیر هیچ وقت خودشو نگران عقاید گوسفندا نمیکنه.

🎬 Game Of Thrones Series

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ فاطمه محمودی درانی

عناصر گوناگونی از جنبش‌ها و مکتب‌های گوناگون بر روی این جنبش سینمایی تاثیر گذاشته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به عناصری از سینمای بدون موج، موج نوی فرانسه، پانک فیلم، هیجان‌نمایی، فیلمسازی معنوی و متعالی و همین‌طور تئاتر قساوت آنتون آرتو اشاره کرد. همچنین فیلم‌سازانی چون آندری تارکوفسکی، یاسوجیرو ازو، روبر برسون، ژان ویگو، میکل آنجلو آنتونیونی و ژان اپشتاین بر روی این جنبش سینمایی تأثیر گذاشته‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ زهراشریف زاده
در دوران مدرن نگارگری به ویژه نگارگری با افشانه یا رنگ پاش و قلم‌موها بیشترین کاربرد را در ترسیم دیوار نگاشته‌ها دارند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۷ فاطمه محمودی درانی

سینمای بازنوگرا (به انگلیسی: Remodernist film) یک جنبش سینمایی است که در اوایل قرن بیست و یکم در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا شکل گرفت. این جنبش متاثر از جنبش بین‌المللی استاکیسم و بیانیه بازنوگرایی آن‌ها بود. هری اسمیت، جسی ریچاردز و آموس پو از چهره‌های شاخص سینمای بازنوگرا هستند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۶ فاطمه محمودی درانی

سی ریچاردز در ۲۷ اوت ۲۰۰۷ بیانیهٔ سینمای بازنوگرا را ارائه کرد که شامل ۱۵ بند بود و آن را معنویتی نو در سینما خواند. او سینمای بازنوگرا را سینمایی برهنه‌شده، مینیمال، غزلی و شکلی ولگردگونه از فیلم‌سازی دانست. فیلم‌های بازنوگرا داعیه بازگرداندن یک معنای معنوی و حسی جدید را به سینما دارند و بر روی انگاره‌هایی چون ساختار روایی و ذهنیت تاکید می‌کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۵ فرهاد قاسمی

هر چقدر یک نفر بیشتر حرف بزنه،
کمتر باید حرفاشو جدی گرفت...

🎬 Vivre Sa Vie (1962)

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۵ فاطمه محمودی درانی

آنتونن آرتو، فیلیپ سوپو و روبر دسنوس فیلم‌نامه‌های فیلم‌های بعدی را می‌نگاشتند. سالوادور دالی در ۱۹۴۵ سکانس یک خواب در فیلم طلسم شدهٔ آلفرد هیچکاک را طراحی کرد. دالی و والت دیزنی در ۱۹۴۶ شروع به کار بر روی فیلمی به نام دستینو (انیمیشنی ۷ دقیقه‌ای) کردند که این پروژه در نهایت در سال ۲۰۰۳ به پایان رسید

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۴ فاطمه محمودی درانی

آنتونن آرتو، فیلیپ سوپو و روبر دسنوس فیلم‌نامه‌های فیلم‌های بعدی را می‌نگاشتند. سالوادور دالی در ۱۹۴۵ سکانس یک خواب در فیلم طلسم شدهٔ آلفرد هیچکاک را طراحی کرد. دالی و والت دیزنی در ۱۹۴۶ شروع به کار بر روی فیلمی به نام دستینو (انیمیشنی ۷ دقیقه‌ای) کردند که این پروژه در نهایت در سال ۲۰۰۳ به پایان رسید

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۴ زهراشریف زاده

دیوارنگاری را می‌توان در طبقه‌بندی مدرن، به مثابهٔ هنرعمومی تعبیر کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۴ فاطمه محمودی درانی

ژزف کورنل پس از ۱۹۳۰ و در آمریکا فیلم‌های سورئالیستی می‌ساخت. فیلم‌هایی مانند رز هوبارت محصول ۱۹۳۶.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۳ فرهاد قاسمی

دلم می خواهد به همه ى عقاید
احترام بگذارم، ولی احترام به بعضی از آن ها توهین به شعور خودم محسوب می شود!!
پس در بهترین حالت تحملشان می کنم و هیچ نمی گویم ...

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۳ فاطمه محمودی درانی

سورئالیسم بر اساس تصاویر غیرمنطقی و ذهن ناهشیار ترسیم می‌شود. با این‌حال نباید سورئالیست‌ها را به خطا خیال‌باف یا ناتوان از تفکر منطقی دانست. بلکه بسیاری از سورئالیست‌ها در این زمینه خود را انقلابی معرفی می‌کنند. به جای ارایهٔ یک زیبایی‌شناسی ثابت، می‌توان سورئالیسم را به عنوان یک شکل هنری همیشه در حال تغییر تعریف کرد.[۲]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۳ فاطمه محمودی درانی

«سورئالیست‌ها در پی برآوردن[۱] و خلق برخی عوالم جادویی که فراواقعی شناخته می‌شوند، نیستند. علاقهٔ آن‌ها اغلب و انحصاراً به نقاط اتصال و لولاهای عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف «وجود» است. سورئالیسم همیشه در مورد عزیمت است تا رسیدن. یعنی همیشه به دنبال راه‌های خروج از آنچه هست می‌گردد تا یافتن آنچه هست! ریچاردسون به جای ارائه دادن یک زیبایی‌شناسی ثابت، سورئالیسم را چونان نقطهٔ متغیر جذبه و کششِ پیرامون آنچه که فعالیت پیوستهٔ سورئالیست‌ها به دست می‌دهد، تعریف می‌کند.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۳ زهرا شریف زاده

آثار مینیاتور نفیسی در دوره عباسیان خلق شد که متأسفانه بخش عظیمی از این آثار در طی حملات مغول در سده‌های هفتم و هشتم از بین رفت.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۲ فاطمه محمودی درانی

سینمای دکومانتر: حقیقت-مستند- فیلمهای حقیقی یا مستند که از روی رویدادها و حوادث اجتماعی و یا اینکه از پدیدها و بلایای طبیعی و نیز از زندگی حیوانات تهیه و تولید میشود. این نوع سینما از ارزش فراوان برخوردارند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۲ فاطمه محمودی درانی

فیلمهای تراژیک قالبا"با مرگ قهرمان داستان(فیلم)پایان میپذیرد تراژدی را به فارسی شاید بتوان فاجعه ترجمه کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۲ فاطمه محمودی درانی

درام بخشی از زندگی انسان هائی است معمولی که در آن هر غم و یا شادی وجود دارد اصولا" درام بهترین نوع حالت داستان برای فیلمهای سینمایی است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۱ فاطمه محمودی درانی

هر اثر سینمائی از هر گونه که باشد برای تعریف داستان خود احتیاج به 3 عنصر اصلی دارد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۱ زهراشریف زاده

دیوار نوشته‌ها از دوران باستان به عنوان مثال یونان باستان، امپراطوری‌های روم، چین و ایران وجود داشته‌اند.[

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۱ فاطمه محمودی درانی

مایکل ریچاردسون در کتاب خود سورئالیسم و سینما در سال ۲۰۰۶ چنین استدلال می‌کند که آثار سورئالیستی نه با سبک یا فرم‌شان، بلکه با توجه به نتایج عمل فراواقع‌گرایی در آن‌ها، شناخته و تعریف می‌شوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۰ فرهاد قاسمی

ما انسان‌ها بیشتر به "داشتن" اهمیت می‌دهیم، تا به "بودن"

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۵۰ فاطمه محمودی درانی

خستین فیلم سوررئالیستی صدف و مرد روحانی است که در سال ۱۹۲۷ بر اساس سناریویی از آنتونن آرتو، توسط ژرمن دولاک ساخته شده‌است. از دیگر فیلم‌های شاخص این گونه می‌توان از سگ اندلسی و عصر طلایی ساخته لوییس بونوئل و سالوادور دالی نام برد. بونوئل فیلم‌های زیاد دیگری را با درجات مختلفی از اثر سورئالیستی تولید کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۹ فاطمه محمودی درانی

مانند سینمای دادا، مشخصه‌های ویژه سینمای سورئالیستی، تلفیق، انکار روان‌شناسی دراماتیک و استفاده مکرر از تصاویر تکان‌دهنده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۹ زهرا شریف زاده
مینیاتور ایرانی در واقع نقاشی ایران پیش از ظهور اسلام است که با عرفان و تفکرات اسلامی ادغام گردید وراهی شد برای ظهور جلوه‌های الهی. آ
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۹ فاطمه محمودی درانی

یش‌تر وقت‌ها زمانی که مردم درباره سینما بحث می‌کنند از تصویرهای خاص و تکی حرف می‌زنند؛ به عنوان مثال کالسکه‌ی بچه‌ای که از پله‌های اودسا در رزمناو پوتمکین (سرگئی ایزنشتین، ۱۹۲۵) پایین می‌آید

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۹ فاطمه محمودی درانی

سینمای سوررئالیستی (به انگلیسی: Surrealist cinema) رویکردی مدرن در حوزه نظری، نقد و تولید فیلم است که ریشه آن به دهه ۱۹۲۰ در پاریس برمی‌گردد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۹ فرهاد قاسمی

یاد گرفتم آرمان‌ها رو به یاد بیاریم، نه آدم هارو. چون یه آدم ممکنه از بین بره، دستگیر بشه و یا کشته بشه ولی چهارصد سال بعد یه آرمان میتونه دنیا رو عوض کنه!


🎬 V For Vendetta (2005)

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۸ زهراشریف زاده
دیوار نگاشته‌ها، هرگونه علامت‌گذاری‌ای به حساب می‌آیند که می‌توانند در شکل‌های نوشتن ساده حرف‌ها تا نقاشی‌های استادانه ظاهر شوند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۷ زهرا شریف زاده
سیر تاریخی مینیاتور ایرانی به گذشته‌های دور پیش از ظهور اسلام می‌رسد اما می‌توان گفت زمانی که ایرانیان توانستند در قرن سوم هجری قمری به دربار عباسیان وارد شوند نقاشی ایران پس از یک دوره رکود جانی دوباره گرفت.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۷ فاطمه محمودی درانی

 ژان روش، مستندساز فرانسوی، با ساخت آثاری که تا حد امکان عینی بودند از پیروان این سبک محسوب می‌شود. روش در فیلم‌های قوم‌نگارانهٔ خود، از میزانسن و تدوین نیز پرهیز می‌کرد و تلاش می‌کرد فیلم‌هایش تا آنجا که می‌شود به اصل نزدیک باشد. او بعدتر به فیلم‌های جامعه‌شناختی گرایش پیدا کرد و از سینمای بی‌واسطه فاصله گرفت.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۷ فرهاد قاسمی

حالا به وضوح می‌بینم،
زندگیم رو یه خط صاف پیش میره
به سمت یه نقطهٔ مشخص،
هیچوقت هیچ انتخابی نداشتم…

🎬 Taxi Driver (1976)

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۷ فاطمه محمودی درانی

سینما وریته از منظر او سینمایی بود بدون بازیگر، دکور و فیلمنامه. پس از جنبش مه ۱۹۶۸ فرانسه، گروهی از فیلمسازان رادیکال فرانسوی، به این سبک رو آوردند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۶ زهراشریف زاده

دیوارنگاری یا گرافیتی به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها یا هر مکان عمومی که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۶ فاطمه محمودی درانی

«برسون یعنی سینمای فرانسه، همچنان که داستایوفسکی یعنی ادبیات روسیه و موتسارت یعنی موسیقی آلمان» این جمله را زمانی ژان لوک گدار درباره برسون گفته بود!

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۶ فاطمه محمودی درانی

زمان فیلم باید متناسب با حوصله تماشاگر باشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۶ فاطمه محمودی درانی

عاریف ژان لوک گدار از سینما: ۱ـ سینما سلاحی‌ست که در هر ثانیه ۲۴ گلوله شلیک می‌کند.
........................................ ۲ـ سینما عبارتست‌از تبدیل سرمایه به تصویر متحرک!

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۶ فرهاد قاسمی

در صلح،
پسران پدرانشان را
به خاک میسپارند
و در جنگ پدران پسران را ...

🎬 Hacksaw Ridge (2016)

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۵ زهرا شریف زاده
از اوایل سده‌های میانه تا ورود به مرحله دوم، دورهٔ جدیدی آغاز کنندهٔ ریشه‌شناسی موشکافانه برای شناخت مفهوم کلی و رهایی از سردرگمی به وجود آمد و نتیجهٔ آن استفاده از این سبک در تصویرسازی‌های کوچک و مینیاتور چهره شد، هر چند که از زمان‌های دورتر نیز استفاده‌های کم و جزئی می‌شد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۵ فاطمه محمودی درانی

ژیگا ورتوف، مستندساز اهل شوروی برای اولین بار این اصطلاح را دربارهٔ سبک آثار خود به کار برد. او در دههٔ ۱۹۲۰ یک فیلم مستند خبری به همین نام ساخته بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۵ فاطمه محمودی درانی

یک نمایش‌ سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از عکس های متحرک) و صدا (گفتگو، موسیقی و...) تشکیل شده‌است. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات سرگرمی و هنری را ارایه می‌کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۴ فاطمه محمودی درانی

سینما شاخه‌ای از هنر است که در آن یک داستان به وسیله دنباله‌ای از تصاویر متحرک که بر روی نوار سلولوئید ثبت می شوند، نمایش داده می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۴ فرهاد قاسمی

سکانس معروف سرِ اسب در «پدرخوانده» 

هنگام تمرینِ این سکانس، روی تخت جان مارلی یه سرِ اسبِ مصنوعی و شبیه‌سازی شده میزارن و باهاش تمرینو ادامه میدن
ولی موقع فیلمبرداری، کارگردان یه سر بریده اسب واقعی از یه کارخانه تولید غذای حیوانات میخره و کل تیم با هماهنگی کارگردان و بدون اطلاع جان مارلی، یواشکی اونو با سرِ مصنوعی جایگزین میکنن و روی تختش قرار میدن!

بدین‌گونه تمام فریاد‌های جان مارلی در این سکانس کاملا واقعی است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۴ فاطمه محمودی درانی

نوعی سینمای غیرداستانی که در آن بر حضور دوربین و تعامل بین فیلم‌ساز و موضوع تأکید می‌شود.

سینما وریته، سینمایی است بدون صحنه‌بندی، غیردراماتیک و غیرروایی. این سبک فیلمسازی مدعی است که تا حد امکان به واقعیت وفادار است. برخی آن را گونه‌ای از سینمای سیاسی می‌دانند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۴ فاطمه محمودی درانی

فیلم خوب فیلمی ‌است که حتی اگر صدایش را هم قطع کنید، تماشاگران کاملا در جریان داستان قرارگیرند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۳ زهرا شریف زاده
خرد نگارگری (یا مینیاتور با ریشهٔ لاتین minium/خاک سرخ، سرب قرمز)، به تصویری از تاریخ باستان یا دست‌نویس آراست‌های قرون وسطی گفته می‌شود؛ نمونه‌ای ساده که برای تزئین کتاب‌ها در آن دوران با کمک رنگ‌دانه‌های گرم تهیه می‌شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۳ فاطمه محمودی درانی

سینما - حقیقت[۱] یا سینما وریته (به فرانسوی: Cinéma vérité) یک سبک در فیلمسازی مستند است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۳ زهراشریف زاده

تجریدگرایی به رعایت اصول و جنبه‌های عملی تجرید به منظور هر چه ساده‌تر کردن اثر هنری از یک سو، و هر چه گویاتر و غنی‌تر کردن زبان و بیان آن از سوی دیگر، اطلاق می‌شود. در حوزه هنرها و ادبیات فارسی تجرید را اغلب ایجاز نامیده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۲ فاطمه محمودی درانی

بدیو در این بخش قصد دارد که جایگاهی در کنار سایر هنرها برای سینما قائل شود و آن شکلی که خودش تعریف می‌کند سینما را در حد هنر اعتلا دهد. او با استفاده از مفاهیمی مانند زمان، ‌حرکت، مفهوم تصویر و این که سینما با تصاویر می‌اندیشد، شروع می‌کند به گفتن این که سینما چه رابطه‌ای با هنرهای دیگر دارد و در عین حال می‌تواند یک جایگاه در فرهنگ انسانی پیدا کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۲ فرهاد قاسمی

 

فیلم او ساخته اسپایک جونز یک برازنده زیبا از تمام ساختار تکنولوژی بر روند اصول اولیه انسان میباشد، سوالی که در ذهن هر انسانی پس از تماشای این فیلم می‌نشیند این است که آیا علم در اختیار انسان است یا انسان در اختیار او این فیلم با بازی بی نظیر فینیکس و نقطه شوق آن صدا پیشگی دور از محو اسکارلت جوهانسون یک تراژدی عاشقانه در اختیار علم را برای مخاطب مهیا کرده است
 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم کمدی عاشقانه[۱] یا فیلم کمدی رمانتیک (به انگلیسی: Romantic comedy film) یکی از ژانرهای فیلم است که زیرمجموعه ژانرهای کمدی و رومانتیک محسوب می‌شود. این گونه فیلم‌ها معمولاً با دستاویز قرار دادن عشق و علاقه افراد و قرار دادن آن در موقعیت‌های طنز ایجاد می‌شود.[۲]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۱ فاطمه محمودی درانی

ز نمودهای برجستهٔ تراژیکمدی در دوران مدرن می‌توان به آثار نمایشی تئاتر ابسورد اشاره کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۱ زهرا شریف زاده
خرد نگارگری (یا مینیاتور با ریشهٔ لاتین minium/خاک سرخ، سرب قرمز)، به تصویری از تاریخ باستان یا دست‌نویس آراست‌های قرون وسطی گفته می‌شود؛ نمونه‌ای ساده که برای تزئین کتاب‌ها در آن دوران با کمک رنگ‌دانه‌های گرم تهیه می‌شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۱ فاطمه محمودی درانی

این فرهنگ سینمایی تقریبا اولین متن بدیو است که حدودا در ۲۱ سالگی نوشته است و برمی‌گردد به زمانی که تازه این ایده که آیا سینما هنر محسوب می‌شود یا خیر در گفتمان‌های فلسفی مطرح شد و به سینما به مثابه هنر و نه صرفا صنعت می‌پرداختند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۱ فاطمه محمودی درانی

بهترین انتخاب بازیگر را کمپانی «دیزنی» دارد. اگر از یک بازیگر خوششان نیاید فقط کافی است که پاک کن را بردارند. 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۰ فاطمه محمودی درانی
آلن بدیو معتقد است سینما فرم هنری اشتراکی و هنر توده‌هاست و برعکس سایر هنرها که به کارآموزی طولانی‌مدت و پیچیده احتیاج دارند درک سینما برای عوام نیز راحت است؛ به همین دلیل هم می‌تواند آموزش عمومی و هم هنر توده‌ها باشد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۰ فاطمه محمودی درانی

تراژدی-کمدی، تراژیکمدی یا خوش‌سوگنامه[۱] (انگلیسی: Tragicomedy) گونه‌ای ادبی آمیخته از فرم‌های تراژدی و کمدی است که معمولاً در ادبیات نمایشی دیده می‌شود. این اصطلاح هم در توصیف آثار تراژدی که از عناصر کمیک بهره می‌گیرند و هم دربارهٔ آثار تراژیک با پایان خوش به کار می‌رود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۴۰ زهراشریف زاده
اصطلاح معمولاً در مقابل هنر فیگوراتیو استفاده می‌شود و در معنای وسیعش می‌تواند به هر نوع هنری اطلاق شود که [اشیاء] و رخدادهای قابل شناخت را بازنمایی نمی‌کنند، ولی عموماً به آن گونه از آفرینش‌های هنر مدرن اطلاق می‌گردد که از هر گونه تقلید طبیعت یا شبیه‌سازی آن، به مفهوم مرسوم آن در هنر اروپایی، روی می‌گردانند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۹ فاطمه محمودی درانی

تئاتر سنتی در غرب با دو ژانر کمدی و تراژدی در یونان باستان آغاز گردید. برای مثال تراژدی با مرگ قهرمانی تاریخی یا داستانی تلخ به پایان می‌رسید، در حالی که در کمدی با تمرکز بر روی زندگی طبقه متوسط جامعه و با موفقیت شخصیت سطح پایینی تمام می‌شد.[۲] در اوایل قرن ۱۹ نویسندگانی چون آنتون چخوف، جورج برنارد شاو و هنریک ایبسن[۳][۴] از کسانی بودند که خطوط میان کمدی و درام را کمرنگ کردند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۹ فاطمه محمودی درانی

دیالوگ‌ها، صداهایی هستند مثل دیگر سروصداهای فیلم. از زبان کسانی خارج می‌شوند که در حقیقت، چشم‌هایشان مشغول روایت داستان است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۹ فاطمه محمودی درانی

فیلم - ذهن تئوری فلسفه از هستی فیلم است، خاستگاه تصاویر و اصواتی که ما تجربه می کنیم، مقدم بر آفرینش روایت (روایت برای فیلم تنها راه مفری است تا به روی کاغذ آورده شود.) بدین ترتیب فلسفه فیلم بسط و یکپارچگی تیوری های فرم فیلم و ارایه پیش - روایت است.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۸ فاطمه محمودی درانی

هنر سینما، ویژگی خاصی در میان هنرهای مکانی - زمانی دارد و آن، احساس رو به رویی بی واسطه با واقعیت است. مخاطب سینما، حتی تخیلی ترین فیلم ها را واقعی می پندارد. چنین حالتی باعث شده است سینما، زنده ترین هنرها لقب بگیرد. ویژگی استثنایی را باید در تصویر متحرک آن جست زیرا هیچ کدام از هنرهای مکانی - زمانی این خصوصیت را ندارند....
 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۸ فاطمه محمودی درانی

کمدی-درام که طنز جدی [۱] و کمدی اجتماعی و درامدی نیز شناخته می‌شود از ژانرهای سینمایی، تلویزیونی و تئاتر است که در آن عناصر طنز و جدی در یک اندازه یا در حدود یک اندازه به کار رفته است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۸ زهراشریف زاده
هنر مجرد یا هنر انتزاعی (آبستره) به هنری اطلاق می‌شود که هیچ صورت یا شکل طبیعی در جهان در آن قابل شناسایی نیست و فقط از رنگ و فرم‌های تمثیلی و غیرطبیعی برای بیان مفاهیم خود بهره می‌گیرد.[
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۸ فاطمه محمودی درانی

تلویزیون حق زیادی به گردن روانشناسی دارد؛ هم از این نظر که اطلاعات خوبی درباره آن می‌دهد و هم این که نیاز به روانشناسان را افزایش می‌دهد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۷ فاطمه محمودی درانی

کمدی سیاه[۱] یا کمدی تلخ (به انگلیسی: Black comedy یا Dark comedy) یک زیرگونه (ژانر) از گونهٔ کمدی است. این گونه در فیلم‌ها و داستان‌ها به موضوعاتی که معمولاً جزو دستهٔ پرهیزه ها (چون مرگ، تجاوز، خشونت) هستند طبقه‌بندی می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۷ فاطمه محمودی درانی

«سینما می‌تواند بار سیاست را بر دوش بکشد. در غرب اغلب اوقات ماجرا سیاسی بوده و هست، در هند همین‌طور. در ایران هم قبل و بعد از انقلاب گاهی سعی شده از سینما بهره‌برداری سیاسی شود. بسیاری از اوقات سینما، کارکرد سیاسی دارد.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۷ زهرا شریف زاده

کوبیسم ماجرای مکعب‌ها نیست. این یک دید ساده انگارانه معمولی است که بشنویم کوبیسم از راه نوعی هندسه به تجرید می‌رسد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۷ فرهاد قاسمی

◽️ بنینگو : تو باید از اون مراقبت کنی ، باهاش حرف بزنی
بعضی وقت ها به او فکر کنی ،او را نوازش کنی
فراموش نکن که او زنده ست ، تو اونو دوست داری و برات اهمیت دارد..
این تنها روش درمانی هست.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۷ فاطمه محمودی درانی

«سینما هنر است. هنری پرطرفدار، وابسته به اقتصاد و تاثیرگذار؛ و همین خصوصیات، تعاریف و کاربردهای متفاوتی برای آن به وجود آورده است. سینما به‌لحاظ هنری تفاوت چندانی با سایر هنر‌ها از جمله نقاشی، خطاطی، مجسمه‌سازی و... ندارد. همانطور که از نقاشی و خطاطی به‌ویژه گرافیک، می‌توان به‌عنوان ابزار سیاسی و تبلیغاتی استفاده کرد، از سینما هم با توجه به گستردگی مخاطبان آن، می‌توان به همین منظور بهره جست.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۶ فاطمه محمودی درانی

تلویزیون حق زیادی به گردن روانشناسی دارد؛ هم از این نظر که اطلاعات خوبی درباره آن می‌دهد و هم این که نیاز به روانشناسان را افزایش می‌دهد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۶ فاطمه محمودی درانی

«سینما همان‌طور که می‌تواند در قلمرو فلسفه یا موضوعات اجتماعی حرکت کند، می‌تواند گفتمانی سیاسی را نیز نمایندگی کند اما به‌طور کلی در فضاهایی که رسانه‌های شفاف‌تر و صریح‌تری می‌توانند مسایل سیاسی را تبیین کنند، از سینما به‌عنوان یک تریبون سیاسی کمتر استفاده می‌شود چون سینما، رسانه رمز و اشارات مبهم است، گفتاری صریح نیست مثل یک بیانیه یا مانیفست. طبیعتاً در فضاهای آزاد که در آن احزاب و افراد گفتمانی را نمایندگی می‌کنند، اگر بتوانند اظهارنظر صریح داشته باشند کمتر به‌دنبال بیان سینمایی می‌روند.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۶ فاطمه محمودی درانی

«صنعت سینما در ایران تعریف اشتباهی دارد. تعریف آن پخش‌کردن تولید است و تنها سینمایی که صنعت دارد، سینمای آمریکاست... ما غیرصنعتی عمل می‎کنیم. قوانین سینمای صنعتی را رعایت نمی‎کنیم.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۵ فاطمه محمودی درانی

«واضح است که انتشار کتابهای فنی و تکنیکی، جز اهالی آن فنون، مخاطبان گسترده‌ای نخواهند داشت. از این رو ناشران ترجیح می‌دهند کتاب‌هایی را چاپ کنند که مردم عادی را هم بتوانند مخاطب قرار دهند. در نتیجه بیوگرافی‌ها، نقد فیلم‌ها و گفتگو با فیلم‌سازان محتوای عمده کتابهای سینمایی را تشکیل داده است.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۵ فاطمه محمودی درانی

«دو اشکال بزرگ در حوزه مباحث سینمایی [ایران] وجود دارد؛ اول محدود بودن ترجمه‌ها از کتاب‌ها و مقالاتی است که به مباحث جدید می‌پردازند و دوم، نگارش کتاب‌ها و متون درسی و آموزشیِ متعدد برای حوزه سینما.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۵ فرهاد قاسمی

▫️ وودی آلن

▪️ من از مرگ ترسی ندارم ؛ فقط نمیخواهم وقتی اتفاق می افتد آنجا باشم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۵ فاطمه محمودی درانی

«ضعف سینمای ما فیلم‌نامه هست، ولی نه آن‌قدر که گفته می‌شود. فیلم‌نامه هم بخشی از مشکلات است، ولی مسئله اصلی نیست. مشکل سینمای ما حضور برخی از تهیه‌کننده‌های بی‌سواد است که فیلم‌نامه برایشان اهمیتی ندارد. بیشتر تمایل دارند کلیشه‌هایی را که جواب پس داده‌اند، به کار بگیرند تا فیلم‌شان بفروشد. البته پیدایش شبکه خانگی باعث شد ساخت آثار نازل در سینما کمتر شود.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۴ فاطمه محمودی درانی

«سینمای ایران مثل یک باغ است، در این باغ باید اجازه دهیم همه‌جور محصولی وجود داشته باشد. باید این مجموعه را یک‌جوری کمک کنیم که خاصیت باغ‌بودنش را داشته باشد. تماشاگری هم که به این باغ می‌آید؛ محصول خودش را پیدا می‌کند.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۴ فاطمه محمودی درانی

کمدین ها از این گونه ی ضدنژادپرستی استفاده می کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۳ فاطمه محمودی درانی

سینما آشکار نمی سازد ، پنهان می دارد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۳ فرهاد قاسمی

▫️ به حال سینمای فرانسه افسوس میخورم چون پول ندارد ، به حال سینمای آمریکا افسوس میخورم چون ایده ندارد.

▪️ ژان لوک گدار

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۳ فاطمه محمودی درانی

پیش از ۱۹۱۰ در آمریکا، توزیع‌کنندگان و نمایش‌دهندگان معمولاً یک صفت خاص و یک اسم عام را برای توصیف نوع فیلم به کار می‌بردند (مانند «کمدی تعقیب»، «ملودرام وسترن»). در دورهٔ متأخرتر نیز تنها همان صفت بود. مثلاً اسلپ استیک (کمدی بزن‌وبکوب)، فارس، برلسک به جای این که صرفاً گونه‌هایی از کمدی باشند بدل به ژانرهایی جداگانه شده بودند. اما به‌تدریج و به‌ویژه با مستحکم‌تر شدن پایه‌های نظام استودیویی اصطلاحات ژانری نیز طبقه‌بندی و قانون‌مندتر شدند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌نامه‌نویسان اکثراً تلاش می‌کنند که مؤلفه‌هایی در کارهایشان از کارهای گذشته موجود باشد و هیجان به عنوان مؤلفه‌ای که داستان فیلم را مطلوب می‌سازد در کارهای گذشته مشهود است. به عنوان مثال فیلم وسترن اسپاگتی اروپایی در اجتناب کردن از گفتگوهای بیش از حد ژانر وسترن

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۲ فاطمه محمودی درانی

ممکن است که فیلم‌های یک ژانر به‌خصوص را مطالعه کرده‌اند. این روشی است که فیلم‌نامه‌نویسان قادرند تا مؤلفه‌های یک فیلم موفق را برداشته و آن‌ها را در اثر خودشان تکرار کنند. این کار باعث کاهش ابتکار در فیلم‌نامه است. بر اساس گفتهٔ تروبی، «نویسندگان به اندازهٔ کافی در مورد ژانر موردنظری می‌دانند اما طریقهٔ پیچاندن کار را برای ضربه‌های بکر و هیجان‌انگیز بلد نیستند.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۲ فاطمه محمودی درانی

تقسیم‌بندی فیلم به ژانر تقریباً ناموفق بوده‌است. بر همین اساس می‌توان گفت که ژانربندی فیلم برای اماکن فروش فیلم، نقد فیلم و بازار مصرف مناسب هستند. رایزن داستانی هالیوود، جان تروبی اظهار می‌کند که «…شما بایستی ورای فرم ژانر بروید تا بتوانید به مخاطبتان احساس لذت و شگفت‌زدگی بدهید.» بعضی از فیلم‌نامه‌نویسان از ژانر برای بیان نوع «طرح یا محتوای متن اثرشان» استفاده می‌کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۱ فاطمه محمودی درانی

از متاخرین این شیوه می توان به کریستف کیشلوفسکی اشاره کرد. سه گانه سه رنگ این کارگردان بزرگ (آبی، سفید، قرمز) پایانی با شکوه بر این سنت خلاقانه بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۱ فاطمه محمودی درانی

شاید بتوان اوج این سینما را در اواخر دهه ۱۹۵۰ و دهه ۱۹۶۰ دانست : سکوت و پرسونا (برگمان) – سه گانه (ماجرا – شب – کسوف) ، صحرای سرخ و آگراندیسمان (آنتونیونی) و هشت ونیم (فلینی) از آثار درخشان سینمای مدرن در این دوران محسوب می شوند که من شخصا آگراندیسمان (۱۹۶۶) را اوج قله دست نیافتنی مدرنیست در سینما می دانم و معتقدم تقریبا تمامی ویژگیها و مولفه های سینمای مدرن را می توان در این فیلم مشاهده کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۱ فاطمه محمودی درانی

سیاری از ژانرها بر اساس مخاطبین و منشوراتی که از آن‌ها حمایت می‌کنند مثل نشریات و سایت‌ها، ساخته شده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ زهراشریف زاده

نوگرایی، جریانی فکری به معنای استفاده انسان از دانش، فناوری و توان تجربی خود برای تولید، بهبود و تغییر محیط است. پیدایش مدرنیسم در غرب را می‌توان واکنشی ضد سنت و دین مسیحیت دانست

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ فاطمه محمودی درانی

عنوان “سینمای مدرن” معمولا به سینمای هنری اروپا (خصوصا در دههای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰) اطلاق می شود. سینمایی که سردمدارانش اینگمار برگمان ، میکل آنجلو آنتونیونی و فدریکو فلینی بودند. هر چند می توان برخی از آثار ازو ، برسون ، کوروساوا ، لانگ ، گدار و… را نیز با توجه به تعاریف و مولفه های ارائه شده نوعی مدرنیسم دانست. این سینما حتی در اواخر دهه ۱۹۶۰ بر برخی از کارگردانان سینمای آمریکا نیز تاثیر گذاشت : فارغ التحصیل (مایک نیکولز – ۱۹۶۷) و ایزی رایدر (دنیس هاپر – ۱۹۶۸).

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ فرهاد قاسمی

▫️ ژان لوک گدار در مورد این فیلم چنین گفته است : گرترود فیلمی است که یا از آن بیزاری یا آن را میپرستی. در سال 1964 در لیست او این فیلم اول بود.

▪کارل تئودور درایر : نکته مهم فنون و شگرد های سینمایی نیست ، گرترود را با قلبم ساختم. بعضی منتقدان فیلم را ستایش کردن و بعضی آن را به عنوان آخرین ساخته ی کارل تئودور درایر فیلمی کسل کننده خواندند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ زهرا شریف زاده

در واقع این را لویی وکسل، منتقد معروف، پایه گذاشت. او داشت اتفاقی را که افتاده بود درک می‌کرد و فکر می‌کرد کوبیسم یعنی مکعب‌ها و سطح‌ها.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ فاطمه محمودی درانی

سینمای مدرن در صدد نفی سینمای کلاسیک و ساختار شکنی در آن است. نوعی گسستن از سنتها و البته این ویژگی مدرنیسم در تمام هنرهاست.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۳۰ فاطمه محمودی درانی

سینمای مدرن خطی و اپیزودیک ، سرگردانی ، سفر – دور شدن از منطق و ظهور عنصر تصادف – ذهنیت و روایت subjective

زمان در سینمای مدرن روانشناختی است و پایان بندی آن باز و با حاکمیت ابهام همراه است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۹ فاطمه محمودی درانی

تمرکز سینمای مدرن بر شخصیت است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۹ فاطمه محمودی درانی

منظور از مدرنیسم گرایشی است که از اواخر قرن نوزدهم تا دهه ۱۹۳۰ در هنرهای تجسمی (امپرسیونسیم)، ادبیات داستانی (جویس ، همینگوی ، فاکنر ، پروست و…) ، تئاتر (چخوف ، استریندبرگ) و… ظهور پیدا کرد و انقلابی بزرگ در عرصه هنر به وجود آورد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۹ فاطمه محمودی درانی

 « هدف اصلی همه نوشته های بکت، ثبت سرعت و آهنگ دقیق صداهای درون سرش بوده است.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۹ فاطمه محمودی درانی

استم پرسش می‌کند که آیا «ژانر واقعاً هویت بیرونی دارد یا نه حاصل ذهن تحلیلگران است؟» او به خوبی سؤال می‌کند که آیا «طبقه‌بندی متناهی از ژانرها وجود دارد یا آن‌ها ذاتاً نامحدودند؟» یا این که آیا «ژانر تحت‌فرهنگ است یا فرافرهنگ؟» استم همچنین سؤال می‌کند که آیا «تحلیل ژانر به موجودیت تشریحی یا تجویزی کمک می‌کند؟» در حالی که بعضی از ژانرها بر اساس محتوای داستان هستند (فیلم جنگی)، بعضی دیگر وام‌گرفتهٔ ادبیات اند (کمدی، ملودرام) و بعضی از رسانه‌های دیگر (فیلم موزیکال). بعضی‌ها مبتنی بر عوامل کارند (فیلم‌های استیر راجرز) بعضی بر مبنای بودجهٔ بمب‌افکن‌ها، حال آن که بعضی دیگر بر اساس جنبهٔ هنری فیلم هستند (فیلم هنری)، بعضی بر اساس وضعیت نژادی (سینمای سیاهان)، بعضی بر اساس مکان (وسترن) یا گرایش‌های جنسی فیلم (فیلم‌های همجنس‌گرایانه).

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۸ فرهاد قاسمی

 

به محض این که یه فیلمی رو تموم می کنی, همه میخوان دربارش حرف بزنی... اما این خود فیلمه که حرفش رو میزنه.

"دیوید لینچ"

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۸ فاطمه محمودی درانی

ه قول هویسن: “ماهیت بی‌شکل ، آشفته ، نامنظم و غیرشفاف و به لحاظ سیاسی ناپایدار ، فرار ، سیال و متغیر پست مدرنیسم خود این پدیده را بی‌اندازه گمراه ‌کننده و ابهام‌ آمیز ساخته و تعریف و تعیین مرزها و محدوده‌های آن اگر نگوییم غیرممکن ، بی‌اندازه دشوار می‌گردد.”

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۸ زهراشریف زاده
نوگرایی یا مدرنیسم، گستره‌ای از جنبش‌های فرهنگی که ریشه در تغییرات جامعه غربی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد را توصیف می‌کند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۸ فاطمه محمودی درانی

فیلمساز می باید با ترکیب خاص تصاویر مفهومی گویا و عرضه آنها توام با صدا که با طرح مفاهیم گوناگون انسانی به صورت بیانی ویژه در عرصه هنر تجلی یابد را خلق کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۸ فاطمه محمودی درانی

فیلمسازی ، هنری است در پی کشف و ضبط تصویری حوادث و رویدادهای زندگی که گاه مبتنی بر واقعیت وگاه توام با خیال پردازی میباشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۷ فاطمه محمودی درانی

« اینست آنچه که ما می خواستیم در تئاتر انجام دهیم، ما شعر سوررئالیست داشتیم، نقاشی سوررئالیست داشتیم، اما تئاتر سوررئالیست نداشتیم و اینست آنچه که برای ما لازم بود.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۷ زهرا شریف زاده
امروزه کلمه کوبیسم برای آنچه که براک و پیکاسو انجام دادند عبارت بسیار سیه روز و بد گزینش شده‌ای است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۷ فاطمه محمودی درانی

ژانر معمولاً عبارت مبهمی است که هیچ مرز مشخصی ندارد. خیلی از کارها در یک ژانر نمی‌گنجند و ترکیبی از چندین ژانر هستند. بر این اساس رابرت استم در کتاب نظریهٔ فیلم خود ذکر می‌کند که بیشتر از آن که ژانر مفهومی موجود باشد تنها ساخته و پرداختهٔ منتقدین است. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۷ فاطمه محمودی درانی

جنت استیگر می‌گوید که فیلم‌های هالیوودی ژانر اصیلی نیستند زیرا بیشتر آن‌ها مخلوطی از طرح‌های عشق‌محور ژانر عاشقانه با ژانرهای دیگرند. استیگر ادعا می‌کند که ژانر فیلم می‌تواند به چهار روش تعیین شود. «شیوهٔ ایدئالیستی» در مورد فیلم با استانداردهای از پیش تعیین شده قضاوت می‌کند. «شیوهٔ تجربی» با مقایسهٔ فیلم با فیلم‌هایی که در حال حاضر به‌طور قطعی به ژانری اختصاص داده شده‌اند. «شیوهٔ مقدم» با استفاده از مؤلفه‌های ژانری که قبلاً تعریف شده‌اند. «شیوهٔ قرارداد اجتماعی» بر اساس توافقات موجود درون‌اجتماعی به بررسی این کار می‌پردازد. جیم کولینز ادعا می‌کند که از ۱۹۸۰، فیلم‌های هالیوودی تحت تأثیر تمایل به «پیوندزنی طعنه‌زنانه» بوده‌اند، که کارگردان‌ها در آن مؤلفه‌های ژانرهای مختلف را آن‌چنان‌که در داستان‌های علمی-گانگستری می‌بینیم با هم ترکیب کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۶ زهراشریف زاده
نوگرایی فرایند گسترش خردگرایی در جامعه و تحقق آن در بستر مدرنیته است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۶ فاطمه محمودی درانی

سینما هنری است مبتنی بر ضبط تصویری حوادث و ترکیب خاص و عرضه آنها توام با صدا که با طرح مفاهیم گوناگون به صورت بیانی ویژه در عرصه هنر تجلی می یابد. هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه های مختلف علوم انسانی ، علوم ارتباطات ، ادبیات و رشته های دیگر هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک، شیمی، مکانیک و الکترونیک بهره می برد .

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۶ فاطمه محمودی درانی

« بازی زندگی یکی است، لیکن هر بار بازیگران جدیدی آنرا بازی می کنند...»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۶ فاطمه محمودی درانی

مفهوم ژانر، برگرفته از کلمه‌ای فرانسوی به معنای «نوع»، «دسته» و مشتق از واژهٔ لاتین genus است. تا پیش از قرن بیستم نام‌های ژانری به عنوان رده‌هایی عام برای تنظیم و دسته‌بندی شمار زیادی از متون، کاربرد گسترده‌ای داشتند. به‌ویژه این مفهوم نقش مهمی در طبقه‌بندی و ارزش‌گذاری ادبیات ایفا کرده بود. در بررسی‌های ادبی، اصطلاح ژانر به اشکال مختلف به کار می‌رود تا به تمایزهای میان انواع متن اشاره کند: نوع نمایشی (حماسی/تغزلی/دراماتیک)، نوع رابطه با واقعیت (داستانی/غیرداستانی)، نوع پی رنگ (کمدی/ تراژدی)، ماهیت محتوا (رمان احساساتی/رمان تاریخی/رمان ماجرایی) و…

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۵ زهرا شریف زاده
واژه «کوبیسم» از ریشه «Cube» به معنی «مکعب» اخذ شده‌است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۵ فاطمه محمودی درانی

ا ظهور سینماتوگراف و خریداری شدن آن توسط شاه به دستور مظفرالدین‌ شاه، میرزا ابراهیم‌خان صحافباشی از مراسم کارناوال گل که در فرانسه برقرار بود فیلم‌برداری کرد. و همین عمل نام او را به عنوان اولین فیلم‌بردار ایرانی در تاریخ ثبت کرد. پس از بازگشت سینماتوگراف بر خلاف دول خارجی که هنری اجتماعی بود و از ابتدا در بین مردم عامی رشد کرده بود، شمع محفل درباریان شد و به عنوان تفریحی اشرافی به خدمت دربار درآمد. خیلی زود فیلمهایی از زندگی زنان حرمسرا، خواجگان، مسافرتهای شاه، شیرهای شاه در دوشان‌تپه و مراسم سینه‌زنی تهیه و در اندرونی و خانه‌های شاهزادگان به نمایش درآمد و تا آنجا پیش رفت که خود مظفرالدین ‌شاه تصمیم به ساختن فیلم گرفت و اولین فیلم فارسی را از زندگی خواجه‌های درباری کارگردانی کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۵ فاطمه محمودی درانی

یلم‌های داستانی اکثراً بر اساس موقعیت، موضوع، حالت و قالبشان دسته‌بندی می‌شوند. منظور از موقعیت محیط و اجتماعی است که داستان در آن اتفاق می‌افتد. تم یا موضوع اشاره به مفاهیم و مباحثی می‌کند که فیلم حول‌وحوش آن می‌گردد و در آن باره داستان خویش را بیان می‌کند. به لحن احساسی فیلم حالت می‌گویند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۴ زهراشریف زاده
نوگرایی، که از آن به نام‌های تجدد یا مدرنیسم (modernism) نیز یاد می‌شود، به معنی گرایش فکری و رفتاری به پدیده‌های فرهنگی نو و پیشرفته‌تر و کنار گذاردن برخی از سنت‌های قدیمی است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۴ فاطمه محمودی درانی

سینما زمانى‌که به سرزمین ما ایران رسید، اسباب‌بازى ملوکانه‌اى در دست شاه قاجار بود. و اگر سفر مظفر‌الدین‌شاه به فرنگ در شروع قرن مصادف با نمایش برادران لومیر نمى‌شد. سینما در ایران چه سرنوشتى پیدا مى‌کرد؟ مظفرالدین‌شاه سینماتوگراف را مى‌بیند و دستور خرید آن را مى‌دهد و به ایران مى‌آورد تا از آن به‌طور خصوصى استفاده کند و سینما در پس پرده حرم باقى مى‌ماند. سینما را مظفرالدین‌شاه وارد مملکت کرد؛ اما نه به قصد خدمت به ملتش؛ بلکه در جهت ارضاى ذهن تنوع طلب و نوجویش.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۴ فرهاد قاسمی

 

▪️‍ همیشه گفته‌ام سینما زندگی مرا نجات داده، باور کنید هیچ اغراقی در این گفته نیست. سینما رفتن از ده‌ سالگی برایم جدی شد. مدام به سینما می‌رفتم و همه‌ی فیلم‌ها را چندبار می‌دیدم. در فاصله‌ی ده‌ سالگی تا نوزده‌سالگی همه‌ی وقتم صرف فیلم‌دیدن شد. زندگی در سالن سینما...هرچه می‌دانم، هرچه بلدم، مدیون فیلم‌ها و سالن‌های سینماست. هر فکر و اندیشه‌ای که در عمق وجودم هست، حتماً از جاده‌ی سینما گذشته و حتماً رنگ‌وبوی سینما را به‌ خود گرفته. من سینما را در سالن‌های سینما یاد گرفته‌ام. تاریخِ سینما را در سینماتِک یاد گرفته‌ام. گذشته و حالِ سینما را باید در سالن سینما جست‌وجو کرد. گذشته‌ی من همین فیلم‌هاست. فکر نکنم هیچ ‌وقت عاشق زنی غیر سینمایی می‌شدم، نه، به هیچ ‌وجه...آرزو داشتم با دختر آلفرد هیچکاک ازدواج کنم... دیده بودم که در «غریبه‌ها در قطار» بازی می کرد. هرچیزی را که در زندگی وجود داشت مانند نوعی رقیب برای سینما می‌دیدم، درنتیجه از تئاتر متنفر بودم، چون رقیبی برای سینما محسوب می‌شد، و به همین دلیل به ورزش‌هم علاقه ای ندارم چون کاری کردن بجز سینما خیانت به آن است.

▪️فرانسوا تروفو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۴ فاطمه محمودی درانی

گونه[۱] یا ژانر فیلم برای دسته‌بندی فیلم‌ها بر اساس شباهت‌های موضوعی و داستانی که فیلم بر آن‌ها بنا شده‌است، به کار می‌رود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۴ فاطمه محمودی درانی

من صحنه های نمایشنامه ها را صرفا بر اساس متن طراحی نمی کنم. بلکه متن را می خوانم و می گذارم صحنه آن در ذهنم و تفکرم شکل بگیرند. آنگاه آن را ترسیم می کنم.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۳ زهرا شریف زاده
کوبیسم در فاصله سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸ به عنوان سبکی جدی در نقاشی و تا حد محدودتری در تندیس‌گری ظهور کرد، که از نقاط عطف هنر غرب به‌شمار می‌آید.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۳ فاطمه محمودی درانی

فیلم ماجراجویی[۱] یکی از ژانرهای فیلم است که دارای داستان‌های هیجان‌انگیز در موقعیت‌های جدید و مناطق عجیب است. اینگونه فیلم‌ها از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به فیلم‌های اکشن می‌باشند با این تفاوت که به جای خشونت و مبارزه، ماجراجویی از طریق سفر، اکتشافات، ایجاد امپراتوری و مبارزه‌های شخصیت‌های تاریخی و قهرمانان است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۳ فرهاد قاسمی

 

▪️روایت لیلا حاتمی از کارگردانی مسعود کیمیایی :

▪️مدل کار آقای کیمیایی خیلی «شیک» بود. کسی توی صحنه داد نمی‌زد. خود آقای کیمیایی خیلی آرام حرف می‌زدند. هم با بازیگر و هم با عوامل دیگر صحنه. زمان‌بندی کارها خیلی دقیق بود و کارها خیلی منظم پیش می‌رفت. من اصلاً چنین تصوری از آقای کیمیایی نداشتم. اولین بار که برای بازی من را آماده کردند و با ماشین وارد صحنۀ فیلم‌برداری شدم احساس می‌کردم سر صحنۀ هیچکاک هستم! صحنه وقار و سنگینی خاصی داشت.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۲ فاطمه محمودی درانی

پیشرفت در برنامه‌های کامپیوتری "ساخت جلوه‌های ویژه (به انگلیسی:CGI)" باعث شد تا ساخت صحنه‌های اکشن و غیره که نیازمند تلاش‌های تیم‌های بدل کار حرفه‌ای در گذشته بود، ارزان‌تر و آسان‌تر شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۲ فاطمه محمودی درانی

قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند. دوران رشد فیلم‌های ژانر اکشن بیشتر در دهه ۱۹۷۰ بود. در طول تاریخ این ژانر، از بروس لی به عنوان اولین بازیگری که باعث حرکت و محبوبیت این ژانر شد، یاد می‌کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۲ فاطمه محمودی درانی

چیزی وجود دارد که می توان آن را زیبایی سینما نامید . تنها در فیلم می شود بیانش کرد . و باید در یک فیلم وجود داشته باشد تا آن فیلم موثر باشد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۲ زهراشریف زاده
از موسیقی‌دانان بنام این سبک می‌توان به آرنولد شونبرگ، بلا بارتوک، چارلز آیوز، جورج گرشوین، آرون کوپلند، آنتون وبرن و آلبان برگ اشاره کرد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم اکشن، فیلم پُرحادثه (مصوب فرهنگستان زبان)[۱]، یا فیلم حادثه‌ای، یکی از ژانرهای فیلم است که در آن یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه‌ای از درگیری‌های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می‌شوند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۱ فاطمه محمودی درانی

ینگونه فیلم‌ها به استثنای کمدی سیاه معمولاً پایان خوشی دارند. این گونه قدیمی‌ترین گونه فیلم‌ها شناخته می‌شود. کمدی بر خلاف دیگر ژانرها تکیه بر بازیگران و ستارگان فیلم دارد. به این دلیل بسیاری از هنرمندان استندآپ کمدی وارد صنعت فیلم‌سازی می‌شوند.[۱]

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۱ فاطمه محمودی درانی

فیلم کمدی یکی از ژانرهای فیلم است که در آن از طنز و شوخی استفاده شده است. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۱ فرهاد قاسمی


 

▪️«صدا برایم خیلی مهم است. مهم‌تر از تصویر... گاهی به شوخی می‌گویم می‌رویم صدابرداری و یک فیلمبردار هم همراه‌مان می‌بریم!»

▪️از گفتگوی جمعی ماهنامه فیلم با عباس کیارستمی شماره ۱۶٨ سال ۱۳۷۳
به همراه سکانسی از فیلم زیر درختان زیتون

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۰ فاطمه محمودی درانی

زندگی ام فیلم هایم را نشان می دهد . نه فیلم هایم زندگی ام را .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۲۰ زهراشریف زاده
از موسیقی‌دانان بنام این سبک می‌توان به آرنولد شونبرگ، بلا بارتوک، چارلز آیوز، جورج گرشوین، آرون کوپلند، آنتون وبرن و آلبان برگ اشاره کرد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۹ فرهاد قاسمی

 

▪️درباره آخرین فیلم عباس کیارستمی

▪️افسانه پاکرو: تنها بازیگر ایرانی فیلم بودم و به خواست آقای کیارستمی زبان چینی رو یادگرفتم، که حدود دو سال طول کشید و سه معلم زبان داشتم  و البته بعد هم ادامه دادم. خوشحالم که باعث شدن بتونم به زبان سخت چینی صحبت کنم.

▪️عکس از پشت صحنه آخرین فیلم عباس کیارستمی "راه رفتن با باد"  یا "عشق در هانجو" داستان فیلم درباره زندگی دختر نقاشی است که در چین زندگی میکند. ساخت این فیلم بعلت بیماری کیارستمی ناتمام ماند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۹ زهرا شریف زاده
مهم‌ترین منبع الهام بخش دوبوفه در این خصوص، کتاب دیوانگان نگارش هانس پرینتسهورن، روانکاو سوئیسی بوده‌است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۸ زهراشریف زاده
نسخهٔ فیلم دانشجوی پراگ ۱۹۱۹ یکی از پیش‌زمینه‌های مهم سینمای اکسپرسیونیستیِ آلمان است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۸ فرهاد قاسمی

 

▪️ژان پل سارتر: کودکی ایوان بهترین فیلم سوسیالیستی تاریخ سینماست که دیالیکتیک مارکس را به نمایش می گذارد

▪️Ivan's Childhood (1963)
▪️Andrei Tarkovsky

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۷ زهرا شریف زاده
از آثار دوبوفه (نقاشی‌ها و مجسمه‌ها) که حاصل تقلید مستقیم از Art Brut است، نقدها و موفقیت‌های تجاری به دنبال داشتند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۶ فرهاد قاسمی

 

▪️نویسنده ناگریز از نوشتن است-خوش یا ناخوش، خردمندانه یا ابلهانه-اما فکر نمی‌کنم ناگریز  باشد بهتر از بقیه حرف بزند، همانطور که لازم نیست بهتر از بقیه برقصد یا اسب سواری یا شطرنج بازی کند. مطالعه، تحقیق،سکوت و تفکر مقدمات خوبی برای پرگویی نیستند.                                   

▪️فرانسوا تروفو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۵ زهراشریف زاده
با شرایط جدید امکان کار در کشور را نخواهند داشت، دست از کار کشیدند‌. نسخهٔ فیلم دانشجوی پراگ ۱۹۱۹ یکی از پیش‌زمینه‌های مهم سینمای اکسپرسیونیستیِ آلمان است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۴ زهرا شریف زاده
او هنر خام را از هنر ناایو Naive Art (هنر ابتدایی یا کودک گونه) متفاوت می‌داند، به این دلیل که این هنرمندان، آثارشان را برای استفاده خودشان و ارائه شخصی به وجود می‌آورند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۳ فرهاد قاسمی

 

▪️نویسنده ناگریز از نوشتن است-خوش یا ناخوش، خردمندانه یا ابلهانه-اما فکر نمی‌کنم ناگریز  باشد بهتر از بقیه حرف بزند، همانطور که لازم نیست بهتر از بقیه برقصد یا اسب سواری یا شطرنج بازی کند. مطالعه، تحقیق،سکوت و تفکر مقدمات خوبی برای پرگویی نیستند.                                   

▪️فرانسوا تروفو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۳ زهراشریف زاده
با به قدرت رسیدن حکومت رایش سوم در سال ۱۹۳۳ عده‌ای از کارگردانان پیشروی سینمای اکسپرسیونیستی که می‌دانستند با شرایط جدید امکان کار در کشور را نخواهند داشت، دست از کار کشیدند‌
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۲ زهرا شریف زاده
همان گونه که کوبیست‌ها در مراحل نخستین آفرینش‌های خوداز مجسمه‌های بومیان اقیانوسیه و افریقا الهام گرفتند، دوبوفه توانست از مطالعه هنرهای پیش گفته برای آفرینش کارهای خود الهام بگیرد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۲ فرهاد قاسمی

 

▪️فرق بین ساختن آرواره‌ها در 31 سال پیش و جنگ دنیاها این است که امروز من هرچیزی را که بتوانم تصور کنم می‌توانم به فیلم تبدیل کنم. آن موقع وقتی کوسه مکانیکی فیلم من نیاز به تعمیر پیدا می‌کرد و من باید فیلمبرداری می‌کردم، مجبور بودم آب را ترسناک نشان بدهم و برای این کار به جز انتخاب محل دوربین، به تخیل تماشاگر متکی بودم. امروز می‌توانم از یک کوسه دیجیتال استفاده کنم که خیلی گران‌تر در می‌آید اما هرگز خراب نمی‌شود. نتیجه اینکه احتمالا چهاربرابر کوسه مکانیکی از آن استفاده می‌کنم که باعث می‌شود چهار مرتبه کمتر ترسناک باشد. آرواره‌ها به خاطر آن‌چه نمی‌بینید ترسناک است نه به خاطر آن‌چه می‌بینید. ما باید مخاطب را به مشارکت در فرایند داستان‌گویی برگردانیم.

▪️استیون اسپیلبرگ

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۱ زهراشریف زاده
سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ که کشور آلمان به دلیل شکست در جنگ جهانی اول، شورش و کودتا، کاهش ارزش پول و گرسنگی در شرایط اقتصادی وحشتناکی به سر می‌برد، غنی‌ترین دوران سینمای آلمان ساخته شد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۱ زهرا شریف زاده
یعنی نقاشی هاو خط خطی کردن‌های بیماران روانی، زندانیان، کودکان، انسان‌های ابتدایی و خام دست، و امثال آنها.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۰ فرهاد قاسمی

 

▪️«تصویر فوتوگرافیک در ذات خود نگاهی شاعرانه به هستی است مشروط بر این که به بیننده فرصت بدهیم خوب به آن نگاه کند، درواقع ترغیب و تشویقش کنیم که این کار را بکند. مشروط بر این که علت وجودی یک تصویر در فیلم فقط نقشی نباشد که در نقل قصه‌بازی می‌کند، و هر تصویر به سبب حس خود نیز مورد توجه قرار گیرد. این سخن درباره چشم‌اندازهای باشکوه یا پررمز و راز طبیعی همان قدر درست است که درباره نماهای درشت چهره انسان. تصویر‌های صورت رنج‌کشیده ماریا فالکونتی در فیلم صامت مصائب ژاندارک (کارل دره‌یِر، 1928) را نمونه‌ای از تصویرهای شاعرانه سینما دانسته‌اند. در تصویر چهره یک انسان چیزی مبهم و غیرقابل‌وصف وجود دارد که با هیچ کلامی نمی‌توان توصیف کرد، همان‌طور که اصطلاحا می‌گوییم دنیایی در یک نگاه وجود دارد.»

▪️از کتاب «تصویر، سینما، اجتماع» نوشته روبرت صافاریان. تصویری از کلوزآپ‌های مشهور فیلم مصائب ژاندارک

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۱۰ زهراشریف زاده
سینمای اکسپرسیونیستی در کشور آلمان آغاز شد و به اوج رسید و پس از مدتی سینمای وحشت به عنوان شاخهٔ مورد پسند اکثریت مردم از همین جنبش منشعب شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۸ زهرا شریف زاده
اصطلاح هنر خام (به انگلیسی Art Brut) را ژان دوبوفه، نقاش برجسته فرانسوی بعد از جنگ جهانی دوم، در مورد هنر کسانی به کار برد که خارج از شمول جامعه متعارف هنری قرار داشتند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۸ زهراشریف زاده
پیکره‌تراشی اکسپرسیونیستی با بکارگیری حفره و برآمدگی، خطوط راست و خمیده، اعوجاج بخشی و برهم‌زدن تناسبات طبیعی، اکسپرسیونیسم را بر ما عرضه می‌دارد. زادکین پیکره‌تراش روسی از جملهٔ این هنرمندان است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۸ فرهاد قاسمی

 

▪️«اتفاق بامزه‌ای که سر فیلم «گاو» افتاد این بود که وقتی شروع به کار کردیم، روز اول فیلمبرداری هوای خیلی بدی بود و باد شدیدی می‌آمد و بازیگرها نمی‌توانستند تمرکز داشته باشند. فیلمبرداری متوقف شد و رفتیم چندتایی از نماهای راه رفتن در کوچه‌موچه‌ها را گرفتیم. وقتی راش‌ها آماده شد بچه‌های بازیگر هم ابراز علاقه کردند که آقا ما را هم ببر راش‌ها را ببینیم. سیاست کلی من این بود که بازیگر در دوران فیلمبرداری خودش را روی پرده نبیند. چون نسبت به نقش و کارش خودآگاه می‌شود. با این حال قبول کردم. حلقه اول نماهای باد و بوران بود که چیزی دیده نمی‌شد و همه در سکوت داشتند کارهای نامفهومی می‌کردند. حلقه دوم نماهای راه رفتنشان بود که نمی‌دانم چرا با دور تند گرفته شده بود و همه از جمله فیلمبردارمان هوشنگ قوانلوی خدابیامرز شوکه شده بودیم که چرا اینجوری شده؟ بازیگرها که این چیزها را دیدند گفتند زکی، پس سینما این است؟ مثل دوران صامت و کمدی‌هایی که تندتند راه می‌رفتند؟ و خلاصه اتفاق اسف‌باری بود که حس‌وحال صحنه را هم ریخت. فردایش سر صحنه همه دمغ بودند و می‌گفتند این بابا کارش را بلد نیست..»

▪️داریوش مهرجویی در مصاحبه با مانی حقیقی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۵ فرهاد قاسمی

 

▪️«اسپیلبرگ یک داستان‌گوی بزرگ است. این را فراموش نکنید. این را نادیده نگیرید. او لیاقت جایگاه کنونی‌اش را دارد، چون چیزی را فهمیده که خیلی از علاقمندان پرزرق‌وبرق جلوه‌های ویژه بویی از آن نبرده‌اند؛ او جلوه‌های ویژه را در باقت داستان‌هایی بسیار خوب و بسیار منسجم می‌تند. او بیش از هرکس دیگری داستان‌گویی می‌داند و ما در سینمای امروز با فقدان داستان‌گویی مواجهیم.»

▪️ورنر هرتسوگ

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۴ زهراشریف زاده
عنوان «اکسپرسیونیسم» در سال ۱۹۱۱ برای متمایز ساختن گروه بزرگی از نقاشان به کار رفت که در دههٔ اول سدهٔ بیستم بنای کارشان را بر بازنمایی حالات تند عاطفی، و عصیان‌گری علیه نظامات ستمگرانهٔ حکومت‌ها، مقررات غیرانسانی کارخانه‌ها و عفونت‌زدگی شهرها و اجتماعات نهاده بودند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۴ زهرا شریف زاده
تکنیک مشابه دیگری که در آن، نقاشی توسط نقطه‌های ریز و تنها با استفاده از یک رنگ انجام می‌شود نقطه‌نگاری نام دارد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۴ فرهاد قاسمی

 

▪️ورنر هرتسوک کارگردان و هنرمند مشهور آلمانی در افتتاحیه یکی از جشنواره های سینمایی در سال 1995 و پس از دیدن فیلم «بادکنک سفید» جعفر پناهی :

▪️«ممکن است در آینده این سخن من پیش پا افتاده به نظر بیاید، اما بهترین فیلم های جهان اکنون در ایران ساخته می شود».

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۲ زهراشریف زاده
. دورهٔ شکل‌گیری این مکتب به سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی باز می‌گردد ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور با هنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌ است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۲ زهرا شریف زاده
واژه پوینتیلیسم اولین‌بار توسط منتقدان هنری در اواخر دهه ۱۸۸۰ برای مسخره جلوه دادن آثار این هنرمندان استفاده می‌شد، اما اکنون این واژه بدون بار معنایی تمسخرآمیز استفاده می‌شود.[
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۲ فرهاد قاسمی

 

▪️وجه تسمیه شخصیت‌های «راننده تاکسی»

▪️تراویس: پل شریدر درضمیمه دی‌وی‌دی فیلم تراویس را نامی معرفی می‌کند که هم از وجهی شاعرانه برخوردار است و هم لحنی خشن و سبعانه دارد. وی اضافه می‌کند تراویس از نظر تلفظ شبیه به تراول (travel) به معنای سفر و گردش است و شخصیت تراویس هم در طول فیلم به نوعی گشت و گذار در خیابان‌های شهر مشغول است.

▪️آیریس: شریدر این نام قرن نوزدهمی را واجد نوعی ویژگی آرکاییک می‌داند که حس و حالی قدیمی به شخصیت آیریس می‌دهد؛ به نحوی که گویی این شخصیت از دورانی دیگر به این شهر شلوغ و پرهیاهو پا گذاشته است و به جهانی پاک و معصوم تعلق دارد.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۶:۰۱ زهراشریف زاده
اکسپرسیونیسم نوعی اغراق در رنگ‌ها و شکل‌هاست، شیوه‌ای عاری از طبیعت‌گرایی که می‌خواست حالات عاطفی را هرچه روشن‌تر و صریح‌تر بیان نماید
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۹ زهرا شریف زاده
واژه پوینتیلیسم اولین‌بار توسط منتقدان هنری در اواخر دهه ۱۸۸۰ برای مسخره جلوه دادن آثار این هنرمندان استفاده می‌شد، اما اکنون این واژه بدون بار معنایی تمسخرآمیز استفاده می‌شود
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۹ فرهاد قاسمی

 

▪️مردم درباره «امضا»ی من حرف می‌زنند. من از آن‌ها می‌پرسم فیلم‌های هاکس را دیده‌اند؟ فیلم‌های او پر از دیالوگ‌های هم‌پوشان است. همه‌ی آن‌چه که یاد گرفته‌ام از تماشای آثار کارگردان‌های دیگر است: برگمان، فلینی، کوروساوا، هیوستن و رنوار

▪️رابرت آلتمن

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۸ زهراشریف زاده
هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۸ زهرا شریف زاده
دیگر نقاشانی که به این سبک نقاشی می‌کردند پل سینیاک و هانری ادموند کروس بودند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۷ فرهاد قاسمی

 

▪️ابراهیم گلستان : اصلا توی تمام این حرف‌ها کسی اسم صیاد را نمیاره. اصلا فوق‌العاده است. چی میگن اینا؟ چه جوری به خودشون اجازه میدن که اسم صیاد رو نیارن؟ کاری که صیاد برای هنر این مملکت کرده فوق‌العاده است.
جاهد : نظرتان در مورد سری فیلم‌های "صمد" او چیست؟
گلستان : خیلی خوبند. اولا از لحاظ تکنیکی این فیلم‌ها اشکالی ندارند.
جاهد : پرویز صیاد دو شخصیت دارد. یک شخصیت روشنفکری و یک شخصیت مردمی و عامه‌پسند.
گلستان : باز هم تقسیم‌بندی‌های مهمل و کلیشه‌ای! قلق اصل کاری صیاد اینه. تمام اون شخصیت روشنفکری‌اش را خوابانده در شخصیت عامه‌پسند‌ش. همیشه برای من نمونه عالی این مثال صیاده.

▪️از کتاب "نوشتن با دوربین" پرویز جاهد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۷ زهراشریف زاده
اکسپرسیونیسم جنبشی در ادبیات بود، که نخست در آلمان شکوفا شد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۶ زهرا شریف زاده
ژرژ سورا این روش را در سال ۱۸۸۶ تا آن‌جا گسترش داد که شاخه‌ای دیگر به نام نقطه‌چینی از دریافتگری به‌وجود آمد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۴ زهراشریف زاده
بیان‌گرایی[۱] یا اکسپرسیونیسم (به انگلیسی: Expressionism) نام یک مکتب هنری است.↵در آغاز قرن بیستم، نهضت بزرگ ضد سمبولیسم و امپرسیونیسم پا گرفت که آرام‌ آرام مکتب «اکسپرسیونیسم» از دل آن بیرون آمد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۳ زهرا شریف زاده
پوینتیلیسم به معنی نقطه‌چینی یا نقطه نقطه (به فرانسوی: Pointillisme)، یکی از سبک‌های نقاشی پسادریافتگری است که در آن تصویر به‌وسیلهٔ گذاشتن نقطه‌های کوچکی از رنگ خالص به صورت مجزا ولی در کنار هم شکل می‌گیرد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۵۰ زهرا شریف زاده
استفاده از رنگهای خالص و شفاف با ضرب قلم‌های مستقل و تا حدی سریع از ویژگی‌های بارز آثار نقاشی امپرسیونیسم است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۹ زهراشریف زاده
در واقع شعر را، رکن اساس زندگی می‌دانند زیرا عقیده دارند که شعر باید و می‌تواند مشکل زندگی را حل کند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۸ زهرا شریف زاده
در واپسین دهه‌های سده ۱۹ میلادی (میان سال‌های ۱۸۷۰–۱۸۸۰) حرکتی در نقاشی آغاز شد که در اساس مبتنی بر نور (به عنوان مادر رنگ‌ها) شکل گرفت و به زودی هنرهای دیگر همچون موسیقی، مجسمه‌سازی و… را تحت تأثیر قرار داد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۸ فرهاد قاسمی

 
 

▪️مانی پتگر عکاس فیلم دونده:
مدیرِ جشنواره سیدنی که عاشقِ فیلم بود و قبل از «دونده» فقط «گاو» را از سینمای ایران دیده بود، می‌گفت وقتی خلاصه قصه را در کاتالوگِ جشنواره ونیز خواند، با آگاه شدن از قصه فیلم و نگاه کردن به اسمِ تهیه‌کننده دولتی - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - فکر کرده بود که با یک فیلمِ آموزشی نهضت سوادآموزی مانندِ تبلیغاتی‌، از نوع مثلاً چینی‌اش روبرو خواهد بود، ولی با تماشای سکانسِ آخر، از فرطِ هیجان و حیرت داشت از صندلی به روی زمین می‌افتاد.

▪️مهم‌ترین خصلتِ «دونده» این بود که چون متعلق به سینمای مدرن‌تری بود، از زمان خودش جلوتر بود. روی همین اصل مثل این اثر و دیگر فیلم‌های اولیه سینمای مدرن‌مان ("خشت"، " آینه" و فیلم‌های شهید ثالث و پرویز کیمیاوی) در زمان خودشان توسطِ اکثرِ منتقدان و تماشاگران درست فهمیده نشدند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۷ زهراشریف زاده
شعر در سوررئالیسم مرتبهٔ ویژه‌ای دارد و پیروان این مکتب کوشیده‌اند که جهان بینی خود را از طریق شعر انتقال دهند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۶ زهرا شریف زاده
به جای ترکیب رنگهای ابی و زرد برای تولید سبز آن‌ها دو رنگ آبی و زرد را مخلوط نشده بروی بوم قرار می‌دهند تا رنگ‌ها «حس» رنگ سبز را در نظر بیننده به وجود بیاورد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۵ زهراشریف زاده
نخستین کتاب سوررئالیستی با عنوان میدان‌های مغناطیسی در سال ۱۹۲۱ به قلم آندره برتون و یکی از همکارانش منتشر شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۵ زهرا شریف زاده
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۴ زهراشریف زاده
آندره برتون و لویی آراگون که هر دو پزشک بیماری‌های روانی بودند از تحقیق‌های فروید الهام گرفتند و پایه مکتب جدید خود را بر فعالیت ضمیر ناخودٱگاه بنا نهادند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۴ فرهاد قاسمی

 

▪️چرا هانکه کیارستمی را تحسین می‌کند؟

▪️«من بخشی از کارم را امکان افزایش تخیل برای تماشاگر می‌دانم.. فیلمسازانی با این روش مخالف‌اند، اما بعضی هم در این راه با من شریکند. مثل کیارستمی، که به نظرم بهترین است.»

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۳ زهرا شریف زاده
. امپرسیونیسم همچنین نام نهضتی در موسیقی است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۲ زهراشریف زاده
ظهور سوررئالیسم زمانی بود که نظریه‌های فروید روانکاو اتریشی دربارهٔ ناخودآگاه و رؤیا و واپس‌زدگی (سرکوب)، فرهیختگان اروپا را به خود مشغول کرده بود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۲ فرهاد قاسمی

 

▪️«خوشوقتم که امشب یک فیلم ایرانی به شما معرفی کنم. این یک فیلم پارسی است که به عقیده من یک اثر واقعا فوق‌العاده است. البته نه برای آن‌ها که یک نوع سینمای مخصوص را دوست دارند و بیشتر از همه  به یک نوع سینمای مخصوص عادت کرده‌اند. این فیلم بسیار فوق العاده طوری است که آدم احساس می‌کند در سال 1963 یا 1960 ساخته نشده بلکه در 5 یا 6 هزارسال پیش ساخته شده. ریتم خودش را دارد که ریتم دورانی است که فیلم در آن می‌گذرد. ساختن فیلمی با چنین موضوعی بر پایه داستان شاهنامه فردوسی با چهار بازیگر و بدون پول واقعا فوق‌العاده است...»

▪️از سخنرانی هانری لانگلوآ مدیر سینماتک پاریس به هنگام نمایش فیلم «سیاوش در تخت جمشید» در پاریس

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۲ زهرا شریف زاده
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۱ زهراشریف زاده
فراواقع‌گرایی (سوررئالیسم) محصول تغییرات بعد از جنگ جهانی اول و فراموشی دادائیسم بود که از سال ۱۹۲۱ آغاز شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۴۰ زهرا شریف زاده
نام این جنبش از نام یک نقاشی از کلود مونه به نام دریافتگری، طلوع خورشید (به فرانسوی: Impression, soleil levant) گرفته شده‌است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۹ زهراشریف زاده
. سالوادور دالی، رنه ماگریت و لویی آراگون از جمله سوررئالیست‌های مشهور هستند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۹ فرهاد قاسمی

 

▪️من فیلم‌هایم را از زاویه نگاه یک نظاره‌گر می‌سازم و با این روش اجازه می‌دهم مخاطبانم خودشان به قضاوت بنشینند.

▪️سهراب شهیدثالث

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۸ زهرا شریف زاده

شیوه دریافتگری به عنوان انجمنی خصوصی از سوی گروهی از هنرمندان ساکن پاریس آغاز شد و این انجمن در سال۱۸۷۴ به نمایش همگانی آثار خود پرداخت

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۸ فاطمه محمودی درانی

سینما، رادیو، تلویزیون و مجله‌ها پیش‌گامان مکتب بی‌توجهی هستند: مردم نگاه می‌کنند بدون آن‌که ببینند و گوش می‌دهند بدون آن‌که بشنوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۷ فرهاد قاسمی

 

▪️برای من همیشه بهترین فیلم جهان اینک آخرالزمان بوده و خواهد بود.

▪️به دلایل زیادی که به مرور زمان زیادتر هم شده‌اند. فیلم ۳۱ ساله است اما هرگز نشنیده‌ای که بگویند با وجود گذشت زمان، اینک آخرالزمان است چون این فیلم بدون زمان است و همیشه می‌شود درباره آن صحبت کرد. بعد از این فیلم یکی از فیلم‌های استودیو پیکسار را باید انتخاب کنم اما نمی‌دانم کدام‌یک را بعد از اینک آخرالزمان قرار دهم. رای من شاید به فیلم بالا باشد.

▪️دنی بویل

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۷ زهراشریف زاده
[۱]سوررئالیسم را می‌توان یک جنبش هنری_اجتماعیِ بنیادستیز به‌شمار آورد. میل به ایجادِ دگرگونی در زندگی روزمره از طریق آشکارسازی امرِ شگفت‌انگیز و تصادفی عینیِ نهفته در نظم ظاهریِ واقعیت دانست
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۶ زهراشریف زاده
این شیوه در سال ۱۹۲۲ به‌طور رسمی از فرانسه آغاز شد و فراواقع‌گرایی نامیده شد. این مکتب بازتاب نابسامانی‌ها و آشفتگی‌های قرن بیستم است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۵ زهرا شریف زاده
روش دریافتگری، اصول مکتبی طراحی دقیق، سایه‌روشن‌کاری، ژرفانمایی فنی و ترکیب‌بندی متعادل و معماری‌گونه رعایت نمی‌شود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۵ زهراشریف زاده
این شیوه در سال ۱۹۲۲ به‌طور رسمی از فرانسه آغاز شد و فراواقع‌گرایی نامیده شد. این مکتب بازتاب نابسامانی‌ها و آشفتگی‌های قرن بیستم است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۴ فرهاد قاسمی

 

▪️آخرین صحنهٔ «بعضی‌ها داغشو دوست دارن» را آخر هفته‌ای در استودیو نوشتیم. هنوز آخرش را نداشتیم. تا آنجا نوشته بودیم که آن‌ها فرار می‌کنند، می‌پرند توی قایق آقای جو‌ای. بروان. و یک مکالمهٔ کوتاه بین مریلین مونرو و کورتیس. بعد رسیدیم به آنجا که جک لمون از جنسیت‌اش پرده بر می‌دارد و می‌گوید: «می‌دانی، من نمی‌توانم با تو ازدواج بکنم... چون سیگار می‌کشم.» و سرانجام کلاه گیسش را بر می‌دارد و می‌گوید: «نگاه کن، من یک مَردم.» خوب ما یک جمله برای جو‌ای. بروان احتیاج داشتیم ولی هنوز به آن نرسیده بودیم. ولی در لحظه‌ای، اوایل گفت‌و‌گوی‌مان، دایموند گفت: «هیچ کس کامل نیست.» بعد من گفتم: «ببین، بیا برویم سر جملهٔ اول تو، هیچ‌کس کامل نیست، بگذار همین را بفرستیم برای پخش تکثیر تا چیزی داشته باشند، بعد واقعا می‌نشینیم و جملهٔ خنده دار و درست و حسابی برای خط آخر پیدا می‌کنیم.»
هرگز جمله‌ای پیدا نکردیم، بنابراین به‌‌ همان «هیچ کس کامل نیست» اکتفا کردیم. در وست وود، تماشاگران در پیش نمایش منفجر شدند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۴ زهرا شریف زاده

این شیوه هنرمند تلاش دارد با کمک ضربات پیاپی و شکستهٔ قلمو و به کار بردن لخته‌رنگ‌های تجزیه شده و تابناک که ارتعاش تشعشات نور خورشید را در ذهن تداعی می‌کند، دریافت و برداشت مستقیم خود را از دیده‌های زودگذر به‌شکلی رؤیاگونه به تصویر کشد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۳ زهراشریف زاده
زمانی که دادائیسم در حال از بین رفتن بود، پیروان آن به دور آندره برتون که خود نیز زمانی از دادائیست‌ها بود، گرد آمدند و طرح مکتب جدیدی را پی ریزی کردند. این شیوه در سال ۱۹۲۲ به‌طور رسمی از فرانسه آغاز شد و فراواقع‌گرایی نامیده شد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۳ فاطمه محمودی درانی

لمسازان پست مدرن همگی دارای سبک شخصی خود نیز هستند. مثلا برادران کوئن که همواره در پی انتزاع و گونه ایی موشکافی علمی در مبانی ژانر فیلم نوآر هستند یا جیم جارموش که سبک بصری موجز فیلمهایش (مثل ساختار داستانی ساده، استفاده از لنز واید، اجتناب از نماهای درشت در پی نماهای عمومی و دیالوگهای کوتاه) او را در ردیف مینی مالیستهای سینما قرار می دهد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم ویدئویی به فیلمی گفته می‌شود که صرفاً برای ویدئو (رسانه خانگی) ساخته شده و بر پرده سینما اکران نمی‌شود. این فیلمها از بودجه پایین‌تری نسبت به آثار سینمایی بهره می‌برد و اکثر بازیگران آن تلویزیونی و ارزان قیمت هستند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۲ فاطمه محمودی درانی

فیلمهای پست مدرن بر خلاف فیلمهای مدرن به شدت داستانگو هستند. (درست مثل فیلمهای کلاسیک) مثلا فیلمهای تیم برتون یا برادران کوئن که در آنها قصه و قصه گویی نقشی بسیار تعیین کننده در فیلم دارند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۲ زهراشریف زاده
سوررئالیسم به معنی گرایش به ماورای واقعیت یا واقعیت برتر است. زمانی که دادائیسم در حال از بین رفتن بود، پیروان آن به دور آندره برتون که خود نیز زمانی از دادائیست‌ها بود، گرد آمدند و طرح مکتب جدیدی را پی ریزی کردند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۱ فرهاد قاسمی

 

▪️«تمام انسان بازتاب کودکی اوست، یا بسیار تاثیر از آن دوران دارد. سوالی که از خودم دارم: چرا من باید هنوز هم... محتوم... محتوم از تاثیر کودکی ام باشم؟ یک گنده لاتی را که در کودکی با هم دوست بودیم از دور می شناختم که خودکشی کرد. آیا از کودکیش هراس داشت یا کودکیش را به یاد می آورد که چه معصومانه کار میکرد و با هم بازی می کردیم؟ آن کسی می تواند از ادبیات کودکان و فیلمسازی برای آنها و نقاشی کردن حرف بزند که کودکانه های سپیدی داشته باشد.»

▪️مسعود کیمیایی

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۱ فاطمه محمودی درانی

فیلمهای آلن پر بود از ارجاع به خود (آلن) و ارجاع به انواع سینما. یا مثلا فیلم بزرگراه گمشده که پر است از ارجاع به سنت سورئالیست و فیلمهای "ب" هالیوودی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۰ فاطمه محمودی درانی

قسمت‌های سینمایی، قسمتی از یک سریال هستند که در سینماها اکران می‌شوند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۰ فاطمه محمودی درانی

سریال‌های تلویزیونی سریال‌هایی هستند که مخصوص پخش از شبکه‌های تلویزیونی ساخته می‌شوند و قسمت‌های آن معمولاً به صورت روزانه یا هفتگی از یک شبکه پخش می‌شوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۰ فاطمه محمودی درانی

قبل از تلویزیون، زمانی که شبکه تلویزیونی وجود نداشت، سریال‌ها به صورت سینمایی نمایش داده می‌شدند، تماشاگران هر چند مدت (معمولا هر هفته) یک بار به سینما می‌رفتند و یک قسمت از سریال را می‌دیدند. این سریال‌ها بیشتر در دهه چهل میلادی رواج داشتند و معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ قسمت داشتند. سریال‌های سینمایی امروزه کاملاً منسوخ شده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۳۰ زهرا شریف زاده

دریافتگری یا امپرسیونیسم (به فرانسوی: Impressionnisme) جنبش هنری گروه بزرگی از نگارگران آزاداندیش و نوآور فرانسه بود که در نیمهٔ دوم سده نوزدهم میلادی در آن کشور ظهور کرد و به‌زودی جهانگیر شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۹ فرهاد قاسمی

 

▪️تجربه به ما کمک میکنه تا کار های اشتباه رو با اطمینان کامل انجام بدیم !!

▪️دیوید فینچر

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۹ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌های کوتاه معمولاً زمانی بین ۳۵ ثانیه تا ۳۵ دقیقه دارند و بر روی یک موضوع خاص تمرکز می‌کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۹ فاطمه محمودی درانی

تله فیلم‌ها فیلم‌هایی هستند که مخصوص پخش از شبکه‌های تلویزیونی ساخته می‌شوند و یک شبکه تلویزیونی هزینه‌های تولید آن را به عهده می‌گیرد. در تله فیلم به موضوع، بیشتر از جلوه‌های تصویری اهمیت داده می‌شود و بودجه آن بسیار محدود است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۸ زهراشریف زاده
فراواقع‌گرایی یا سوررئالیسم (به انگلیسی: Surrealism) یکی از جنبش‌های هنری قرن بیستم است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۸ فرهاد قاسمی

 

▪️اگر در قرن حاضر هنوز چیزی مقدس وجود داشته باشد، چیزی مانند گنجینه‌ای‌ سینمایی، آن گنجینه برای شخص من آثار "یاسوجیرو اوزو" است.

▪️ویم وندرس

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۸ فاطمه محمودی درانی

 یک فیلم مستقل (یا فیلم هند و چین) فیلمی است که در ابتدا بدون برنامه‌ریزی مالی و توزیع حمایت شده از سوی استودیوهای فیلم‌سازی عظیم ساخته می‌شود. خلاقیت، تجارت و دلایل تکنولوژیکی تماماً از عوامل رشد فیلم‌های هند و چین در اواخر سده ۲۰ و اوایل سده ۲۱ به حساب می‌آیند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۷ فاطمه محمودی درانی

عوامل فیلم عبارت‌اند از گروهی از مردم که به منظور تولید یک فیلم یا پروژه تصویر متحرک توسط شرکت فیلم‌ساز استخدام می‌شوند. نظیر «پخش»، «بازیگران» که در جلوی دوربین ظاهر می‌شوند و افرادی که برای شخصیت‌های فیلم صداسازی می‌نمایند و…

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۶ فاطمه محمودی درانی

نقد را می‌توان به دو گروه تقسیم نمود؛ نقادی فیلم توسط افراد صاحب‌نظر در رشتهٔ فیلم‌سازی و نقادی روزنامه‌ای که به صورت روزمره در روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها دیده می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۶ فاطمه محمودی درانی

نقد فیلم به معنی تحلیل و ارزیابی فیلم است. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۵ فاطمه محمودی درانی

تئوری‌های کلاسیک فیلم چهارچوبی ساختاری در خصوص موضوعات کلاسیک تکنیک‌های داستان سرائی، دایجسیز، قوانین سینما، «تصویر»، دسته، فردیت و تألیف فراهم می‌آورد. اکثر تجزیه و تحلیل‌های جدید به مسائلی از قبیل روش تحلیل روانی تئوری فیلم، ساختارگرائی تئوری فیلم، تئوری زن‌سالاری فیلم و دیگر موارد مشابه توجه نشان داده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۵ فاطمه محمودی درانی

تئوری فیلم در جستجوی بسط مفاهیم مختصر و سیستماتیک که بر مطالعه فیلم/سینما به‌عنوان یک هنر دلالت دارند، است. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۴ فاطمه محمودی درانی

هر فیلم قابلیت جذب مخاطبان جهانی را دارد به‌خصوص اگر از تکنیک‌های دوبله یا زیرنویس که گفتار را ترجمه می‌سازد، بهره جسته باشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۴ فاطمه محمودی درانی

عوامل دیداری سینما، نیاز به هیچ نوع ترجمه‌ای ندارد و قدرت ارتباطات جهانی را به یک محصول تصویر متحرک می‌بخشند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۳ فاطمه محمودی درانی

بر اثر پدیده‌ای به نام ماندگاری تصویر که بر اثر آن یک منظره برای کسری از ثانیه پس از بین رفتن آن در حافظه می‌ماند، چشمک‌های بین تصاویر، قابل رویت نیستند. هم‌چنین عامل ارتباط عامل دیگری است که باعث مشاهده تصاویر متحرک می‌گردد. این اثر روانی به نام حرکت بتا معروف است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۳ فرهاد قاسمی

 

▪️در روز عروسی‌ام آندری تارکوفسکی هم حضور داشت و در حالی دوربین پولارویدی در دست داشت، در بین مدعوین حرکت می‌کرد و کاملاً معلوم بود که از کشف این وسیله‌ی تازه شادمان و خرسند است. تارکوفسکی و میکل آنجلو آنتونیونی شاهدان مراسم بودند و بنا بر رسم رایج، بایستی آن‌ها انتخاب می‌کردند چه موسیقی‌ای در هنگام عقد توسط گروه موسیقی اجرا شود. آن‌ها دانوب آبی را انتخاب کردند. آن‌وقت‌ها آنتونیونی هم خیلی از دوربین پولاروید استفاده می‌کرد و به یاد می‌آورم که در سفری به منظور بازبینی صحنه‌های یک فیلم در ازبکستان، که هرگز ساخته نشد، او خواست عکسی که از سه پیرمرد مسلمان گرفته بود را به آن‌ها بدهد. پیرترین‌شان پس از آن که نگاهی کوتاه به عکس انداخت، آن را به آنتونیونی پس داد و گفت: «چرا زمان را متوقف کرده‌ای؟» و با گفتن این جمله ما را در سکوت و حیرت باقی گذاشت.»

▪️از خاطرات تونینو گوئرا همکار فیلم‌نامه‌نویس تارکوفسکی در ایتالیا

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۳ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌ها از مجموعه‌ای از قاب‌های انفرادی تشکیل شده‌اند که زمانی که به سرعت و پشت سرهم نمایش داده می‌شوند، توهم حرکت را در بیننده به‌وجود می‌آورند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۲ فاطمه محمودی درانی

تولید فیلم‌ها از طریق ضبط تصویر مردم و اشیاء واقعی با دوربین یا به وجود آوردن آن‌ها از طریق تکنیک‌های انیمیشن یا جلوه‌های ویژه است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۲ فاطمه محمودی درانی

خود کلمه «فیلم» به‌طور تخصصی فقط به تصاویر متحرک گفته می‌شود که در سینما نمایش داده می‌شوند، اگر همین فیلم‌ها پس از آن که دوره اکرانشان تمام شود از تلویزیون پخش شوند، به آن‌ها «فیلم سینمایی» می‌گویند و اگر از ابتدا فیلمی را مختص تلویزیون بسازند و ربطی به سینما نداشته باشد، به آن‌ها «فیلم تلویزیونی» می‌گویند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۱ فاطمه محمودی درانی

فیلم در لغت به معنی «نوار باریک» است و از آن جایی که برای اولین بار تصاویر متحرک روی فیلم عکاسی ثبت می‌شد و به این وسیله نمایش داده می‌شدند، این نام روی تصاویر متحرک ماند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۱ زهرا شریف زاده
والنتین سرف (نقاش روسی) از شاگردان رپین بود. منظره پرداز و چهره پرداز واقع گرایی را تجربه کرد. از سنت رئالیسم فراتر رفت.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۱ فاطمه محمودی درانی

عنصر هجو یکی از مهم ترین مولفه های سینمای پست مدرن است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۰ فاطمه محمودی درانی

کایه دو سینما (به فرانسوی:Cahiers du cinéma، به معنی دفترچه‌های سینما) یک مجله سینمایی تأثیرگذار و معتبر فرانسوی است که در سال ۱۹۵۱ توسط آندره بازن، ژاک دونیول-والکروز و ژوزف-ماری لودوکا بنیان گذاشته شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۰ فرهاد قاسمی

 

▪️من همه فیلم‌های هیچکاک را دیده‌ام و از تک‌ تک آنها لذت برده‌ام. فکر می‌کنم انتخاب صحنه‌ای و برتری دادن آن به سایر صحنه‌ها کار منصفانه‌ای نباشد. اگرچه شاید «بدنام» بهترین فیلم او نباشد، اما من در برابر آن احساس ضعف دارم؛ شاید به خاطر چهره اینگرید برگمن.

▪️تئو آنجلوپولوس

 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۰ فاطمه محمودی درانی

تعریف نقادی فیلم یعنی تحلیل و ارزیابی فیلم‌ها.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۲۰ زهرا شریف زاده
ایوان شیشکین (نقاش روسی) آثارش را در سبک رئالیسم و ناتورالیسم خلق کرد. همت خود را صرف بازنمایی زیبایی و شکوه طبیعت کشورش کرد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۹ فاطمه محمودی درانی

کران واژه‌ای فرانسوی به معنای پردهٔ سینما است که در فارسی هم استفاده می‌شود. در فارسی، واژهٔ اکران معنی «به نمایش درآوردن» نیز گرفته‌است. چنان‌که می‌گویند «روز اکران این فیلم نزدیک است».

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۹ فاطمه محمودی درانی

در سال ۱۸۹۵ دورهٔ سینمای صامت آغاز شد. این دوره به زمان سینمایی بدون صدا و ساخت فیلم سیاه و سفید مربوط می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۸ فاطمه محمودی درانی

سینماتوگرافی به معنای «حرکت نگاری» یا فن ضبط حرکت است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۸ فاطمه محمودی درانی

منشأ اصطلاح سینماتوگرافی واژه‌ای یونانی (کینه ما) به معنای حرکت است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۸ زهرا شریف زاده

تفاوت آن با رئالیسم در نشان دادن احساسات زیبا نسبت به طبیعت است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۷ فرهاد قاسمی

 

▪️هیچ پایانی وجود نداره،
هیچ شروعی هم وجود نداره،
فقط شور و هیجان زندگیه که وجود داره...

▪️فدریکو فلینی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۶ فاطمه محمودی درانی

سینما به معنی ثبت حرکات است و همان‌طور که در مباحث قبل گفتیم، پیدایش تصویر متحرک در نتیجهٔ تکامل تکنولوژی ابزارهای عکاسی بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۶ فاطمه محمودی درانی

در سال‌های جنگ جهانی اول سینما، به عنوان یک وسیله نمایشی و سرگرمی، رونق تجاری یافت. سپس قابلیت‌های هنری آن توسط فیلم سازان اروپایی و آمریکایی کشف شد. در همین سال‌ها ریچیوتو کانودو منتقد و نظریه‌پرداز ایتالیایی، سینما را «هنر هفتم» معرفی کرد. زیرا به عقیده او سینما هنری ترکیبی است که در آن همهٔ هنرها حضور دارند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۵ فاطمه محمودی درانی

واژه سینما از واژه یونانی κινῆμα, -ατος (کینِما) به معنای جنبش گرفته شده‌است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۵ فاطمه محمودی درانی

سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۴ فاطمه محمودی درانی

یک فیلم بر اساس فیلمنامه و توسط کارگردان، با هزینه تهیه‌کننده و مجموعه‌ای از بازیگرها، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۴ فاطمه محمودی درانی

ک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۴ فاطمه محمودی درانی

سینما یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر فناوری است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد و همچنین قابلیت استفاده هنری را داراست.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۴ زهرا شریف زاده

، کاستانیاری، منتقد فرانسوی، اصطلاح ناتورالیسم را جایگزین اصطلاح رئالیسم کرد تا بر عینی‌گرایی و پژواک‌های فعالیت علوم طبیعی تأکید بیشتری بگذارد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۳ فرهاد قاسمی

 

▪️کلینت ایستیوود از نخستین ملاقاتش با سرجو لئونه می‌گوید:

▪️با کمی لباس و بدون این‌که کسی را بشناسم به رم رسیدم. همه سعی می‌کردند به من هشدار بدهند، که باید این پیش‌نهاد را خوب بسنجم چون فیلم‌نامه‌ی به‌خاطر یک مشت دلار خیلی وقت است که برای پیدا کردن بازی‌گر اصلی دور می‌چرخد. اما برای من مهم نبود من از آن فیلم‌نامه خوشم می‌آمد.
با سرجو ملاقات کردم...من ایتالیایی بلد نبودم و سرجو انگلیسی او می‌توانست بگوید Good morning و من Buongiorno. بنابراین در نخستین ملاقات با اشارات و حرکات زیاد با هم صحبت کردیم و کلی خندیدیم.
بعد یک مترجم گرفتیم و خیلی زود با هم جور شدیم. بعد کم‌کم سرجو انگلیسی یاد گرفت و من هم ایتالیایی.
با سرجو یک رابطه‌ی عالی داشتم. خب، گه‌گاه او از دست من عصبانی می‌شد، و من از دست او، اما این در دوستی خوب ما اثری نمی‌گذاشت. با کارگردانان بزرگی کار کردم و سرجو یکی از بزرگ‌ترین‌ها باقی می‌ماند، او استاد من است

در رم بود که شروع کردم و اگر برای ان فرصت به رم نمی‌رفتم و با سرجو لئونه، موریکونه و تمام دست‌اندرکاران کار نمی‌کردم، کی می‌داند الان در کجا بودم و چه‌کار می‌کردم...

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۳ فاطمه محمودی درانی

فیلم نوآر (معادل فرانسوی فیلم سیاه) نخستین بار در ۱۹۴۶ توسط نینو فرانک به فیلم‌های آمریکایی اطلاق شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۲ فاطمه محمودی درانی

طول دوره فیلم نوآر کلاسیک هالیوود عموماً از ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۹ شناخته می‌شود. فیلم نوآرهای این دوره اغلب با فیلمبرداری سیاه و سفید و نورپردازی‌های پُر سایه روشن شناخته می‌شوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم نواَر (به فرانسوی: Film noir) یک اصطلاح سینمایی است که اصولاً برای توصیف درام‌های جنایی سبک پردازی شده و بدبینانه هالیوودی، استفاده می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۱۱ فاطمه محمودی درانی

اصطلاح سینمای پست مدرن اولین بار در سال 1992 توسط پیتر وولن در نقدی که بر فیلم "بازگشت بتمن" (تیم برتون) نوشت، مطرح شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۹ فاطمه محمودی درانی

ئورئالیسم معرف نوعی سینمای مردمی است که اوج آن درایتالیاست. درواقع نئورئالیسم درهر کشوری به این معناست که با حفظ اصالت و پایبندی به واقعگرایی ، باید از تمام ظرفیت هنری وتکنیکی یک رسانه ی هنری ، به ویژه سینما بهره گرفت. آغازگران سینمای نئورئالیسم در ایتالیا بزرگانی چون « دیسکا » و « فلینی » بودند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۸ فاطمه محمودی درانی

ملودرام: به هرفیلمی که دارای ابعاد عاطفی است اطلاق می گردد. البته ملودرام گاه دارای پیرنگهای سیاسی یا اجتماعی نیز می گردد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۸ زهرا شریف زاده
اصطلاح ناتورالیسم، به‌مثابهٔ مکتبی خاص در نقاشی، نخستین بار توسط بلوری دربارهٔ پیروان کاراواجو به کار برده شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۸ فاطمه محمودی درانی

لوکشین به محل فیلمبرداری که خارج از استودیو باشد اطلاق میشود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۷ فاطمه محمودی درانی

کارگردان عنصر خلاق ومدیر اصلی خلق فیلم است ومجموعه عوامل فیلم با هدایت وی وظایفشان را با هماهنگی انجام می دهند. مهمترین وظیفه ی کارگردان، انتخاب درست بازیگران، دکوپاژ صحیح وبازی گرفتن درست از بازیگران است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۷ زهرا شریف زاده
اصطلاح (زیبایی‌شناسی طبیعت‌گرایانه) به نظریه‌ای فلسفی مربوط می‌شود که از اثبات‌گرایی سدهٔ نوزدهم ناشی شده و در نظریهٔ ادبیِ زولا، نویسندهٔ فرانسوی، به اوج رسیده‌است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۶ فاطمه محمودی درانی

کات به معنی برش را در واژه ی برش شناختیم ، کات همچنین دستوری است که از صحنه ی فیلمبردار ی ، کارگردان بعد ازبرداشت کامل ازصحنه یا احیانا اگر برداشت مطلوب و منظور وی نباشد صادر می کند وبه معنای توقف کامل فیلمبرداری است .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۶ فاطمه محمودی درانی

سناریو داستان فیلم به صورت بصری است که کارگردان از روی فیلمنامه دکوپاژ اثر را انجام می دهد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۶ فاطمه محمودی درانی

در نقاط مختلف جهان مستندهای بسیار ارزنده ای ساخته می شوند که آینده فیلم مستند را کماکان تضمین می کنند ، به ویژه در سال های اخیر با پیچیده تر شدن مناسبات سیاسی ، مستندهای سیاسی طرفداران بسیاری یافته

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۵ زهرا شریف زاده
مفهوم ناتورالیسم به لحاظ فلسفی، و چون یک روش هنری، خلاف این است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۴ زهرا شریف زاده
اگر هنر کلاسیک یونان را جلوهٔ کامل طبیعت‌گرایی تلقی می‌کنند و هنر رنسانس ایتالیایی را تجدید حیات آن می‌دانند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۳ زهرا شریف زاده

- طبیعت‌گرایی مفهومی متضاد با چکیده‌نگاری است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۲ فاطمه محمودی درانی

سینما – وریته عبارتی است فرانسوی معادل سینما – حقیقت و به یک رشته فیلم های مستندی اطلاق می شود که به دوربینی سبک و قابل حمل و مضامینی خود انگیخته اتکا دارند که از پیش طرح ریزی نشده باشند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۱ فاطمه محمودی درانی

ضبط سینمایی هر جنبه ای از واقعیت که با فیلم برداری واقعی و بدون دستکاری ، یا با بازسازی وفادارانه و معقول رویدادها ، روی فیلم ، به هدف گسترش بخشیدن به دانش و درک مردم و ارائه مسائل و راه حل های آنان به عینی ترین و واقعی ترین صورت ممکن انجام شده باشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۱ فاطمه محمودی درانی

نکته ای که درباره تمام فیلم های مستند صادق است ، این است که آنها می کوشند حسی از واقعی بودن آنچه را می بینیم و می شنویم به ما القا کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۰ فاطمه محمودی درانی

فیلم های مستند را باید بر اساس میزان کنترلی که فیلم ساز بر واقعیتی که ضبط می کند اعمال می دارد ، ارزیابی کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۰ زهرا شریف زاده

طبیعت‌گرایی یا ناتورالیسم اصطلاحی است در تاریخ هنر و نقد هنری برای توصیف سنخی از هنر که در آن طبیعت بدان‌گونه که به نظر می‌آید، بازنمایی می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۵:۰۰ فاطمه محمودی درانی

مستند ، فیلمی است که با واقعیات سر و کار دارد و نه با قصه ها و ماجراهای تخیلی ، و می کوشد واقعیت را چنانکه هست به نمایش بگذارد و تا حد ممکن از دستکاری در آن پرهیز کند. به همین خاطر ، این فیلم ها با آدم ها ، مکان ها ، رویدادها و فعالیت های واقعی سر و کار دارند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۹ فرهاد قاسمی

 

▪️«می‌توان مردم را متوجه زندگی‌ای کرد که شایسته آدمیزاد نیست. یعنی بگویید: مردم! این زندگی که می‌گذرانید به قول چخوف شایسته‌ی شما نیست. بد زندگی می‌کنید، دلیلش این یا آن است. من ترجیح می‌دهم که انگیزه‌های بیماری را نشان بدهم. برای درمان، دارو و پزشک هست. کسانی ایراد می‌گیرند و می‌گویند نه! تو که بیماری را نشان می‌دهی، باید بگویی چرا آمده، بعد تجزیه و تحلیل کنی و آخر سر درمانش کنی! خوب، اگر من تا این حد کامل و قادر به انجام چنین کاری بودم، نمی‌آمدم فیلم بسازم، از طریق دیگری وارد میدان می‌شدم و این همه نبوغ را مستقیماً در جایی که لازم است بکار می‌انداختم. من می‌گویم آنچه مهم است این است که ما داریم در مرداب و لجنزار جامعه‌ی سرمایه‌داری غرق می‌شویم و این چیزی‌ست که دائماً باید بر رویش تاکید شود.»

▪️سهراب شهیدثالث

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۸ فاطمه محمودی درانی

پیدایش سینما جریانی پیوسته بوده است که با آزمایش ها و ابزار اولیه ای آغاز شد که هدفشان نمایش تصاویر به صورت متوالی بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۷ فرهاد قاسمی

 

▪️زمان تنها بخش درست قابل اندازه گیری جهان است. تاکیدی بر وجود ماست. بدون زمان ما وجود نداریم...

▪️لوسی
▪️لوک بسون

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۷ فاطمه محمودی درانی

سینما ، در میان شکل های هنری صنعتی شده ای که زندگی هنری قرن بیستم را تسخیر کرده اند ، نخستین و به نحوی قابل بحث همچنان مهم ترین آن هاست.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۶ فاطمه محمودی درانی

ﻓﻴﻠﻢ «ﮐﻮﻳﺎﻧﻴﺴﮑﺎﺗﯽ» ﺳﺎﺧﺘﻪ ﮔﺎﺩﻓﺮﯼ ﺭﺟﻴﻮ، ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﻳﮏ ﻓﻴﻠﻢ ﺷﺎﻋﺮﺍﻧﻪ ﺗﺪﺍﻋﯽ ﮔﺮ ﺍﺳﺖ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۶ فاطمه محمودی درانی

ﻓﻴﻠﻢ «ﺑﺎﻟﻪ ﻣﮑﺎﻧﻴﮑﯽ» ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻓﺮﻧﺎﻥ ﻟﮋﻩ، ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺩﻗﻴﻖ ﻭ ﻗﺪﻳﻤﯽ ﺍﺯ ﻳﮏ ﻓﻴﻠﻢ ﺍﻧﺘﺰﺍﻋﯽ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺍﺷﻴﺎﯼ ﻣﺎﺩﯼ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﮐﻴﻔﻴﺖ ﺍﻧﺘﺰﺍﻋﯽ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻓﺮﻡ ﻓﻴﻠﻢ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﮔﺮﮔﻮﻥ ﺷﻮﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۶ فاطمه محمودی درانی

ﻳﮏ ﺻﺤﻨﻪ ﺧﻮﺏ ﺗﺪﺍﻋﯽ ﮔﺮ ﻣﺜﻞ ﻳﮏ ﺷﻌﺮ ﺧﻮﺏ ، ﺍﻳﻦ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺨﺎﻃﺒﺎﻥ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﮐﻪ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﻫﺎ ﻭ ﺗﺎﻭﻳﻞ ﻫﺎﯼ ﻣﻨﺤﺼﺮ ﺑﻪ ﻓﺮﺩﯼ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۵ فاطمه محمودی درانی

ﻓﻴﻠﻢ ﺗﺪﺍﻋﯽ ﮔﺮ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻣﺜﻞ ﻳﮏ ﻗﻄﻌﻪ ﺷﻌﺮ، ﮐﺎﻣﻼ ﻓﺎﻗﺪ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﺑﺎﺷﺪ ﻳﺎ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺁﺯﺍﺩﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۴ فرهاد قاسمی

 

▪️آکی کوریسماکی: «من گفتگوهای هیچکاک با تروفو را قبل از آغاز کار فیلمسازی‌ام خوانده بودم. تروفو از هیچکاک پرسیده بود کدام موضوعی هست که او جرات نکرده به آن نزدیک شود و هیچکاک کتاب «جنایت و مکافات» را نام برده بود چون بسیار پیچیده است. من جوان بودم و با خودم گفتم ثابت می‌کنم پیرمرد اشتباه می‌کند. همین شد که فیلم «جنایت و مکافات» را ساختم و فهمیدم حق با او بوده است؛ واقعا داستان پیچیده‌ای است.»

▪️جنایت و مکافات نخستین فیلم بلند کوریسماکی بود که در سال 1983 ساخت. فیلم در فضای دلگیر و شهری هلسینکی دهه هشتاد 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۴ فاطمه محمودی درانی

ﺍﻧﺪﯼ ﻭﺍﺭﻫﻮﻝ، ﺍﺳﺘﻦ ﺑﺮﺍﮐﻴﺞ، ﻓﺮﻧﺎﻥ ﻟﮋﻩ ﻭ ﻣﻦ ﺭﯼ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻓﻴﻠﻤﺴﺎﺯﺍﻧﯽ ﺍﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻓﺮﻡ ﻫﺎﯼ ﺍﻧﺘﺰﺍﻋﯽ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺁﺑﺴﺘﺮﻩ ﺧﻮﺩ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۳ فاطمه محمودی درانی

ﺩﺭ ﻓﺮﻡ ﻫﺎﯼ ﺍﻧﺘﺰﺍﻋﯽ ﺑﺮﺧﻼﻑ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺭﻭﺍﻳﯽ، ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻋﻠﺖ ﻭ ﻣﻌﻠﻮﻟﯽ ﺑﻴﻦ ﺭﻭﻳﺪﺍﺩﻫﺎ ﻭ ﻧﻤﺎﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩﺭ ﻳﮏ ﻓﻴﻠﻢ ﻧﻴﺴﺘﻴﻢ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۳ فاطمه محمودی درانی

ﻓﻴﻠﻢ «ﺍﻟﻤﭙﻴﺎ» ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻓﻴﻠﻤﺴﺎﺯ ﺯﻥ ﺁﻟﻤﺎﻧﯽ ﻟﻨﯽ ﺭﻓﻴﻨﺸﺘﺎﻝ، ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﺑﮑﺎﺭﮔﻴﺮﯼ ﻓﺮﻡ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﺍﯼ ﺍﺳﺖ

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۲ فاطمه محمودی درانی

ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﺍﯼ ﻫﻤﺎﻥ ﻃﻮﺭ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻧﺎﻣﺸﺎﻥ ﺑﺮﻣﯽ ﺁﻳﺪ، ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺑﺨﺶ ﻫﺎ ﻭ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩ ﺩﺍﺭﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۲ فاطمه محمودی درانی

ﻓﺮﻡ ﻫﺎﯼ ﻏﻴﺮ ﺭﻭﺍﻳﯽ ﺑﻪ ﭼﻬﺎﺭ ﺩﺳﺘﻪ ﻋﻤﺪﻩ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ: ﻓﺮﻡ ﻣﻘﻮﻟﻪ ﺍﯼ، ﻓﺮﻡ ﺧﻄﺎﺑﻪ ﺍﯼ، ﻓﺮﻡ ﺍﻧﺘﺰﺍﻋﯽ ﻭ ﻓﺮﻡ ﺗﺪﺍﻋﯽ ﮔﺮ

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۲ فرهاد قاسمی

 

▪️«اگر سینما مذهب باشد، این خانه مانند مکه یا واتیکان خواهد بود.»

▪️آلخاندرو گونزالز ایناریتو در دیدار از خانهٔ اینگمار برگمان در جزایر فارو ــ بخشی از مستند (Trespassing Bergman) ساختهٔ جین مگنوسون و هاینک پالاس ـ 2013

▪️در این مستند بزرگان دیگری همچون وس کریون، میشائیل هانکه، کلر دنی، رابرت دنیرو، ایزابلا روسلینی، وودی آلن، فرانسیس فورد کوپولا، وس اندرسن، لارس فون تریه و ریدلی اسکات و … در بازدید از خانهٔ برگمان به اظهار نظر درباره برگمان می‌پردازند.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۲ فاطمه محمودی درانی

ﺑﺴﻴﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻨﺪ، ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ، ﺗﺒﻠﻴﻐﯽ ﻭ ﻳﺎ ﺗﺠﺮﺑﯽ ﻭ ﺁﻭﺍﻧﮕﺎﺭﺩ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺩﺳﺘﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮔﻴﺮﻧﺪ. ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎ ﺍﺯ ﺍﺻﻮﻝ ﻏﻴﺮ ﺭﻭﺍﻳﯽ ﺩﻧﺒﺎﻟﻪ ﺭﻭﯼ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۱ فاطمه محمودی درانی

ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻧﻮﻉ ﻓﺮﻣﯽ ﮐﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺑﺎ ﻗﺼﺪ ﻭ ﻫﺪﻑ ﻭ ﻋﻼﺋﻖ ﻓﻴﻠﻤﺴﺎﺯ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻓﻴﻠﻤﺴﺎﺯﻫﺎ ﻻﺯﻡ ﻧﻴﺴﺖ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﮐﻠﻴﺸﻪ ﺍﯼ ﻣﻮﺿﻮﻋﯽ ﺭﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻓﺮﻡ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﺑﮕﺮﺩﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۰ فاطمه محمودی درانی

ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺑﻴﻀﺎﻳﯽ، ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﻳﮏ ﺁﻳﻨﻪ ﻳﺎ ﻳﮏ ﻋﻴﻨﮏ ﺑﺰﺭﮒ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺍﻳﻦ ﺗﺼﺎﻭﻳﺮ، ﻓﺮﻣﯽ ﺑﻪ ﻓﻴﻠﻢ ﺑﻴﻀﺎﻳﯽ ﺩﺍﺩﻩ ﮐﻪ ﺟﺰﻭ ﻋﻨﺎﺻﺮ ﺳﺒﮑﯽ ﺍﻭﺳﺖ ﻭ ﺭﺑﻂ ﻣﺴﺘﻘﻴﻤﯽ ﺑﻪ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺍﻭ ﻧﺪﺍﺭﺩ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۵۰ فاطمه محمودی درانی

ﺑﻪ ﻋﻨﺎﺻﺮ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺷﻮﻧﺪﻩ ﻭ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ «ﻣﻮﺗﻴﻒ» ﻣﯽ ﮔﻮﻳﻨﺪ. ﻣﻮﺗﻴﻒ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻳﮏ ﺷﯽ ﻳﺎ ﻳﮏ ﺭﻧﮓ ﻳﺎ ﺣﺘﯽ ﻳﮏ ﻣﻮﻗﻌﻴﺖ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺑﺎﺷﺪ

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۹ فاطمه محمودی درانی

 ﺗﮑﺮﺍﺭ، ﺍﺳﺎﺱ ﺩﺭﮎ ﻳﮏ ﻓﻴﻠﻢ ﺍﺳﺖ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۹ فاطمه محمودی درانی

ﺗﺸﺎﺑﻪ ﻭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺍﺯ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ ﻋﻨﺎﺻﺮ ﻓﺮﻣﺎﻝ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﻴﻨﻤﺎﻳﯽ ﺍﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۹ فرهاد قاسمی

 

▪️پیوند و علاقه وودی آلن به داستایفسکی و تالستوی (ادبیات قرن نوزدهم روسیه) در خیلی از آثارش مشهود است. جنایت و جنحه اثری کمدی فلسفی که بیانیه شدید اللحنی است در محکومیت خلا و پوچی اخلاقی در آمریکای دهه هشتاد. فیلمی که با پیچ و تاب رمان داستایفسکی ساخته شد.  وودی آلن این فیلم را به قصد تامل در باب ارزش‌های جامعه معاصر آمریکا می‌سازد. جامعه‌ای محروم از اصول اخلاقی، مذهبی و انسانیت.

▪️جنایات و جنحه (جنحه به معنای بز کوچک. به مجازات و حبس‌های کوتاه مدت گفته می‌شود) نقطه عطفی در کارنامه آلن محسوب می‌شود و مضمون و تم این اثر مجددا در فیلم‌های امتیاز نهایی و مرد بی‌منطق تکرار می‌شود و کارگردان باز هم دنیایی پوچ، مبتنی بر شانس، عاری از اخلاق، وجدان، عدالت و معنا خلق می‌کند. جنایات و جنحه جز ۱۰ فیلم محبوب دآرن آرنوفسکی است.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۹ فاطمه محمودی درانی

ﺩﺭ ﮐﻮﺷﺶ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺭﮎ ﻣﻌﻨﺎﻫﺎﯼ ﻳﮏ ﻓﻴﻠﻢ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺗﮏ ﺗﮏ ﻟﺤﻈﺎﺕ ﻣﻌﻨﺎﺩﺍﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻳﮑﺪﻳﮕﺮ ﺑﭽﻴﻨﻴﻢ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۸ فاطمه محمودی درانی

ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﻫﺮ ﮐﺎﺭﮔﺮﺩﺍﻥ ﻓﻴﻠﻤﯽ، ﺳﻌﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺩﻭ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺭﻭﺍﻳﯽ ﻭ ﺳﺒﮏ ﺷﻨﺎﺧﺘﯽ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻥ ﻳﮏ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺰﺭﮒ ﺗﺮ، ﺑﻪ ﻓﻴﻠﻢ ﺧﻮﺩ ﻭﺣﺪﺕ ﺑﺨﺸﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۸ فاطمه محمودی درانی

ﻋﻨﺎﺻﺮ ﺳﺒﮑﯽ ﻧﻴﺰ ﺑﻪ ﮐﻤﭙﻮﺯﻳﺴﻴﻮﻥ (ﻗﺎﺏ ﺑﻨﺪﯼ ﻧﻤﺎﻫﺎ)، ﺣﺮﮐﺖ ﻭ ﺯﺍﻭﻳﻪ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ، ﻧﻮﺭﭘﺮﺩﺍﺯﯼ، ﺭﻧﮓ، ﺻﺪﺍ ﻭ ﻣﻮﺳﻴﻘﯽ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﻧﺪ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۷ فاطمه محمودی درانی

ﻓﺮﻡ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻭﻳﮋﻩ ﺍﯼ ﺍﺯ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻗﺎﻧﻮﻧﻤﻨﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﻴﻦ ﻋﻨﺎﺻﺮ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩﺭﻭﻥ ﻓﻴﻠﻢ ﮐﻪ ﻣﺎ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﻳﺪﻥ ﺩﺭﻳﺎﻓﺖ ﻣﯽ ﮐﻨﻴﻢ.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۶ فرهاد قاسمی

 

▪️ژان کلود کریر درباره لوئیس بونوئل کسی که هجده سال به طور مشترک با هم فیلمنامه نوشتند:

▪️«منتقدان نقدهای زیادی با هدف رمزگشایی فیلم‌های بونوئل نوشته‌اند. البته نمادگرایی در فیلم‌های او در جریان است اما من گاهی فکر می‌کنم فهم سوررئالیسم بونوئل بیشتر غریزی است تا اثری که بخواهد تحلیل شود.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۵ فاطمه محمودی درانی

فیلمسازانی چون آیزنشتاین، کوله‌شف، و ورتف به دلیل استفاده از مونتاژ و سیستم پویای تدوین که در آن معانی از طریق کنار هم قرار دادن نماهای (متضاد) به دست می‌آید، هنرمندان فرمالیست به شمار می‌آیند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۵ فاطمه محمودی درانی

شکلوفسکی یکی از منتقدان ادبی بود که از نظریه فرمالیستی در تحلیل آثار چارلی چاپلین در سینما استفاده کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۴ فاطمه محمودی درانی

اصطلاح فرمالیسم بیشتر به طور مستقیم در مورد سینمای روسیه در دهه بیست اطلاق می‌شد و در اینجا نیز تأکید بر فرم بود، نه محتوا.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۳ فاطمه محمودی درانی

هماهنگی تمام اجزای فیلم و درک آن توسط بیننده و اینکه بیننده بتواند روابط و موضوع های پیچیده فیلم را به راحتی درک کند، نقش وحدت را روشن می کند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۳ فرهاد قاسمی ‌

 

▪️«نقطه‌ی قوت کمدین‌های دوران صامت نظیر چارلی چاپلین و باستر کیتون در جهالت شگفت‌انگیز و قدرت غریزه‌‌‌شان است. آن‌ها از همان لحظه که سینما از ضبط کردن کلمات‌شان بازماند به احمقانه بودن دهان باز کردن و وانمود به سخن گفتن پی بردند.»

▪️فرنان لژه

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۳ فاطمه محمودی درانی

بسط یعنی اتفاقات یک فیلم از ابتدا تا انتها. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۲ فاطمه محمودی درانی

تکرار که اساس درک هر فیلم است یاد آورنده عناصر است. هر عنصر تکرار شونده را «موتیف» می نامند؛

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۲ فاطمه محمودی درانی

در هر فیلم، هر عضو دارای کارکرد است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۱ فاطمه محمودی درانی

سینمای سورئال بشدت روی فرم حساس است و یکی از دلایل پیچیده بودنش، تاکید زیاد بروی فرم، برای انتقال محتواست

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۱ فاطمه محمودی درانی

فرم، ساختار و قالبی است که بوسیله تکنیک های سینمایی در فیلم جای می گیرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۰ فاطمه محمودی درانی

در هنر، به ویژه سینما، این رویکرد (تصویرسازی) با استفاده از دو جزء جدایی ناپذیر صدا و تصویر، انجام می پذیرد و احساسات مخاطب را در دست گرفته و او را در جریان داستان قرار می دهد؛ آنجاست که محتوا توان بوجود آوردن تصویر را برای مخاطب دارا می شود و واقعیت را چیزی تعریف می کند که می بیند و می شنود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۴۰ فرهاد قاسمی

 

▪️از ابتدا قصد داشتید بردمن را به شکل یک نمای طولانی بسازید؟

▪️ایناریتو: از همان زمان نوشته شدن فیلمنامه این ایده را داشتم. به والتر مرچ، تدوینگر فیلم گفتم آیا زندگی ما از نظر سیال بودن، مثل تصاویر دوربین روی دست تجربه می‌شود یا مثل تصاویر استدی‌کم؟ با تجربه‌ی پنجاه سال زندگی، به این نتیجه رسیدم که زندگی همه‌ی آدم‌ها مثل یک نمای استدی‌کم ادامه‌دار است. از لحظه‌ای که صبح‌ها چشمان‌مان را باز می‌کنیم، داریم زندگی‌مان را بدون تدوین هدایت می‌کنیم. فقط وقتی که موضوعی ضروری پیش می‌آید، می‌رویم روی حالت دوربین روی دست. زمان تدوین فقط وقتی است که داریم درباره‌ی زندگی‌مان صحبت می‌کنیم، یا زمانی که آن را به یاد می‌آوریم.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۹ فاطمه محمودی درانی

هدف اصلی سینما و هنر، بخصوص در فرم، به ارمغان آوردن تصویر سازی برای مخاطب است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۹ فاطمه محمودی درانی

محتوا و فرم رسماً تقدمی بر یکدیگر ندارند؛ می توان گفت این دو، همانند صدا و تصویر، دو جزء جدایی ناپذیر در فیلمسازی هستند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۸ فاطمه محمودی درانی

فرم فیلم، با ویژگی های اصلی ساختار مدرن از جمله “ضدقصه گویی”، “نظارت بر درون شخصیتها”و… نمایان می شود

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۸ فاطمه محمودی درانی

وقتی فیلمبرداری، که به نوعی ویژگی فنی فیلم است و فرمالیست بودنش، چنین تاثیری دارد، پس فرمالیست بودنِ روایت فیلم و شخصیت پردازی و حتی میزانسن هم میتواند به اثرگذاری یک فیلم سینمایی کمک کند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۷ فاطمه محمودی درانی

همچنین در فیلم «پرندگان (هیچکاک)»، نحوه ی فیلمبرداری به گونه ایست که بیننده، هرلحظه، دلهره و آشوب را (از حمله ی پرندگان) حس می کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۷ فرهاد قاسمی

 

▪️«دوربین به مثابه قلم کارگردان است. باید به سرعت فکر کارگردان بچرخد، خودنمایی کند و حرکت کند.»

▪️فردریش ویلهلم مورنائو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۷ فاطمه محمودی درانی

نمای تراولینگ در فیلم «ابدیت و یک روز (آنجلوپولوس)» بعنوان یک تصویر فرمالیستی شناخته می شود

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۶ فاطمه محمودی درانی

سینمای آنتونیونی را می توان سینمایی بهتر، متفاوت تر و فرمالیست تر خواند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۵ فاطمه محمودی درانی

در سینمای فرمال، تقسیم هنر وجود ندارد و اگر اثری، دارای محتوایی قوی بوده ولی فرمی نداشته باشد که آن را متفاوت کند، ارزش آنچنانی نخواهد داشت. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۵ فرهاد قاسمی

 

▪️اسلاوی ژیژک: «کیارستمی را خیلی دوست ندارم. همه از کیارستمی حرف می‌زنند اما فیلمسازهای دیگری هم هستند که من اسمشان را نمی دانم. دو سه تا فیلم هست که من خیلی دوستشان دارم. یکی از آنها درباره انتخابات است. درباره دختر جوانی که به دهکده کوچکی در شمال ایران می‌رود تا انتخابات را برگزار کند. (منظور ژیژک فیلم رای مخفی ساخته بابک پیامی است که داستان زن جوانی است که مسئول صندوق رای گیری است و به یکی از جزایر جنوب ایران- نه شمال ایران- سفر می‌کند) دهکده ای که مردم آن حتی نمی دانند که انتخابات چیست. فیلم خوب و بی ادعایی بود. من این نوع فیلم ها را ترجیح می دهم.من فیلمی مثل قندهار (منظور ژیژک فیلم سفر قندهار محسن مخملباف است) را دوست ندارم. فکر می کنم این فیلم برای غرب ساخته شده باشد و روشن است که برای پسند غربی ها ساخته شده.»

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۴ فاطمه محمودی درانی

در سینمای فرمالیست، معیار ارزش گذاری هر اثر یا فیلم، به تنهایی، مضمون آن نیست؛ بلکه جوهره ی حقیقی آن اثر است. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۲ فرهاد قاسمی

 

▪️چه چیزی زیباتر از جاده؟ جاده نماد و تصویری است از یک زندگی فعال و متنوع، جاده برهنه ترین نشان است در محاصری دنیای وحش خشن و بی عاطفه، لذا جاده طالب شهامت است و افق های تقریبا نامحدودی را برای تغییر و تحول به روی مسافر می گشاید

▪️ژورژ ساند

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۱ فاطمه محمودی درانی

پلان یا نما یا شات از نظر فنی عبارت است از تصویر یا تصاویری که در یک زمان ممتد کار دوربین یعنی از زمان به کار افتادن دوربین تا متوقف شدن آن روی نوار فیلم ثبت شود

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۳۱ فرهاد قاسمی

 

▪️زن ها از طریق شنیدن و مرد ها از طریق دیدن عاشق میشوند‌؛به همین دلیل است که؛
زن ها ارایش میکنند
و مردها دروغ میگویند

▪️آلپاچینو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۲۸ فرهاد قاسمی

 

▪️تمام بازیگرانی که کارشان ارزش دارد دیوانه هستند. نمی شود با آن ها زندگی کرد برای بازیگری به کسی که مودب و عاقلانه رفتار می کند نیازی نیست !

▪️جان کاساوتیس

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۲۶ فرهاد قاسمی

 

▪️آلفرد هیچکاک پس از دریافت جایزه ی یک عمر دستاوردهای هنری از بنیاد فیلم امریکا، بیان کرد:

▪️«اجازه می‌خواهم نام چهار نفر را به زبان بیاورم که با هم‌کاری مداوم، محبت بیش از اندازه و تشویق‌شان باعث شدند که من به اینجا برسم اولین از آن چهار نفر؛ یک تدوین‌گر ماهر، دومی یک فیلم‌نامه نویس خبره، سومی مادر دخترم و چهارمی یک آشپز معجزه‌کار در اشپزخانه‌هاست. نام آن‌ها آلما رویل است!»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۲۲ فرهاد قاسمی

 

▪آقای عزیز ؛
مایه‌ی افتخار است که نوشته‌اید اگر نظر یا توصیه‌ای دارم برای‌تان بنویسم. هیچ‌وقت دکوپاژ ننوشته‌ام و راستش تا یک ساعت قبل از اینکه فیلم‌برداری شروع شود واقعا نمیدانم دوربین را باید کجا بگذارم؛ یعنی تا وقتی بازیگرها در صحنه حرکت نکنند نمیدانم باید چی‌کار کنیم.
هیچ‌وقت از فلاش‌بک سردرنیاوردم و همین است که نمیتوانم سروته فیلم جدیدم را بسازم که درست در میانه‌اش سکانسی طولانی هست که در گذشته میگذرد. در نتیجه نمیتوانم از "موضوع" شما سردربیاورم. به خصوص که چندماه قبل ، آن هم ظرف چند دقیقه خوانده بودمش ؛ و در آن چند دقیقه هم سرسری خوانده بودمش.
فیلم‌ها شبیه آدم‌هایی‌اند که می‌سازندشان ؛ همین است که اصلا نباید نگران چیزی باشید. دوست ندارم فیلم‌نامه‌ای را بخوانم که پُر از مخفف‌های مرموز است. لطف کنید فیلم‌تان را بسازید و من را هم برای دیدن نسخه نهایی‌اش دعوت کنید. اگر نظری درباره‌اش داشته باشم حتما خدمت‌تان عرض میکنم.

▪️نامه‌ی فرانسوآ تروفو به یک فیلم‌نامه‌نویس جوان

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۸ فرهاد قاسمی

 

▪️«سکانس پایانی «شب» آنتونیونی احتمالاً تنها اپیزود در تمام تاریخ سینماست که در آن یک صحنه معاشقه به پدیده‌ای الزامی بدل می‌شود و تجسد یک عمل معنوی را نشان می‌دهد؛ نمایی بی‌همتا که در آن نزدیکی جسمانی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. شخصیت‌ها از نظر احساسی از هم خسته شده‌اند اما همچنان بهم نزدیک‌اند.»

▪️آندری تارکوفسکی

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۷ فرهاد قاسمی

 

▪️از مدیوم‌شات بیشتر خوشم میاد؛ شاید به این دلیل که بین مغز و قلب آدم را نشان می‌دهد.

▪️جان فورد

 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۵ فرهاد قاسمی

 

▪️تارکوفسکی درباره طبیعت می‌نویسد: «باران همواره در میهن من می‌بارد. در روسیه روزهای طولانی، بارانی بی‌امان می‌گذرد. من طبیعت را دوست دارم و به شهرهای بزرگ بی‌علاقه‌ام. باران، آتش، آب، برف، شبنم، تندباد، همه بخشی از آن زمینه مادی هستند که در آن خانه داریم، حتی باید بگویم که حقیقت زندگی ما 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۳ فرهاد قاسمی

#_نقل_قول

▪️می‌گویند که من سه قهرمان دارم؛ مسیح، مارکس و فروید. این کاستنِ همه چیز به فرمول است. در حقیقت، تنها قهرمان من واقعیت است. اگر من انتخاب کرده‌ام که ابتدا یک فیلمساز و سپس یک نویسنده باشم، به این دلیل است که سینما را به عنوان وسیله‌ای برای بیان واقعیت به ادبیات که واقعیت را از طریق نشانه‌ها که همان کلمات هستند، بیان می‌کند، ترجیح می‌دهم. زیرا که دوست دارم واقعیت را از طریق واقعیت بیان کنم.

▪️پیر پائولو پازولینی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۲ فرهاد قاسمی

 

▪️کارگردانی یعنی چه؟ یعنی اینکه سعی کنیم افراد زیادی را همراه با دستگاه‌های خیلی سنگین به کار بگیریم و به همه آن‌ها سبکِ قلمی را بدهیم که برای نوشتن به کار می‌بریم.

▪️دیوید لین

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۱۰ فرهاد قاسمی

 

▪️«جان کاساوتیس زبان پیشین فیلم‌سازی را کنار زد؛ و این کار بدون بازیگران نیویورکی‌اش، صداهای زنده‌ی کوچه‌خیابان، و تجهیزات جدید و سبک‌وزن فیلمسازی امکان‌پذیر نبود. وقتی من برای نخستین بار سایه‌ها را دیدم، با دوربینی که به درستی در خانه قرار گرفته بود و ارتباط مستقیمی با تجربیات انسانی برقرار می‌کرد، و تمام عشق و کشمکش‌ها و احساساتی که ثبت می‌کرد؛ انگار اصلا دوربینی وجود نداشت، گویی ما با شخصیت‌ها زندگی می‌کردیم. وقتی ما این شکل فیلم‌سازی را دیدیم، آن‌وقت بود که همه فهمیدیم که دیگر نمی‌توانیم بنشینیم و درباره فیلمسازی حرف بزنیم، بلکه فقط باید برویم و انجامش بدهیم. او مثال زنده‌ی استقلال بود: توسط آن‌ها سرکوب نشو، به احساست رجوع کن، حسی که‌ در قلبت داری، خُرد نشو. انگار عمویت بود که نصیحتت می‌کرد.»

▪️مارتین اسکورسیزی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۷ فرهاد قاسمی

 

▪️تنها راه نقد یک فیلم، ساختن فیلمی دیگر است.

▪️ژان لوک گدار

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۵ فرهاد قاسمی

 

▪️هر آدمی در زندگی‌اش لحظه‌هایی دارد که پنهان‌اند. لحظه‌هایی که دلش نمی‌خواهد کسی دیگر از آن‌ها خبر داشته‌باشد. اگر کسی خبردار شود، ممکن است سرزنشش کند. ممکن است منظورش را نفهمد. هر آدمی وقتی به این لحظه‌ها می‌رسد، وقتی یادش می‌افتد که چه لحظه‌های پنهانی دارد، حس می‌کند گناه‌کار است. هم دوست دارد این حس را با کسی درمیان بگذارد، هم می‌ترسد این کار را بکند. مشکل در این ترس است.

▪️میشائیل هانکه

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۳ فرهاد قاسمی

 

▪️فیلم باید با جامعه و با تماشاگری که قرار است در سینما بنشیند و آن را تماشا کند مرتبط باشد. وقت ساختن فیلم‌هایم همیشه این فکر در پس ذهنم وجود داشته که حالا این فیلم برای هرکدام از آدم‌هایی که قرار است آن را تماشا کنند، چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ دلم نمی‌خواهد درباره یک چیز واهی حرف بزنم، می‌خواهم فیلم به نکته‌ی آشنایی در ذهن مردم تلنگر بزند. دوست ندارم یک کار آبستره و خیلی از دور از ذهن بسازم، یا از این «هنر برای هنر»بازی‌ها دربیاورم. همیشه خودم را یک تماشاگر در نظر می‌گیرم و از خودم می‌پرسم: دوست داری الان چه ببینی؟

▪️به مناسبت زادروز هشتادسالگی داریوش مهرجویی، نقل قولی از او در کتاب «کارنامه‌ی چهل ساله» گفتگوی مانی حقیقی با مهرجویی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۲ فرهاد قاسمی

 

▪️چند کارگردان توی پاریس زندگی می‌کنند؟ صدتا؟ دویست تا؟ هزارتا؟ هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که من توی پاریس زندگی می‌کنم و هر روز صبح که چشم‌هایم را باز می‌کنم، ایده فیلم جدیدی به ذهنم رسیده است

▪️ژان لوک گدار

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۴:۰۰ فرهاد قاسمی

 

▪️تراژدی را آدم‌های تسلیم‌شده‌ی توسری خورده نمی‌سازند، آدم‌هایی می‌سازند که برای زندگی تلاش می‌کنند اما زورشان نمی‌رسد.

▪️ناصر تقوایی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۶ فرهاد قاسمی

 

▪️من در فیلم صحرای سرخ مساله سازگاری را مورد آزمون قرار دادم: سازگاری با تکنولوژیهای جدید، و با حدود جدید آلودگی هوایی که قرار است تنفس کنیم. ارگانیسمهای خود ما هم تحول خواهند یافت؛ چه کسی میتواند بگوید آینده چه در چنته دارد برای ما؟
آینده با شقاوتی که تصورش را هم نمیتوانیم بکنیم بر ما نازل خواهد شد. حرف دیگری ندارم که بزنم. من از آن دست آدمهایی هستم که ترجیح میدهند هرچه زودتر دست به کار شوند و افکارشان را به نمایش بگذارند، تا راجع بهشان حرف بزنند.

▪️میکل آنجلو آنتونیونی

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۶ فاطمه محمودی دارانی

من سعی می کنم شخصیتی کامل برای هر یک از کاراکترهایمان بسازم تا آن ها صاحب هویت شوند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۵ فاطمه محمودی درانی

ویژگی اصلی سینما، عدم تفکیک رسانه و هنر از همدیگر در آن است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۴ فاطمه محمودی درانی

هر فیلمی، کارکردهای متفاوتی چون یک وسیله تفریحی، ابزار تحقیق علمی، نوعی سرمایه‌گذاری، مدرکی مستند، یک کانال ارتباطی، یک شکل ‌دهنده اعتقادی، تعیین ‌کننده سلیقه‌ها و یا یک موضوع هنری دارد ولی مهمترین کارکردهای آن ‌را می ‌توان در سه قسمت هنری، ارتباطی و صنعتی دسته ‌بندی کرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۴ فاطمه محمودی درانی

سینما، فرستنده یا تزریق‌ گر پیام بوده و بینندگان به ‌نوعی دریافت‌ کنندگان حقیقی پیامند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۳ فاطمه محمودی دارانی

تنها چیزی که یک بازیگر به مردم خود بدهکار است، اینست که حوصلۀ آن ها را سر نبرد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۳ فاطمه محمودی درانی

هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه‌های مختلف علوم انسانی، علوم ارتباطات، ادبیات و رشته‌های دیگر هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک، شیمی، مکانیک و الکترونیک بهره می‌برد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۳ فاطمه محمودی درانی

سینما همچون توده‌های ساکن در شهرهای بزرگ، از فراورده‌های صنعت است و همانند خود تماشاچی‌ها، تابع نیازها و احکام این رشته از فعالیت‌های بشری است. کارگردانان این هنر صنعتی با توجه به هزینه زیاد تولید آن، اتّکای زیادی بر مردم و مشتریان خود و تحت تاثیر سرمایه‌گذار قرار دارند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۲ فرهاد قاسمی

 

▪️خوشبخت کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد یا کتاب های خوب و یا دوستانی که اهل کتاب باشند.

▪️ویکتور هوگو

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۲ فاطمه محمودی درانی

هنر هفتم، نوعی هنر تصویری محسوب است که به‌علل زیادی، ادراک راحت ‌تر و عمومی‌ تری نسبت به هنرهای دیگری چون نقاشی، ادبیات و موسیقی دارد و با توجه به اینکه یک کالای صنعتی است، لزوم تولید انبوه، عرضه، تقاضا و بازاریابی در آن اهمیت به‌ سزایی دارد، گستره مخاطب خود را بسیار توسعه داده و اکنون نیز از پراهمیت‌ترین رسانه‌ها در عرصه ارتباطات پس از تلویزیون شناخته می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۲ فاطمه محمودی درانی

فیلم در روند تکاملی خویش از سرگرمی‌های گذشته، مانند قصّه، نمایش، موزیک، داستان، طنز و حقّه‌های تکنیکی بسیار بهره برده است و از همه آن هنرها در امتداد رسانه‌ای بودن خود سود می‌برد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۲ فاطمه محمودی دارانی

همیشه گفتم ام که دو نوع بازیگر وجود دارد: بازیگر اجتماعی و بازیگر خجالتی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۰ فاطمه محمودی درانی

فراگیر شدن یک رسانه در سال‌های آغازین قرن بیستم به‌ وسیله سینما صورت پذیرفته است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۰ فاطمه محمودی دارانی

من شخصیت هایی را دوست دارم که تغییر نمی کنند، کسانی که از اشتباهات خود یاد نمی گیرند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۰ فاطمه محمودی درانی

 از زمان چارلی چاپلین (Charlie Chaplin) و باستر گیتون (Buster Kenton)، یعنی زمان تولد سینما در اوایل قرن بیستم، فیلم یک وسیله ارتباطی فوق‌العاده در دو قطب شرق و غرب جهان محسوب می‌شده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۵۰ فرهاد قاسمی

 

▪️تارکوفسکی: در تمام فیلم‌های من مایۀ ریشه‌ و تبار اهمیت زیادی دارد وابستگی به خانه ‌و خانواده کودکی سرزمین مادری‌ و خاک

 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۹ فاطمه محمودی درانی

 در دهه اول 1900، تکوین سینما به‌ مثابه صنعتی برمبنای اصول فنّی توافق ‌شده بین‌المللی پذیرفته شد و استفاده از چند زاویه برای دوربین، بیان سینمایی و دراماتیک به سینما راه یافت و راه برای تخصصی‌تر شدن سینما به بخش‌های فنّی، مالی، بازاریابی و ... کلید خورد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۸ فاطمه محمودی دارانی

عمر ستارۀ اکشن بسیار کوتاه است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۸ فاطمه محمودی درانی

در سینما نقاشی در مرحله خلق یک قاب ثابت متوقف نمی‌ماند؛ بلکه همراه دو عنصر حرکت و تدوین امتداد می‌یابد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۸ فرهاد قاسمی

 

▪️همیشه منتقدان من را به این متهم کرده اند که روی پرده خودم هستم اما این خود بودن پیچیده تر از آن چیزی است که تصورش را می کنید !!!

▪️کری گرانت

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۸ فاطمه محمودی درانی

سینما یک اصطلاح کلّی برای تمامی دخل و تصرّف‌هایی است که دوربین در مراحل فیلم‌برداری، لابراتوار، ظهور و صداگذاری بر روی نوار فیلم انجام می‌دهد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۷ فاطمه محمودی درانی

سینماتوگراف از دو واژه یونانی کینما Kinema به‌معنی حرکت و گرافین Graphein به ‌معنی نوشتن گرفته شده که در مجموع به‌ معنای نوشتن در حرکت، عبارت از اتفاقی است که در سینمای صامت بر روی پرده سینما می‌افتاده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۷ فاطمه محمودی درانی

سینما از کلمه سینماتوگراف اخذ شده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۶ فاطمه محمودی درانی

با گسترش سینما در جهان و محبوبیت عام آن مخترعین کماکان به اختراعات و پیشرفت های فنی در زمینۀ سینما ادامه دادند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۶ فرهاد قاسمی

 

▪️چرا یک تکه موسیقی ساخته‌شده، مثلا کلاسیک رویش نمی‌گذاری؟

▪️کیارستمی: آخر وضعیتی است که فقط در این آب و خاک می‌شود سراغ کرد. آدمی که خودش را به جای کس دیگری جا زده و به این خاطر به زندانه افتاده و موقع خروج از زندان، آن آدم را که به پیشوازش رفته می‌بیند و دولا می‌شود تا دستش را ببوسد، به گریه هم می‌افتد. همچو وضعیتی را فقط باید یک موسیقیِ خودی همراهی کند، موسیقی کامبیز روشن روان (که پیش از این برای فیلم مسافر کیارستمی ساخته شده و استفاده شده بود) با تاروپود سکانس پایانی کلوزآپ آمیخته شده است.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۶ فاطمه محمودی درانی

فیلم های اولیه هم از نظر محتوا و هم از نظر شکل بسیار ابتدایی بودند و چیزی جز فیلم برداری از زندگی روزمره نبودند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۶ فاطمه محمودی دارانی

این که مدت زمان یک کمدی رمانتیک سه ساعت باشد، طولانی تر از بیشتر ازدواج هاست.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۵ مرضیه احمدی

رادیو برای پخش سخنرانی هایی که صرفا صوتی بوده ، منحصر به فرد بوده است .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۵ فاطمه محمودی درانی

ظهور سینما نیازمند مقدماتی بود که گرهشان تنها به دست مخترعان باز می شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۵ فاطمه محمودی درانی

سینما، در میان شکل های هنری صنعتی شده ای که زندگی هنری قرن بیستم را تسخیر کرده اند، نخستین و به نحوی قابل بحث همچنان مهم ترین آن هاست. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۴ فاطمه محمودی درانی

سینما تنها هنری است که نه تنها شش هنر دیگر را به خدمت گرفته بلکه به گونه ای توانسته آنها را اعتلا نیز ببخشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۴ فاطمه محمودی درانی

سینما صنعت، فن و تکنیک را نیز به خدمت گرفته و در متن خود دارد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۴ مرضیه احمدی

دیگر استفاده های رادیو در سال های قبل از جنگ ، توسعه دستگاههای شناسایی هواپیما و کشتی با کمک رادار بوده است .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۳ فاطمه محمودی درانی

سینما آخرین هنر و به عبارت دیگر هفتمین هنر است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۳ فرهاد قاسمی

 

▪️«قصه از این ساده‌تر نمی‌تواند بشود. یک زن و شوهر پیر به شهر می‌روند تا فرزندان و نوه‌هایشان را ببینند. فرزندان آن‌ها گرفتار هستند و سرشان شلوغ است و والدین پیر روال زندگی روزمره آن‌ها را برهم می‌زنند ولی بدون اینکه کسی بخواهد سفر والدین پیر کسل‌کننده می‌شود. والدین به خانه خودشان برمی‌گردند. چند روز بعد مادربزرگ فوت می‌کند . اکنون زمان آن رسیده که فرزندان یک سفر به خانه پدر و مادرشان داشته باشند. از این چنین عناصر ساده‌ای یاسوجیرو ازو یکی از برترین فیلم‌های تاریخ را ساخت.»

▪️شروع ریویوی راجر ایبرت بر فیلم «داستان توکیو»

▪️ایبرت این نقد را با ذکر دو دیالوگ غمگنانه انتهای فیلم به پایان می‌رساند: «اون اون زن خودسری بود.. اما من اگر می‌دانستم این اتفاقات خواهد افتاد، با او مهربان‌تر می‌بودم» یک لحظه مکث... «وقتی تنها زندگی می‌کنی، روزها خیلی به کندی می‌گذرن»

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۳ فاطمه محمودی درانی

سینما در اصل واژه ای است یونانی به معنای حرکت، اما در اصطلاح، سینما، هنر و فنی است که به کمک یک سری تصاویر متحرک ، پیامی را به مخاطب خود که همان تماشا گر است منتقل می کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۳ فاطمه محمودی درانی

سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارایه می‌کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۲ فاطمه محمودی درانی

یک فیلم بر اساس فیلمنامه یا سناریو و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، فیلم‌بردار و ... ساخته می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۲ مرضیه احمدی

آلمانی ها برای ارتباط رادیویی برای پیغام های سیاسی ، زمانی که کابل های زیر دریا توسط بریتانیایی ها قطع می شد،  استفاده می کردند .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۲ فاطمه محمودی درانی

ک نمایش سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۱ فاطمه محمودی درانی

سینما شاخه‌ای از هنر است که در آن یک داستان به وسیله دنباله‌ای از تصاویر متحرک (فیلم) نمایش داده می‌شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۱ فرهاد قاسمی

 

▪️این ما نیستیم که سینما را می سازیم؛ این جهان است که ما را مانند یک فیلم بی ارزش می نگرد.

▪️ژیل دُلوز 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۰ مرضیه احمدی

رادیو برای انتقال دستورها و ارتباط بین نیروهای ارتش و نیروهای دریایی در جنگ جهانی اول استفاده می شد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۰ فاطمه محمودی دارانی

نباید فیلم خود را رویاپردازی کنی، باید آن را بسازی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۴۰ فاطمه محمودی درانی

سینما یکی از بزرگترین ابرقدرت‌های فرهنگسازی در دنیا محسوب می‌شود که تاثیر کوچکترین نمای ظاهر شده بر آن را به سرعت می‌توان در میان مردم کوچه و بازار دید.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۹ فرهاد قاسمی

 

▪️کیشلوفسکی از خاطرات کودکی می گوید:

▪️پیرزنی دقیقا در همسایگی مدرسه ما زندگی میکرد بخشی از خیابان مثلا پارکی در نزدیکی مدرسه قرار داشت .به گمانم عرضش به بیست و پنج متر می رسید.خیابان را با گچ متر به متر خط می کشیدیم.خانه پیرزن در یک سو قرار داشت و پارک هم روبرویش.25 متر آنسوتر در آنجا که پارک شروع میشود یک دستشویی همگانی قرار داشت برای دستشویی رفتن می باید چند پله به پایین می رفتید.هر روز تقریبا ساعت ده صبح ما برای صبحانه جمع میشدیم و پیرزن برای دستشویی. زن پیری بود خیلی پیر به سختی راه میرفت.سر رفت و آمد پیرزن شرط میبستیم.او آنقدر کند راه میرفت که هفت هشت ساعت زمان میبرد تا به دستشویی برسد بعد باید از پله ها پایین میرفت و باز می آمد بالا.دمدمای غروب به خانه اش می رسید میخوابید و باز صبح روز از نو روزی از نو.شرط بندی ما قماری در کار نبود یک سرگرمی بود مثلا می گفتیم سرساعت دوازده پیرزن به کدام علامت رسیده است.من میگفتم علامت چهار یکی میگفت علامت سوم و همینطور آنوقت می پریدیم بیرون و دقت می کردیم که پیرزن به کدام یک از علامتهای ما رسیده

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۸ فاطمه محمودی دارانی

یک فیلمساز حتما نباید رنج بکشد تا رنج کشیدن را نشان دهد، فقط باید آن را درک کند. شما لازم نیست بمیرید تا صحنه‌‌ای از مرگ را فیلمبرداری کنید.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۸ فاطمه محمودی درانی

در واقع بهترین گزینه برای شکل دهی آرمانی جامعه، سینماست به شرطی که بتوانیم از ظرفیت آن به خوبی بهره ببریم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۷ فاطمه محمودی درانی

می توان گفت ویژگی اصلی سینما، ایجاد خودباوری در جمع برایمان خواهد بود به شرط آن که به نگاه اصیل سینما اعتقاد داشته باشیم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۷ فاطمه محمودی درانی

در سینمای جهان فرم های روایتی متفاوت و مختلفی تجربه می شود و بیشتر تماشاگران از شیوه های روایت و قصه گویی فیلم ها لذت بیشتری می برند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۷ فاطمه محمودی دارانی

من هیچ وقت به اسلحه اهمیتی ندادم. وقتی در فیلم 'بوی خوش زن' بازی می کردم مجبور بودم یاد بگیرم چطور یک اسلحه را سوار کنم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۷ مرضیه احمدی

رادیو چون سهل الوصول است و زحمتی برای شنونده ندارد باعث می شود تا با یک کلید صدای آن را شنید .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۶ فاطمه محمودی درانی

ابعاد تاثیرگذاری سینما و دیگر تولیدات تصویری به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و نقش آن ها در ترویج افکار، رفتار، ارزش ها و باورها در بین مخاطبان را می توان به نوعی با تعداد مخاطبان آن(چه مستقیم و چه غیرمستقیم) ارزیابی کرد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۶ فاطمه محمودی درانی

بی گمان ارتقای سطح کیفی آثار سینمایی تاثیر بسزایی در رشد ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی و تجاری جامعه خواهد گذاشت.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۵ فاطمه محمودی درانی

امروزه فیلم و سینما جزء جدایی ناپذیری از زندگی آدمی است وبه عبارت دیگر بشر را وابسته خود کرده است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۵ فاطمه محمودی درانی

برای فهم سینما به طور کلی و سینمای یک کشور به نحو خاص نمی توان از عناصر و ویژگیهای فرهنگی غفلت کرد. برای فهم بهتر چیستی ها و چگونگی های سینمای امروز ایران نیز می بایست سینما را به عنوان یکی از عناصر فرهنگی در این کشور در نظر آورد و بعد در چارچوب فرهنگ ایران، به فهم مولفه ها و ویژگیهای سینمای این کشور دست یافت 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۵ مرضیه احمدی

در نمایش رادیویی فقط صداست که شنیده می شود ، در واقع این شنونده است که نمایش رادیویی را کارگردانی می کند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۵ فاطمه محمودی درانی

سینما رسانه ای است نافذ و تعیین کننده و امروزه، در بسیاری از کشورها برای بسترسازی و عملیاتی کردن برنامه ها و راهبردهای کلان ملی و بین المللی از این رسانه بهره گیری می کنند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۴ فاطمه محمودی دارانی

نکته خوب در مورد بازیگری اینست که شما را همیشه گوش به زنگ نگه می دارد. مثل بقیه شغل ها نیست که هر روز همان کار دیروز را انجام دهی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۴ فاطمه محمودی درانی

اهمیت سینما از این بابت که می تواند به عنوان یه مکان و وسیله ای برای ارتباط جمعی در جهت نشر و گسترش فرهنگ نقشی کلیدی ایفا کند 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۳ فاطمه محمودی درانی

سینما به عنوان پدیده ای نو توانسته در سالیان بعد از پیدایش علاوه بر جنبه ی هنری دیگر پتانسیل های قدرتمند خود در عرصه های مهم و در ارتباط با اجتماع را به نمایش بگذارد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۳ مرضیه احمدی

مخاطب رادیو حتما باید تعامل خوبی با آن داشته باشد ، تا ارتباط خوبی شکل بگیرد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۳ فاطمه محمودی دارانی

کمدی، ادای خوش بینی را درآوردن است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۲ مرضیه احمدی

یکی از علت هایی که گفته می شود رادیو رسانه ای گرم است به دلیل این است که شنونده را با خود درگیر می کند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۱ فاطمه محمودی دارانی

تمام چیزی که من برای ساخت یک کمدی نیاز دارم یک پارک، افسری پلیس و دختری زیبا است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۳۰ مرضیه احمدی

درست است که قدیمی تر ها و افراد مسن تر ، بیشتر رادیو گوش می دهند اما رادیو امروز هم ، شنوندگان خود را دارد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۹ فاطمه محمودی درانی

نماها باید به گونه‌ای باشند که نه آنقدر کش‌دار و بی‌تحرک باشند که خسته‌کننده به نظر برسند و نه آنقدر کوتاه و سریع که تماشاگر نه تنها اطلاعاتی به دست نیاورد بلکه دچار سرگیجه هم شود. افراط و تفریط به فیلم صدمات بسیاری وارد می کند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۹ فاطمه محمودی درانی

برخی کارگردان‌ها هستند که به برداشت‌های بلند اعتقاد دارند، به این معنی که معتقدند فیلم باید تا حد ممکن به تجربه بصری بیننده در عالم واقع نزدیک باشد، به همین خاطر این کارگردان‌ها تا حد ممکن از تقطیع نماها خودداری می‌کنند، طرفدار نماهای بلند و حرکت دوربین‌های طولانی‌اند. در عین حال برخی از کارگردان‌ها نیز طرفدار نماهای کوتاه و قطع‌های سریع هستند و معتقدند که باید تجربه بصری جدیدی را به تماشاگر ارائه داد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۸ فاطمه محمودی دارانی

نمایشنامه های شکسپیر خشن تر از فیلم "صورت زخمی" هستند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۸ فاطمه محمودی درانی

نوع دکوپاژ فیلم به نوعی، نشان‌دهنده سلیقه بصری و سبک تصویری کارگردان است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۸ مرضیه احمدی

رادیو رسانه ای است که دیرتر و دورتر از سایر رسانه ها با مردم ارتباط برقرار کرده و با همین مفهوم همه در جامعه جا افتاده است .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۸ فاطمه محمودی درانی

کارگردان‌ها ممکن است هنگامی که به مرحله فیلم‌برداری می‌رسند برخی از جزئیاتی را که قبلا تعیین کرده بودند با توجه به شرایط تغییر دهند، ولی معمولا بر اساس فیلم‌نامه دکوپاژ شده‌ای که خود تهیه کرده‌اند پیش می‌روند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۷ فاطمه محمودی درانی

دکوپاژ، تقطیع یا برش فنی، یکی از وظایف بسیار مهم کارگردان است و شامل تصمیم‌گیری در مورد محل استقرار دوربین در صحنه، نوع نورپردازی، اندازه‌ی تصویر، زاویه‌ی دوربین، نوع حرکت دوربین، تعداد تصاویری که برای نمایش یک موقعیت لازم است، نوع اتصال نماها به یک‌دیگر، هر صدایی که قرار است در صحنه شنیده شود

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۶ فاطمه محمودی دارانی

تنها راه برای اینکه از شر ترس هایم رها شوم اینست که در مورد آنها فیلم بسازم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۶ فاطمه محمودی درانی

سینما یعنی ژانر «نوآر»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۵ فاطمه محمودی درانی

از سال ۱۳۴۴، سینمای فیلم فارسی اوج خود را تجربه کرد و موجی از فیلم‌های "گنج قارونی" سینماهای ایران را درنوردید.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۵ فاطمه محمودی درانی

اولین سینمای عمومی در ایران توسط میرزا ابراهیم خان عکاسباشی در سال ۱۲۸۳ شمسی برابر با ۱۹۰۴ میلادی، افتتاح شد اما اولین سالن رسمی سینمای ایران در سال ۱۳۰۵ به نام سینما ایران در تهران ساخته شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۴ فاطمه محمودی درانی

نخستین سالن سینمای ایران در سال ۱۲۷۹ (۵ سال پس از اختراع جهانی آن توسط برادران لومیر) با نام «سینما سولی» که توسط کاتولیک‌ها در شهر تبریز تأسیس شده بود، آغاز به کار کرد؛ اما به دلیل عدم دسترسی به فیلم‌های جدید، در سال ۱۲۹۵ تعطیل شد.)

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۴ فاطمه محمودی دارانی

من شایستگی این را ندارم که اسمم در یک جمله در کنار چارلی چاپلین آورده شود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۳ فاطمه محمودی درانی

نخستین فیلم صدادار فارسی، فیلم دختر لر بود که در سال ۱۳۱۲ خورشیدی توسط اردشیر ایرانی ساخته شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۳ فاطمه محمودی درانی

ورود نخستین دستگاه سینماتوگراف به ایران در سال ۱۲۷۹ هجری خورشیدی توسط مظفرالدین شاه سر آغازی برای سینمای ایران به حساب می‌آید.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۳ فرهاد قاسمی

 

▪️وقتی از شاعرانگی حرف می‌زنم آن را یک ژانر نمی‌بینم. شاعرانگی نوعی بیداری جهان است. یک راه ویژه برای ارتباط با واقعیت.

▪️آندری تارکوفسکی

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۲ فاطمه محمودی درانی
سینما یعنی شور و هیجان بر پرده نقره‌ای
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۲ فاطمه محمودی دارانی

نکته خوب در مورد بازیگری اینست که شما را همیشه گوش به زنگ نگه می دارد. مثل بقیه شغل ها نیست که هر روز همان کار دیروز را انجام دهی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۱ فرهاد قاسمی

 

▪️«مادلن» آلفرد هیچکاک همانند «مادلن» مارسل پروست تجسم تجربه‌ی محوریِ آشکارشدن گذشته است. شاید شخصیت اصلی فیلم و همینطور کتابْ زمان است: کل نیمه‌ی دوم «سرگیجه» توصیفگر تلاش اسکاتی است برای بازآفریدن گذشته؛ او هم به دنبال زمان ازدست‌رفته است.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۲۰ فاطمه محمودی دارانی

دوست دارم شخصیت هایی که بازی می کنم را تا جایی که ممکن است انسانی کنم.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۹ فرهاد قاسمی

 

▪️نظر آکیرا کوروساوا درباره استفاده از موسیقی در فیلم:

▪️«فیلم ترکیبی از تصویر و صدا است. گاهی هر دو دست در دست هم جلو می‌آیند و گاهی هم بهتر است ضد هم باشند. این رابطه‌ای است که موسیقی و سینما با هم دارند. بعضی اوقات موسیقی جزئی از کل است، برای همین بد نیست گاهی آن را با تصویر ترکیب کنی و محصولی یک‌دست تحویل دهی. از طرفی گاهی یک قطعه‌ی کامل موسیقی موجب حواس‌پرتی می‌شود. استفاده از موسیقی در فیلم واقعا کار دشواری است. یادتان باشد موسیقی در فیلم با موسیقی فرق می‌کند. اگر اول موسیقی را بسازی و بعد همه‌چیز را با آن تطبیق دهی، تمامی عناصر انسانی فیلم را از دست می‌دهی. فکر کنید در یک صحنه دختری گریه می‌کند. ممکن است هزار دلیل داشته باشد. بعد موسیقی می‌آید و مخاطب فقط به موسیقی فکر می‌کند. من می‌خواهم بیننده فکر کند و نمی‌خواهم همه‌چیز را با ظاهر آن بپذیرد پس این‌جا از موسیقی استفاده نمی‌کنم.»

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۸ فاطمه محمودی دارانی

تئاتر به طرز بی پایانی مجذوب کننده است چرا که بسیار اتفاقی است. تئاتر بسیار شبیه زندگی است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۵ فاطمه محمودی دارانی

انیمیشن رسانه ای از قصه گویی و سرگرمی تصویری است که می تواند تفریح و اطلاعات را برای مردم از همۀ سنین در هر کجای دنیا به ارمغان آورد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۳ فاطمه محمودی دارانی

من هیچ تصوری از شخصیت ولگرد کوچک نداشتم. ولی زمانی که لباس هایم را پوشیدم، لباس و گریم به من احساس کسی را داد که او بود. من شروع به شناختن وی کردم، و وقتی که روی صحنه رفتم او کاملا متولد شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۱ فرهاد قاسمی

 

▪️اینگمار برگمان: «در شروع کارم در صنعت سینمای سوئد (1942) وظیفه عمده من و پنج شش نفر از همکارانم این بود که اصول دراماتیک سینمای آمریکا را در کارهایمان اعمال کنیم ... دسترسی نامحدودی به فیلم‌های آمریکایی داشتیم و در نتیجه به شیوه و تلقی آمریکایی‌ها در درام‌پردازی چنان خو گرفته بودیم که امر نوشتن یا بازنویسی فیلمنامه بدون اعمال قواعد کار هالیوودی برایمان غیر ممکن بود. وقتی که اولین فیلمم را شروع کردم خوش وقت بودم که چنان پی و پایه محکمی دارم ... بعدها البته خودم را از این قید خلاص کردم ؛ ولی در شروع برایم ستون اتکای خوبی بود.»

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۱ فاطمه محمودی دارانی

میکی ماوس از نظر من، نمادی از استقلال است. او وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۱۰ زهرا شریف زاده
طبیعت‌گرایی یا ناتورالیسم اصطلاحی است در تاریخ هنر و نقد هنری برای توصیف سنخی از هنر که در آن طبیعت بدان‌گونه که به نظر می‌آید، بازنمایی می‌شود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۹ فرهاد قاسمی

 

▪️مارتین اسکورسیزی از سال 1973 با «خیابان‌های پایین شهر» با  رابرت دنیرو  شروع به همکاری کردند و با «راننده تاکسی» و «گاو خشمگین» به اوج رسیدند و علاوه بر آن در «نیویورک نیویورک»، «سلاطین کمدی»، «رفقای خوب»، «کازینو» و «تنگه وحشت» با هم کار کردند. امسال بعد از 24 سال یک بار دیگر زوج اسکورسیزی-دنیرو در فیلم «مرد ایرلندی» کنار هم فیلم ساخته‌اند. یکی پشت دوربین و دیگری جلوی دوربین

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۹ زهرا شریف زاده

نقاشی روایی است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۸ فاطمه محمودی دارانی

فیلم بازی کردن یعنی زندگی کردن.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۷ زهرا شریف زاده
نوشتن دوره آثار خود تحت عنوان کمدی انسانی پیشوای مسلم نویسندگان رئالیست شدبالزاک .
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۶ فاطمه محمودی دارانی

همه چیز روی کاغذ بسیار ساده به نظر می رسد تا وقتی که دوربین را راه بیندازی.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۵ زهرا شریف زاده
در رمان رئالیستی نویسنده برای گریز از ابتذال و شرح و بسط بی‌مورد محیط و اجتماع را هرطور که شایسته می‌داند تشریح می‌کند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۴ زهرا شریف زاده
واقع باوری برخلاف رمانتیسم مکتبی برونی یعنی اُبژکتیو است و نویسنده رئالیست هنگام آفریدن اثر بیشتر تماشاگر است و افکار و احساس‌های خود را در جریان داستان آشکار نمی‌ساز
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۳ فرهاد قاسمی

 

▪️هنوز خیلی جوانم و می خواهم یاد بگیرم.... خیلی فیلم های متفاوت و زیادی می بینم. صبح یک مستند تماشا می کنم، ظهر یک فیلم هنری، مثلاً از ایران، و شب رمبو تماشا می کنم! به هر حال پذیرای هر نقدی هستم. منتقدها قدرت واقعی را دارند. اسلحه دست آنهاست و اگر این را بگیری، چیزی نمی ماند.

▪️فاتح آکین

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۳ زهرا شریف زاده
واقع باوری عبارتست از مشاهده دقیق واقعیت‌های زندگی، تشخیص درست علل و عوامل آنها و بیان و تشریح و تجسم آنها است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۲ فاطمه محمودی دارانی

سینما منعکس کنندۀ فرهنگ است و هیچ ضرری در بکارگیری تکنولوژی وجود ندارد، ولی نه به بهای از دست دادن اصالت خودتان

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۲ زهرا شریف زاده
. به نظر فلوبر، رمان‌نویس بیش از هر چیز دیگر هنرمندی است که هدف او آفریدن اثری کامل است. اما این کمال به دست نخواهد آمد مگر اینکه نویسنده عکس العمل‌های درونی و هیجان‌های شخصی را از اثر خود جدا کند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۳:۰۱ فرهاد قاسمی

 

▪️بعد از اکران فیلم روانی جنت لی بازیگر نقش ماریون کرین نامه‌های تهدیدآمیز زیادی دریافت کرد. این نامه‌ها شامل جزئیات کارهایی بود که دوست داشتند با ماریون کرین انجام دهند. یکی از این نامه ها بقدری عجیب و ترسناک بود که جنت آن را به اف‌بی‌آی تحویل داد.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۹ فرهاد قاسمی

 

▪️ورنر هرتزوگ: «جنگل در آگیره و فیتزکارالدو یک موقعیتِ بشری است، رویایی هیجان‌انگیز است، هذیان است، منظری است تقریباً ابداع شده. مناظر را می‌توان تا آن اندازه به نمایش درآورد که به مایملک روحی‌مان بدل شده اند

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۹ زهرا شریف زاده
بزرگ‌ترین نویسنده رئالیست در این دوره گوستاو فلوبر است و شاهکارش رمان معروف مادام بوواری است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۸ زهرا شریف زاده
رئالیسم به شدت با رومانتیسیسم مخالف بود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۶ فرهاد قاسمی

 

▪️در فیلم‌هایم من معمولا تلاش می‌کنم بیننده را وادارم عمیق‌تر نگاه کند. نمی‌خواهم هر چیز را نمایش دهم بلکه می‌خواهم به تماشاگرم میل به تماشاکردن بدهم

▪️آنیس واردا

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۳ فرهاد قاسمی

 

▪️بسیاری از روشنفکران بزرگ تاریخ لکنت زبان داشتند. لوئیس کارول اگر لکنت نداشت در کلیسا سخنرانی میکرد اما به ناچار بیرون آمد و داستانی عظیم نوشت درباره شگفتی کلمات. در فصلِ دوم آلیس در سرزمین عجایب پرنده‌ای به نام "دودو" وارد میشود که لکنت دارد. او خود کارول است.
▪️آندره بازن اگر لکنت نداشت یک معلم و بعدها یک استاد دانشگاه می‌ماند. او به خاطر ضعف سخنوریش از این کارها دست کشید و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین منتقدان سینما و "گوش‌دهندگان به دیگری" شد. بازن یکی از دوران‌سازترین مقالات سینما را، با ارجاع پنهان به لکنتش، نوشت: "تکامل زبان سینما"

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۲ زهرا شریف زاده
رئالیسم همچنین اشاره به جنبش فرهنگی میانه قرن ۱۹ دارد که از فرانسه ریشه گرفت و گونهٔ هنری سرشناس تا اواخر قرن ۱۹ بود
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۱ زهرا شریف زاده
واقع‌گرایی یا رئالیسم در هنرهای تصویری و ادبیات، نمایش چیزها به شکلی است که در زندگی روزانه هستند، بدون هرگونه آرایش یا تعبیر افزون
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۵۰ فرهاد قاسمی

 

▪️«فانوس دریایی» اثر جدید رابرت اگرز، کارگردان آمریکایی است که با فیلم‌اولِ معرکهٔ «جادوگر» نشان از مؤلفی با جهان و زبان شخصی خودش داشت و با این فیلم، هم به خودِ مدیوم سینما ادای دین می‌کند و هم دنیایی می‌سازد که بهت‌آور است.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۴۸ فرهاد قاسمی

 

▪️عشق، بزرگترین متخصص زیباییه !

▪️آملی
 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۴۶ فرهاد قاسمی

 

▪️فدریکو فلینی، کارل یونگ و «هشت‌ونیم»

▪️می‌دانیم که فلینی پس از دوره نئورئالیسم کارنامه‌اش (1950 تا 1959) با آثار کارل یونگ (روانپزشک و روانکاو سوییسی) آشنا شد که تأثیر شگرفی بر آثارش گذاشت؛‌ و ایده‌های اساسی و مکتب‌آفرین یونگ در باب آنیما و آنیموس، و نقش کهن‌الگوها و ضمیر ناخودآگاه جمعی به فیلم‌هایی مثل «هشت‌ونیم» (1963)، «جولیتای ارواح» (1965) «کازانووا» (1976)، «شهر زنان» (1980) و... راه یافتند. اما این تأثیرپذیری چه‌طور در میزانسن آثار فلینی نمود پیدا کرده؟ ما در جواب، این ویدئو را از فصل مشهور گردهمایی زنان دنیای گوییدو در «هشت‌ونیم» انتخاب کردیم؛ فصلی که در خیال گوییدو می‌گذرد و تمام زنان موردتوجه زندگی‌اش در یک جا جمع می‌شوند تا به او (مثل یک پادشاه) خدمت کنند! این درست است که گوییدو فیلم‌ساز است و دست‌کم روشنفکر به نظر می‌رسد اما در فانتزی‌اش (که حاصل ناخودآگاهی متأثر از کهن‌الگوهای اجتماعی و ناخودآگاه جمعی است) زن او کاملاً مطیع و در خدمت است و فکری جز شست‌وشو و تدارک غذا ندارد؛ درست بر خلاف آن چیزی که در زندگی واقعی است و شخصیتی مستقل و مشابه زنان امروزی دارد.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۴۴ فرهاد قاسمی

 

▪️در فیلم هفت (دیوید فینچر) دست‌نوشته‌هایی که دو کارآگاه جنایی (برد پیت و مورگان فریمن) در خانه‌ی قاتل زنجیره‌ای پیدا می‌کنند دست‌نوشته‌های واقعی هستند و به‌طور ویژه برای فیلم نوشته شده‌اند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۳۷ فرهاد قاسمی

#اطلاعات_عمومی_هنری
#تاریخ_نمایش

🔸 نمایش ابزورد

تئاتر معناباخته یا تئاتر پوچی یا تئاتر ابزورد یا ابسورد، اصطلاحی بود برای نشان دادن نوعی سوگیری تئاتری مهم در قرن بیستم میلادی. 
عنوان تئاتر ابزورد (پوچ، بی‌معنی، یاوه) را اولین بار منتقد ادبی، مارتین اسلین، در کتابی به همین نام ثبت کرد؛ نوعی از تئاتر که به بازه وسیعی از آثار نمایشنامه‌نویسان اواخر دهه پنجاه و در طول دهه شصت از جمله ساموئل بکت، اوژن یونسکو، آرتور آدامف و دهه‌های متعاقب آن از جمله تام استپارد، و هارولد پینتر اطلاق می‌شود. تئاتر ابزورد از لحاظ مفهومی در لایه‌های مختلف، ارتباط تنگاتنگی با هیچ‌انگاری که پس از جنگ جهانی در آثار بزرگانی چون سارتر و کامو به اوج خود رسید دارد. 
ارتباط چندبُعدی‌ای که بازی‌های زبانی، کلیشه‌های اغراق‌آمیز، تکرار و ترکیبات بی‌ربط یا حتی عبارات ابتکاری را به دنبال خود دارد و از زبان شخصیت‌هایی بیان می‌شود که معمولاً در یک تراژدی-کمدی (تراجیکمدی) اسیر شرایط جبری و فشارهای ناخوشایند ناخودآگاهند. از شیوه‌های روایی کلاسیک عبور می‌کند و بعدتر آن را به مسخره می‌گیرد؛ و طبعاً همیشه لااقل ته‌مایه‌ای از فضاسازی‌های سوررئال را تداعی می‌کند. مسخرگی تلخی که لایه‌های قابل توجه تراژدی را از وادی روایت‌های واریته تا شوخی‌ها و بداهه‌پردازی‌های کمدیا دل‌آرته (یا کمدی ایتالیایی) با خود می‌کشاند. 
تجربیاتی هولناک از قبیل وقوع دو جنگ جهانی و ظهور فاشیسم در اروپای به‌اصطلاح متمدن، شکست انقلاب ۱۹۱۷ در روسیه و پیدایش رژیم‌های دیکتاتوری کمونیستی از جمله عواملی بودند که نمایشنامه‌نویسان این جنبش را متقاعد کردند که زندگی مدرن از معنای اصلی‌اش تهی شده‌است. تعریف معروفی از معناباختگی به نقل از کامو در بحث‌های مربوط به این جنبش تئاتری مکرراً نقل می‌شود و حکایت از آن دارد که معناباختگی وضعیتی حادث شده ــ و نه ذاتی ــ در زندگی است: «در کائناتی که ناگهان همه توهّمات و بارقه‌های امید ناپدید شده‌اند، انسان احساس غریبگی می‌کند. وضعیت او به وضعیت فردی تبعیدشده می‌مانَد که هیچ علاجی برای دردهایش وجود ندارد، زیرا از خاطراتش درباره موطنی از دست‌رفته محروم شده‌است و ایضاً امیدی هم به رسیدن به سرزمینی موعود ندارد. این جدایی بین انسان و زندگیِ او، بین بازیگر و زمان و مکانِ نمایش او، حقیقتاً احساس معناباختگی را به وجود می‌آورد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۳۵ فرهاد قاسمی

  

اغلب فرم نمایش‌های این جنبش، در طول عمر آن، تئاتر تجربی بوده‌است و همواره علی‌رغم تأثیر فراوانی که از جریان‌های مختلف گرفته، به دنبال شیوه جدیدی برای ارائه چارچوب یا شکستن چارچوب‌های تئاتر روایی بوده‌است. شاهد بی بدیل این گزاره، تفاوت‌های تکنیکی و زمینه‌ای بین آثار بزرگان این جریان است؛ از جمله آن‌ها که در بالا نامشان رفته‌است. 
از جمله مهم‌ترین تأثیرگذاران، شکسپیر است، که تأثیر عمده‌ای در سرایت تراجیکمدی به تئاتر ابزورد داشته‌است؛ که در نهایت صراحتاً در نمایشنامه مکبث قابل درک است. اما تأثیرپذیری از پیشینه دنیای هنر به اینجا ختم نمی‌شود و حتی تأثیرات کمدی اسلپ استیک (کمدی بزن و بکوب) سینمای محبوب دوره‌های گذشته مثل فیلم‌های چاپلین، باستر کیتن و حتی لورل و هاردی به ویژه در «فیلم» تنها فیلمنامه نوشته شده توسط بکت، که کیتن در آن ایفای نقش کرده، غیرقابل انکار است. 
یکی از افراد پیشروی پذیرفته‌شده وادی تئاتر ابزورد، لوئیجی پیراندلو است که به شدت، گونه تئاتر تجربی (اکسپریمنتال) را مورد توجه قرار داده، و بر خلاف نمایشنامه‌نویسانی چون هنریک ایبسن، تلاش زیادی برای رهایی از چارچوب‌های رئالیسم در نمایش صورت داده‌است؛ که نقش‌آفرینی فرا نمایشی، بازی در بازی، و انعطاف مرزهای محدوده بازی از جمله ویژگی‌های آثار او به‌شمار می‌روند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۳۰ فرهاد قاسمی

 


✅ نقاشی کوبیسم

حجم‌گرایی یا کوبیسم یکی از سبک‌های هنری است که در فاصله سال‌های ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸ به عنوان سبکی جدی در نقاشی و تا حد محدودتری در تندیس‌گری ظهور کرد، که از نقاط عطف هنر غرب به‌شمار می‌آید.
تاریخ دقیق اولین ردپای کوبیسم در هنر همیشه موضوع بحث و مناقشه میان مورخان هنر بوده‌است. برخی آغاز پیدایش آن را در تابلوی معروف «دوشیزگان آوینیون» متعلق به پیکاسو می‌دانند. این تابلو تصویر پنج زن در خیابان آوینیون شهر بارسلونای اسپانیا است که با ترکیب اشکال دندانه دار، نقش‌های هموار و فرم‌هایی برگرفته از نقاب‌های آفریقایی نقاشی شده‌است. برخی دیگر، آن‌ها همچنین در تلاش بودند تا ذهنیت خود را از اشیا و موجودات به صورت اشکال هندسی بیان کنند. 

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۲۶ زهرا شریف زاده
نقاشی دیواری، که معروف‌ترین نوع آن فرسکو است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۲۴ زهرا شریف زاده
برخی از تکنیک‌های نقاشی عبارتند از: رنگ‌زنی غلیظ آبرنگ لعاب دادن نقاشی یا رنگ مومی، نقاشی یا رنگی که با موم آب‌کرده می‌سازند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۲۳ فرهاد قاسمی

 اولین گسست جدی نقاشی امریکا از سنت نقاشی اروپایی توسط جکسون پولاک اتفاق افتاد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۲۲ زهرا شریف زاده
قدیمی‌ترین نقاشی‌ها در دنیا که متعلق به حدود ۳۲۰۰۰ هزار سال پیش می‌باشد، در گروته شاوه فرانسه قرار دارد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۱۸ زهرا شریف زاده
نقاشی دنیا بر پایه هنر ایران است
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۱۷ زهرا شریف زاده

در میان فرهنگ‌ها و پراکندگی قارهها، تاریخچه نقاشی یک رودخانه با قدرت در حال پیشرفت است که به سوی قرن ۲۱ ادامه یافته

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۱۶ زهرا شریف زاده
در میان فرهنگ‌ها و پراکندگی قارهها، تاریخچه نقاشی یک رودخانه با قدرت در حال پیشرفت است که به سوی قرن ۲۱ ادامه یافته
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۱۵ زهرا شریف زاده

تاریخچه نقاشی نشان دهنده یک پیوستگی، اگرچه شکسته شده در عهد عتیق است

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۱۳ زهرا شریف زاده

تاریخچه نقاشی و ابزارهای آن به دوره انسان‌های ما قبل تاریخ و گستردگی فرهنگها باز می‌گردد

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۰۵ زهرا شریف زاده
مجموعه‌ای از‌ کارهای‌ ناتورالیستی‌‌ گرفته‌ تا‌ آثار مینیاتورسازان نیز‌ در‌ کنار آثار به‌ اصطلاح مدرن ارائه شده بود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۰۴ نگار حاتمی

سلام مایی که بسته اموزشیتونو داریم، چه جوری هاردی که فیلمها توش هست رو تهیه کنیم

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۰۳ زهرا شریف زاده
توجه به هنرهای سنتی و احیا دوباره نقاشی‌ مینیاتور‌ از جمله ویژگیهای هنرهای‌ تجسمی ایران پس از انقلاب اسلامی می‌باشد
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۲:۰۲ زهرا شریف زاده
بعضی به‌ نقاشی سنتی ایرانی رجوع‌ کردند‌ و برخی‌ دیگر شیوه‌های تجربه شده در تاریخ هنر غرب را، از کلاسیسم تا جلوه‌های نقاشی‌ مدرن‌، آزمودند و به کار بستند
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۵۹ زهرا شریف زاده
نقاشان انقلاب، برای ارائه‌ معانی‌ و مضامین‌ مورد نظر خود، به تجربه روشهای موجود و گذشته‌ پرداختند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۵۰ محمد امین ابوالحسنی

۷۸ نما تا سینما

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۴۵ مرضیه احمدی

هم اکنون تمامی شبکه های رادیویی کشور از شبکه جهانی اینترنت قابل دریافت هستند ضمنا وب سایت شبکه های رادیویی قابلیت آرشیو برنامه های هرشبکه و در اختیار قرار دادن آنها به مخاطبان خود را دارند.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۴۳ مرضیه احمدی

رادیو و تلویزیون اینترنتی بخشی از امکانات شبکه جهانی است که روزانه تعداد بسیاری از مشترکین در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند و می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم عادی آن باشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۴۱ مرضیه احمدی

با توجه به پیشرفت جوامع در استفاده از اینترنت ، رادیو اینترنتی راه حل بسیار مناسبی برای انتشار قوی تر اطلاعات به صورت سمعی می باشد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۹ مرضیه احمدی

رادیو اینترنتی، همانند رادیو معمولی می باشد با این تفاوت که از طریق اینترنت انتشار می یابد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۶ مرضیه احمدی

از سال‌ ۲۵ تا ۳۸ نیز به‌ مرورهر استانی‌ برای‌ خود (زیر نظر اداره‌ کل‌ انتشارت‌ ورادیو) اقدام‌ به‌ تاسیس‌ رادیو نمود.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۵ مرضیه احمدی

پس‌ از تنظیم ‌رادیویی‌، توسط مسئولان‌ خبرگزاری‌ کنترل‌ وبرای‌ پخش‌ به‌ استودیوی‌ رادیو ایران‌ تحویل‌می‌شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۴ مرضیه احمدی

اخبار خارجی‌ از طریق‌ تله‌ تایپ‌ (دستگاه‌ خودکارخبرگیری‌) که‌ نقش‌ خبرنگار را بازی‌ می‌کرد، دریافت‌ و سپس‌ توسط مترجمان‌ در مدت‌ کوتاهی‌ ترجمه‌ و برای‌ تنظیم‌ خبر رادیویی‌تحویل‌ سردبیر اخبار می‌شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۲ مرضیه احمدی

گزارش‌های‌ رادیویی‌ نیز یا از طریق‌ فرستنده‌ سیاربه‌ طور زنده‌ پخش‌ می‌شد و یا جریان‌ رویداد، روی‌ نوار، ضبط و در بخش‌ اخبار از رادیو پخش‌ می‌گردید.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۳۰ مرضیه احمدی

در ابتدای‌ کار، آژانس‌ پارس‌ اخبار روزنامه‌ها را قیچی‌ می‌کرد و به‌ دست‌ گویندگان‌ رادیو می‌داد.اما ر فته‌ رفته‌، پس‌ از پنج‌ سال‌، این‌ آژانس‌ به‌ یک‌خبرگزاری‌ جدی‌ تبدیل‌ شد که‌ علاوه‌ بر تهیه‌ وپخش‌ اخبار رادیویی‌، هر روز چهار شماره‌ بولتن ‌صبح‌ و عصر از اخبار ایران‌ و جهان‌ تهیه‌ می‌کرد وبه‌ رایگان‌ در اختیار روزنامه‌ها قرار می‌داد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۲۸ مرضیه احمدی

مسئول‌ تهیه‌ و پخش‌ اخبار رادیو، خبرگزاری ‌پارس‌ بود، که‌ روزگاری‌ آژانس‌ پارس‌، نام‌ داشت.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۲۷ مرضیه احمدی

فاصله نه کیلومتری فرستنده ازشهر و وجود تنها یک اتومبیل برای رفت و آمد اعضای ارکستر و گویندگان باعث شد واقع درضلع غربی میدان توپخانه درجوار اداره راهنمایی و رانندگی محلی در نظر گرفته شود.درمیدان ارک دو استودیوی کوچک ساختند که اخبارازآن محل پخش می شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۲۵ مرضیه احمدی

ازسال۱۳۱۹تا سال۱۳۲۷برنامه های رادیو درهمان استودیوی اولیه اجرا و پخش می شد.

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۲۲ مرضیه احمدی

رادیو به آموزش بی سوادان کمک می کند و در هنگام بروز بلایای طبیعی به حفظ جان ها کمک می کند .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۲۰ مرضیه احمدی

رادیو کمک می کند تا صدای گروه های محروم و در حاشیه مانده به گوش همه برسد .

۱۹ دی ۹۸ ، ۱۱:۱۹ مرضیه احمدی

روز جهانی رادیو رویداد سالانه است که در 13 فوریه ، برگزار می شود ، این روز توسط یونسکو نام گذاری شده است .

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۹:۴۶ هانیه فرامرزی

اخلاق باید بر هنر حکومت کند

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۸:۴۱ علی مرادزاده

کمتر بیشتر است

خداوند در جزئیات است

                              لودویگ میس ون در روهه    

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۸:۳۵ علی مرادزاده

کمتر بیشتر است 

خداوند در جزئیات است 

                              لودویگ میس ون در روهه

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۵۶ زهرا شریف زاده
دو جریان و گرایش، در این مدت نقاشی قهوه‌خانه‌ای‌ نیز به عنوان نقاشی عامیانه و مردمی ایران، با زمینه‌های مذهبی، ملی و اساطیری، به صورت‌‌ جریانی‌ بسیار باریک در حاشیه نقاشی مدرن در ایران وجود داشته است.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۵۴ زهرا شریف زاده
ابتکارات و تلاشهای هادی‌ تجویدی، همچون حسین بهزاد و مهمتر از آنها، حضور نقاشی‌ همچون محمود فرشچیان در این میان، همواره باعث‌ جلوگیری از‌ فراموشی‌ کامل این هنر بود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۵۳ زهرا شریف زاده
نقاشی سنتی که در‌ برابر‌ فراگیر‌ شدن ظاهری و هیاهوی جریانات مدرن به فراموشی‌ سپرده‌ شده‌ و حضور‌ آن‌ در‌ سه دهه 30 و 40 و 50 بسیار پریده رنگ‌ به نظر می‌آمد امّا با این حال به عنوان جریانی هرچند باریک، حیات خود را حفظ نمود تا آنکه‌ در دهه شصت‌ به حیاتی مجدد دست یافت
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۹ زهرا شریف زاده
نگرش ناتورالیستی به طبیعت و انسان‌، با وجود نمودهای متنوع‌ هنر‌ نوین، همچنان به صورت‌ جریانی‌-اگرچه‌ باریک-به حیات خود ادامه داده و نقاشانی چند را همچنان وفادار به خود‌ نگه‌ داشته‌ است
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۸ زهرا شریف زاده
سه گرایش و جریان دیگر، یعنی گرایش کلاسیسم‌-ناتوالیسم‌ (میراث‌ کمال الملک)، نقاشی سنتی‌ (مینیاتور‌) و نقاشی عامیانه‌‌ (قهوه‌خانه‌ای‌) در‌ بطن و کنار نقاشی معاصر ایران‌ همواره‌ حضور‌ داشته‌اند
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۶ زهرا شریف زاده
حضور نقاشان جوان و جستجوگر همچون‌ قندریز‌، زنده‌رودی‌، پیلارام، تبریزی، طباطبائی و تناولی در این جریان و وجود مسائل تبلیغاتی خاص، باعث‌ فراگیر شدن‌ آن‌ در دهه‌های چهل و پنجاه گردید
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۳ زهرا شریف زاده
تمایلات نقاشان نوپرداز ایرانی‌ از آغاز دوره جدید نقاشی معاصر ایران و تحولات آن‌ تا‌ دهه‌ هفتاد‌ را می‌توان به طور کلی به هفت گرایش‌ امپرسیونیستی، کوبیستی‌، اکسپرسیونیستی، سوررئالیستی، آبستره و گرایش هنر آپ، هنر پاپ و کانسپچوال-که تشابهاتی با مکاتب جدید غربی دارند- و دو گرایش‌ سنتی‌ و مستقل‌ تقسیم نمود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۲ زهرا شریف زاده
نقاشی‌ نوگرای معاصر ایران که با‌ تشکیل‌‌ دانشکده‌ هنرهای زیبای تهران ظهور کرد با گرایشهای شبه امپرسیونیستی آغاز شده و به‌ سرعت، سبکها و روشهای مختلف را تجربه نمود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۴۰ زهرا شریف زاده
در تاریخ نقاشی معاصر ایران، بسیارند کسانی که سبکها و روشهای گوناگون و متضادی‌ را‌ حتی‌ گاه به فاصله یکی دو ماه تجربه کرده و به هر شیوه‌ای از نقاشی مغرب زمین‌ که دستشان رسیده به‌ اصطلاح سرک کشیدند و دست‌اندازی کردند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۳۹ زهرا شریف زاده
نقاش ایرانی در دهه‌های 30 و 40 و 50، چنانچه‌‌ پیشتر اشاره کردیم، تلاش نمود تا تمام تاریخ هنر نوین غرب را در کوتاهترین زمان ممکن، مرور‌ و ‌‌تجربه‌ کند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۳۶ زهرا شریف زاده
کوبیسم» ضیاپور با نفس نقاشی کوبیسم‌ تفاوت‌‌ عمده‌ای‌ داشته و از محتوای واقعی کوبیسم بهره‌ نداشت و اساسا خود آثار کوبیستی ارائه‌ شده‌ باعث‌ گردید که از هر تصویری با رنگ و نقش زننده و حتی‌ هر چیز زشتی به عنوان‌ و تعبیر‌ کوبیسم یاد شود16 امّا با این همه، راه را برای توجه‌ نمودن‌ به دیدگاههای‌ نوین نقاشی غرب گشود
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۳۴ زهرا شریف زاده
ضیاءپور فارغ­التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه‌ تهران‌، پس‌ از چند سالی در فرانسه زیر نظر آندره لوت و دیگر اساتید فرانسوی با شیوه کوبیسم‌ آشنا‌ شده، به ایران بازگشته بود. بدینسان، شیوه به اصطلاح کوبیسم به قلمرو هنرهای‌‌ تجسمی‌ ایران‌ راه یافته و پیروانی یافت
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۳۳ زهرا شریف زاده
با بازگشت جلیل ضیاءپور (متولد 1289- بندر انزلی‌) از‌ فرانسه‌ در حوالی سال 8-1327، نقاشی‌ معاصر ایران و نیز مجادلات کهنه و نو، همراه با نقاشیها‌ و نوشته‌های‌ وی و همفکرانش وارد مرحله جدیدی شد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۲۶ زهرا شریف زاده
رشته تصویرسازی به تصویر کشیدن متون گوناگون برای مخاطبان مختلف می پردازد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۱۸ زهرا شریف زاده
در ایتالیا بیشتر نقاشی دیواری و نقاشی شمایلی تابلویی رایج بود و نقاشان از سر مشقهای بیزانسی و سنتهای رومی سود میبردند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۱۷ زهرا شریف زاده
نقاشی ّرسازی کتاب و نقاشی روی چوب و قابهای ٔ گوتیک، نقاشی بهصورت مصو در طول دوره تزیینی و نقاشی موزائیک و نقاشی روی شیشه رواج داشت که از ویژگی آنها توجه بهفردگرایی، مناظر طبیعی، خطهای پیچان، رنگهای درخشان و عالقه به تزیین بود.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۱۳ زهرا شریف زاده
بیشترین آثار نقاشی رومیها از شهرهای 2 در کاوشهای باستانشناسی سده هیجدهم میالدی کشف شده است. 1 و هرکوالنیوم
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۱۰ زهرا شریف زاده
رومیهامضامینی چون صحنههای اساطیری )داستانی(، زندگی ُرگل وگیاه )تصویر روزمره، طبیعت بیجان ))صحنههای بازی، مناظر معماری، باغهای پ)و صحنههای طنز و درام را بهتصویر میکشیدند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۰۹ زهرا شریف زاده
رومیها قواعد پرسپکتیو َونمایی علمی را نمیدانستند ولی بدون به کار بردن آن، مسائلی چون کوچکنمایی نقش افراد و اشیاء و ج در فضا را با مهارت کامل حل میکردند
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۲:۰۷ زهرا شریف زاده
رومیها در نقاشی نیز مانند تندیسسازی به تلفیق آرمانگرایی و واقعگرایی پرداختند. آنها حتی گاه مضمونهای اساطیری را با برداشتی واقع گرایانه به تصویر میکشیدند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۵۰ فرهاد قاسمی

«در زندگی بعدی‌ات کامروا به دنیا خواهی آمد.»
«سانشوی مباشر» (1954)

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۴۵ فرهاد قاسمی

▪️ژیل دلوز

ــ نمای نزدیکی از چهره وجود ندارد. نمای نزدیک همان چهره است، اما چهره‌ای که نقش سه‌گانه‌اش را ویران کرده باشد ــ برهنگی یک چهره به مراتب عظیم‌تر از برهنگی بدن است، ناانسانیتی بسیار بزرگ‌تر از آنچه در حیوانات وجود دارد.

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۴۲ فرهاد قاسمی

▪️بلا تار

ــ آخرین فیلمی که منو مجذوب کرد و تحسین من رو برانگیخت «لوهاور» (2011) از آکی کوریسماکی بود. من عاشق این فیلم شدم… اومانیسم، یک شوخ طبعی بسیار سوزناک، عمیق و غمین؛ و جوک‌هایی که هر یک عمیقا اندوهناک هستند. 

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۱۴ فرهاد قاسمی

شواهد روی پرده اثبات نبوغ هاکس است

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۱۲ فرهاد قاسمی

 

ژان لوک گدار در دوران جوانی درباره نیکلاس ری نوشت: اگر دیگر سینما وجود نداشته باشد، ری تنها کسی ست که این احساس را در آدم به وجود میاورد که قادر است دوباره آن را اختراع کند و چیزهای دیگری از آن بیرون بکشد.
 

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۱۱ زهرا شریف زاده
رشته ارتباط تصویری با کمک ابزار و امکانات مختلف، پیام را از طریق تصویر به مخاطب انتقال می دهد. به بیان دیگر کلیه طرح هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می باشند، یعنی یک طرح گرافیکی آمادگی انتشار وسیع به منظور انتقال پیام خویش را دارد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۰۳ زهرا شریف زاده
شاید بتوان گفت در بسیاری موارد یک تصویر می تواند بهتر و سریعتر از هر راه دیگری، پیام مورد نظر را به همه اقشار جامعه انتقال دهد.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۱:۰۰ زهرا شریف زاده
ایجاد ارتباط از سال های نخستین پیدایش بشر جزء اولویت های او بوده و یکی از این راه هاتصویرسازی بوده است است
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۵۷ فرهاد قاسمی

ژانر تاریخی از نمایش کابوکی استفاده میشد

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۵۶ فرهاد قاسمی

در ژانر چامبارا از حرکت روبه دوربین زیاد استفاده میشود

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۵۲ فرهاد قاسمی

محبوب ترین ژانر سینمای ژاپن شمشیر بازی است

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۹ فرهاد قاسمی

عیدی سازی: نوعی باسمه کاری با قالب چوبی و با موضوع بزمی،رزمی و دینی

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۸ زهرا شریف زاده
از اواخر دوره سلجوقی به بعد، تصویر سازی کتاب )نگارگری( در ایران مورد اقبال بیشتری قرار گرفت. ا
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۵ زهرا شریف زاده
از نیمه دوم سده بیستم نقاشان و تصویرگران ژاپنی با نوآوریهای فنی و سادگی صوری و ظرافت بیان و حفظ هویت فرهنگی، جایگاه مهمی را در هنرهای بصری جهان بهدست آوردهاند
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۳ زهرا شریف زاده
بعد از جنگ جهانی دوم، برخی از نقاشان با بهرهگیری از سنتهای گذشته و تلفیق آن با شیوههای هنر غرب بهنتایج تازه دست یافتند.
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۳ فرهاد قاسمی

قالی معروف به چهارفصل یا بهارستان در کاخ تیسفون مربوط به دوره ساسانیان است

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۴۱ زهرا شریف زاده
در سدههای 15 و 16 میالدی نقاشان ژاپن به پیروی از نقاشان چینی بر خطهای شکل ساز تأکید میکردند، ولی از مضمونها و نقشهای بومی سرزمین خود نیز بهره میگرفتند و منظرهها، گلها و پرندگان سرزمین خود را نقاشی میکردند
۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۳۹ فرهاد قاسمی

در دوره صفوی علاوه بر کاشی معرق از کاشی هفت رنگ هم استفاده میشد

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۳۹ زهرا شریف زاده

هنر نقاشی در ژاپن از زمانی متداول شد که راهبان بودایی و صنعتگران کرهای و چینی در آنجا اقامت کردند. نقاشی دیواری و طوماری با مضمونهای بودایی که ریشه در هنر هند داشت، رواج یافت.

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۰۷ فرهاد قاسمی

🔸باربارا هِپوُرت.  نخستین مجسمه‌های او هنر مصر را به یاد می‌آورند/ در واپسین مجسمه‌هایش از مصالح تازه‌ای چون ورق فلز، سیم و مفرغ بهره می‌گرفت
بدون آنکه پرداختکاری ظریف سطوح را از دست دهد، قدرت و استحکام بیشتری را در کارش نشان داد 

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۰۴ فرهاد قاسمی

✅ آدولف دیسدری
🔸دوربینی ساخت که دارای 4 لنز بود و عکس‌هایی به اندازه کارت ویزیت ارائه می‌داد
🔸در این دوربین‌ها، دریچه لنزها با هم یا جداگانه باز می‌شدند و امکان ثبت حالت‌های مختلف از مدل وجود داشت
🔸روزنامه‌ها این روش عکاسی کارت ویزیت را کارت شیدایی یا کاردومنیا نامیدند
🔸این روش نیازی به حمل چادر و لوازم عکاسخانه نداشت و کیفیت ثبات آنها نیز بیشتر بود
🔸حساسیت به نور آنها خیلی بیشتر بود و همین باعث شد به جای درپوش ساده، پس از مدتی مسدود کننده مکانیکی (شاتر) در دوربین‌ها ایجاد شود

 

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۰۲ فرهاد قاسمی

 اصطلاح ارفیسم نخستین بار برای توصیف آثار انتزاعی و رنگارنگ روبر دولونه و همسرش سونیا دولونه و تمایز آن‌ها از حجم‌گرایی استفاده شد. این سبک از نقاشی در پی آن بود که با بهره‌گیری از تعامل رنگ و نور در یک فرم انتزاعی٬ همتایی بصری برای موسیقی پدید آورد. فرانک کوپکا و فرنان لژه دو نقاش برجسته دیگر ارفیست به شمار میرود

۱۹ دی ۹۸ ، ۰۰:۰۰ فرهاد قاسمی

🔸اُرفیسم
اُرفیسم یا حجم‌گرایی اُرفیک یک سبک نقاشی انتزاعی فرانسوی و هم‌زمان و مشابه با جنبش حجم‌گرایی است، با این تفاوت که بیشتر بر اِنتزاع محض و رنگ‌های درخشان تحت تاثیر فوویسم و شیمی‌دانِ رنگ‌شناس اِگون شِورول تکیه داشت

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۵۸ فرهاد قاسمی

✅ ویژگی‌های کلی نگارگری ایرانی

🔸استفاده از خطوط قلم‌گیری به‌جای سایه‌روشن
🔸تجرید، اغراق، رمزگرایی و استفاده از سطح برای بیان و تنظیم فضای مورد نظر، وجوه اشتراک تمام تاریخ نگارگری ایران (به غیر از دوره‌های انحطاط) است
🔸روش هنری نگارگر ایرانی، اساساً مغایر با ناتورالیسم بود / نگارگران ایرانی بر پایه سنت‌های تصویری پیش از اسلام و با بهره‌گیری از نقاشی چینی، به نظام زیبایی‌شناختی منسجمی دست یافتند که مهم‌ترین اصل آن «فضای چند ساحتی» (فضاسازی معنوی برای تجسم عالم مثالی) است
🔸این فضا، فضای سه‌بُعدی کاذب نیست (از قوانین پرسپکتیو و دید تک‌نقطه‌ای پیروی نمی‌کند) / مکان‌های متصل به یکدیگر و پشت سر هم را از جلو به عقب نشان نمی‌دهد؛ بلکه ساختاری است متشکل از ترازها (پلان‌های) پبوسته یا ناپیوسته که از بالا به پایین و به اطراف گسترش می‌یابند / نموداری است از مجموعه نماهایی که همزمان از روبه‌رو و از بالا دیده شده‌اند
🔸نه حاوی بخش‌های خالی است (همچون نقاشی چینی)، و نه کانون‌های موکدی دارد (همچون نقاشی اروپایی)

 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۷ فاطمه محمودی درانی

فیلمسازها طالب حرکات نرم دوربین نیستند تصاویر لرزان را ترجیح می‌دهند. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۶ زهرا شریف زاده
برخی از سبک‌های معروف عبارتند از: واقع‌گرایی (واقع گرایی) سورئالیسم (فرا واقع گرایی) امپرسیونیسم (برداشت گرایی) اکسپرسیونیسم (هیجان نمایی) پوینتیلیسم (نقطه نقطه یا نقطه چینی)
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۵ فاطمه محمودی درانی

موج نوی سینمای ایران در فاصله سالهای ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ به حیات خود ادامه داد.  به جز سه فیلمساز نامبرده، از دیگر فیلمسازان موج نو می‌توان به بهرام بیضایی ،  عباس کیارستمی ،  علی حاتمی،  امیر نادری،  بهمن فرمان آرا،  سهراب شهید ثالث و  پرویز کیمیاوی اشاره کرد. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۵ فاطمه محمودی درانی

یک کارگردان باید به حرکات دوربین و همچنین زوایای دید تماشاگر از طریق دوربین  اشراف کامل داشته باشد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۴ زهرا شریف زاده

قدیمی‌ترین نقاشی‌ها در دنیا که متعلق به حدود ۳۲۰۰۰ هزار سال پیش می‌باشد، در گروته شاوه فرانسه قرار دارد

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۴ فاطمه محمودی درانی

فیلم گاو،   شیر طلایی جشنواره و نیز را به دست آورد که این نخستین جایزه بین المللی برای سینمای داستانی ایران بود. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۳ فاطمه محمودی درانی

در سال ۱۳۴۷ سه فیلم مهم در ایران تولید شد که هر سه توسط کارگردان های جوان ساخته شده بودند.  

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۲ فاطمه محمودی درانی

درایر رانیز از بنیانگذاران سینمای دینی می دانند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۲ فاطمه محمودی درانی

کارل تئودور درایر  نیز در دانمارک دست به ساختن فیلم برجسته‌ای مانند مصائب ژاندارک در سال ۱۹۲۸  زد.  این فیلم در فرانسه ساخته شد و به عقیده بسیاری از منتقدان آخرین اثر برجسته دوران سینمای صامت است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۲ زهرا شریف زاده

نقاشی یکی از رشته‌های اصلی هنرهای تجسمی است و قدمت آن شش برابر زبان نوشتاری می‌باشد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۱ فاطمه محمودی درانی

 با ورود صدا به سینما در سال ۱۹۲۷ بسیاری از بزرگان سینمای صامت از موفقیت بازماندند،  اما چاپلین در این سالها دو فیلم بلند صامت روشنایی های شهر و عصر جدید را ساخت.  او برای نخستین بار در فیلم دیکتاتور بزرگ در سال ۱۹۴۰ لب به سخن گشود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۱ فاطمه محمودی درانی
مک سنت سلطان کمدی آمریکایی یکی از شاگردان  گریفیث بود  که از تجربیات او برای ساخت فیلم های کوتاه کمیک استفاده کرد.  در کمدی های او که به نام اسلپ استیک مشهورند،  ساخت فیلم بر اساس یک فیلم نامه مکتوب صورت نمی‌گرفت،  بلکه بر اساس یک طرح داستانی کلی بداهه پردازی می‌کردند (مانند کمدیا دلارته نمایش مردمی ایتالیا در دوره رنسانس).
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۰ فاطمه محمودی درانی

نمای بسته یا اکستریم کلوزآپ ،  نمای نزدیک شئ یا  اینسرت ،  بازگشت به گذشته یا فلش بک ، زوایای مختلف دوربین  که تا قبل از گریفیث فقط از نمای آی لول استفاده میشد ، تعلق فزاینده یا تعلیق در فیلم ،  مونتاژ شتابی یا سریع (مونتاژ شتابی یعنی کوتاه کردن پلان های پشت سرهم و دستیابی به یک ریتم تند شونده به قصد القای هیجان بیشتر به تماشاگر) ،  حرکات تراولینگ ،  چرخش افقی دوربین و چرخش عمودی دوربین (پن و تیلت) ،  مونتاژ استعاری ،  مونتاژ متقاطع ،

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۳۰ فاطمه محمودی درانی

گریفیث اولین کارگردانی است که در مرحله پیش تولید دستورالعمل دقیق فیلم برداری یا دکوپاژ را آماده کرد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۹ فاطمه محمودی درانی

 گریفیث  شیفته ادبیات قرن ۱۹ به خصوص داستان های چارلز دیکنز نویسنده رئالیست انگلیسی بود.  گریفیث را  پدر فن فیلم،  پدر هنر فیلم،  پدر فیلم بلند داستانی لقب دادند.  او با ابتکارات خویش را برای ساخت فیلم‌های داستانی شاعرانه به کار گرفت و با این کار سینما را به ادبیات قرن ۱۹ پیوند زد

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۹ فاطمه محمودی درانی

در فیلم سفر به ماه در سال ۱۹۰۲ که بر اساس داستانی از ژول ورن ساخته شده است، مه لیس ،  دانشمندان ریشو را نشان می‌دهد که با موشک کج کرده به فضا میروند..

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۸ فاطمه محمودی درانی

اگر ها را پدر سینمای مستند بدانیم، ژرژ مه لویس  قدیمی ترین کسی است که به داستان گویی در سینما پرداخت.  او با ساخت این فیلم های داستانی عناصر تئاتری مثل بازیگر، طراحی صحنه، طراحی لباس،  تعیین چیدمان صحنه،  و حرکت بازیگران توسط کارگردان را وارد سینما کرد. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۷ فاطمه محمودی درانی

نخستین فیلم های برادران لومیر فیلم هایی بودند که به معنای امروزی درست کلمه مستند نامیده می شوند. به عبارتی این فیلمهای داستانی نداشتند،  کودک روی زانوی مادرش نشسته و مادرش صبحانه را به دهان او می گذرد (فیلم مادر و کودک) و یا کارگرانی که کارخانه لومیر را ترک میکنند (فیلم خروج کارگران از کارخانه).

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۷ فاطمه محمودی درانی

برادران لومیر بنیانگذاران رئالیسم در سینما میباشند. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۷ فاطمه محمودی درانی

کارگردان غایت نهایی یک فیلم را مشخص میکند و به تماشاچی خود می گوید، این فیلم حرف من است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۶ فاطمه محمودی درانی

دانش فنی سینما همیشه به کمک کارگردانان آمده تا بتوانند آنچه در ذهن دارند را به تصویر بکشند. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۶ فاطمه محمودی درانی

یادگیری کارگردانی به سالها تلاش و کوشش نیاز دارد که در این مسیر مهمترین گام  مطالعه، دانستن و مطالعه است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۶ فاطمه محمودی درانی

کارگردانی هم امری ذاتی و هم کاری سخت و دشوار و آموزش محور است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۵ فاطمه محمودی درانی

هر فیلم حرف مخصوص به خود را دارد و نتیجه حرفه ای  با توجه به دیدگاه کارگردان مشخص می شود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۵ فاطمه محمودی درانی

کارگردان کسی است که در نهایت می‌داند یک فیلم چه چیز میخواهد بگوید و بر اساس آن فیلمنامه و همچنین دکوپاژ خود را تنظیم و تهیه می‌کند. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۴ فاطمه محمودی درانی

دانستن  کلیات و جزئیات سینما از وظایف اصلی کارگردان است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۴ فاطمه محمودی درانی

کارگردان باید از فلسفه،  تاریخ، جامعه شناسی،  روانشناسی،  فرهنگ جوامع،  جغرافی،  تاریخ ادیان، فقه و….  گرفته، بداند تا شاخه های مختلف هنری از جمله هنرهای تجسمی و معماری، تئاتر و هنرهای نمایشی و موسیقی آشنایی کامل داشته باشد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۴ فاطمه محمودی درانی

کارگردان کسی است که دانای کل در فیلم است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۳ فاطمه محمودی درانی

کارگردان تعیین‌کننده و مسئول جنبه های خلاقانه هم در زمینه محتوا و شکل و هم تصویر و صدای فیلم است. 

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۳ فاطمه محمودی درانی

کارگردان در تولید فیلم، چه فیلم بلند داستانی، چه مستند و چه کوتاه، کسی است که مرکزیت فکری – هنری و تکنیکی اثر را بر عهده دارد. در واقع او معمار فیلم به شمار می آید.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۲ فاطمه محمودی درانی
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۱ فاطمه محمودی درانی

فیلم‌های کوتاه و مستندها اغلب به وسیلة شرکت‌های تعاونی مانند کارگاه‌های فیلم که در دهه ۱۹۶۰ تأسیس شدند و یا به توسط سازمان‌های هنری که از طرف دولت به آنها یارانه پرداخت می‌شود، پخش و نمایش داده می‌شوند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۱ فاطمه محمودی درانی

هدف فیلم‌هایی که به صورت مستقل ساخته شده‌اند، بیشتر بر پایه توزیع محدود بر مدار سینمای هنری است، اگرچه گه‌گاه فیلمی  که برخوردار از استعداد تجاری قوی باشد ممکن است برای پخش از طرف یک استودیو یا یکی از شرکت‌های پخش اصلی انتخاب شود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۰ فاطمه محمودی درانی

توزیع و نمایش فیلم‌های مستقل هم مانند منابع سرمایه‌گذاری و شیوه‌های تولید به شیوه‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۲۰ فاطمه محمودی درانی

در سال‌های اولیه دهه ۱۹۶۰، فیلمسازان سرشناسی مانند شرلی کلارک (Shirley Clarke) و جان کاناویتس (John Cassavetes) با پس گرفتن رهبری از از سینماهای نو اروپا و ژاپن در "سینمای نو آمریکا" پیشتاز شدند، و این در حالی بود که در اواخر همین دهه، ریچارد لیکاک (Richard Leacock) و پنه بیکر (D.A.Pennebaker) شکل دیگری از شیوه فیلمسازی مستقل را در سینما - حقیقت به نمایش گذاشتند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۹ فاطمه محمودی درانی

سه نوع گسترده از تولید فیلم مستقل در آمریکا طی بیست سال پس از جنگ جهانی دوم، گسترش یافت. فیلمسازان تجربی مانند مایا درن (Maya Deren) و استن براخاژ (Stan Brakhage) در شیوه فیلمسازی آوانگارد آمریکایی که بر نوعی ایدئولوژی از فیلم به عنوان بیان فردی تأکید می‌کرد، پیشگام شدند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۸ فاطمه محمودی درانی

سینمای مستقل در بریتانیا در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ با تولید فیلم‌های آموزشی، مستند و تجربی رشد یافت.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۸ فاطمه محمودی درانی

عبارت سینمای مستقل معنایی جهانی ندارد، و به طور مناسب‌تری در رابطه با تبلور خاص استقلال سینمایی در زمینه‌های فرهنگی و تاریخی ویژه‌ در نظر گرفته می‌شود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۷ فاطمه محمودی درانی

سینمای مستقل برای فیلمسازان فرصت گلاویز شدن با موضوعات و استفاده از روش‌های متضاد با روش‌های جریان غالب، فرصت استفاده از وجوه متفاوت با شکل‌های استودیویی، فرصت کشف روابط جدید میان متن سینمایی و مخاطب و فرصت دنبال کردن فیلمسازی را در بافتی غیر تجاری به وجود آورده است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۷ فاطمه محمودی درانی

سینمای کلاسیک هالیوود به الگویی برای سینمای باب روز (جریان اصلی) در بیشتر نقاط دنیا تبدیل شده است و بسیاری از کشورها هنوز از شیوة موفقیت‌آمیز تولید هالیوود تقلید می‌کنند، اما از سال‌های اولیه قرن بیستم، سنتی از چالش یا مخالفت علیه محصولات استاندارد شده و روش‌های تولیدی سینمای حاکم به وجود آمده است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۷ فاطمه محمودی درانی

مفهوم سینمای مسلط برای درک سینمای مستقل از بیشترین اهمیت برخوردار است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۶ فاطمه محمودی درانی

شیوة مستقل هم مانند تمامی گونه‌های فیلمسازی در سینما از سوی عوامل ایدئولوژیک، فناورانه و اقتصادی حمایت می‌شود و به وسیلة آنها شکل می‌گیرد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۶ فاطمه محمودی درانی

سینمای مستقل خود حاوی طیفی از شیوه‌های فیلمسازی است که هم تجاری و هم غیرتجاری هستند و در عین حال در محدوه‌ای خارج از  نظام‌های توزیع و عرضه فیلم قرار دارد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۵ فاطمه محمودی درانی

از تکنیک دوربین روی دست برای ایجاد یک سکانس اضطراب آور که در جهت شکل دهی فرم فیلم است استفاده می شود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۴ فاطمه محمودی درانی

تکنیک (Technique) به روش های علمی برآمده از تکنولوژی، که برای ساخت بخش اجرایی یک اثر هنری به کار گرفته می شود، گفته می شود. در حالی که فرم ساختار و قالبی است که بوسیله تکنیک های سینمایی در فیلم جاری می شود.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۴ فاطمه محمودی درانی

نه‌تنها در سینما، بلکه در تمامیِ هنر‌ها آنچه که هنر‌بودنِ اثرِ خلق‌شده را تضمین می‌کند، فرم است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۳ فاطمه محمودی درانی

محتوا به معنای حرف‌ها و درونمایه و گزاره‌های مطرح‌شده در فیلم (به‌طور مستقیم یا در پرده و مست‌تر) می‌باشد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۳ فاطمه محمودی درانی

فرم‌‌، همان‌چیزی است که فیلم را به یک اثرِ هنری تبدیل می‌کند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۲ فاطمه محمودی درانی

یک فیلم، آن زمانی خوب عمل می کند که فیلمسازش از گذرگاه محتوا، با یک پدیده، درگیری ذهنی پیدا کرده و آنرا به دغدغه ی خاطر تبدیل کند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۲ فاطمه محمودی درانی

فرم از دانش سینمایی فیلمساز سرچشمه می گیرد و محتوا از تربیت، اخلاق، شخصیت و مطالعات شخصی او.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۱ فاطمه محمودی درانی

فرم و محتوا در سینما کاملا با هم می جوشند و بروز پیدا می کنند. محتوای عمیق در وجود هنرمند، فرم را پدید می آورد.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۱ فاطمه محمودی درانی

فرم یک فیلم از دل محتوای آن بیرون می زند و محتوا مخلوق عناصر فرمال آن فیلم است.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۳:۱۰ فاطمه محمودی درانی

در تحلیل فیلم، فرم و محتوا به عنوان عناصری تلقی می شوند که به نحو جدایی ناپذیری به هم گره خورده اند.

۱۸ دی ۹۸ ، ۲۲:۳۲ زهرا شریف زاده
نقاشی دنیا بر پایه هنر ایران است
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۲:۳۱ زهرا شریف زاده
در میان فرهنگ‌ها و پراکندگی قارهها، تاریخچه نقاشی یک رودخانه با قدرت در حال پیشرفت است که به سوی قرن ۲۱ ادامه یافته.
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۲:۳۰ زهرا شریف زاده
تاریخچه نقاشی نشان دهنده یک پیوستگی، اگرچه شکسته شده در عهد عتیق است
۱۸ دی ۹۸ ، ۲۲:۲۹ زهرا شریف زاده
تاریخچه نقاشی و ابزارهای آن به دوره انسان‌های ما قبل تاریخ و گستردگی فرهنگها باز می‌گردد.